Wyszukiwarka zaawansowana

Wszystko co dotyczy genealogii.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

Awatar użytkownika
konskovolensis
Wyszukiwarka zaawansowana

Post autor: konskovolensis »

Witam, czy była rozważana możliwość założenia zaawansowanej wyszukiwarki dla regestrów? Zaawansowanej, tzn. umożliwiającej wyszukiwanie jednocześnie więcej niż jednej danej (więcej niż 1 filtr), np. kombinacji imienia i nazwiska, nazwiska i parafii itp., np. gdy chcę zobaczyć wszystkie wpisy dot. Janów Kowalskich albo wszystkich Kowalskich ale tylko z parafii Pcim. Umożliwiłoby to zawężanie poszukiwań, co mogłoby być pomocne zwłaszcza w przypadku popularnych nazwisk, w których wyniki wyszukania dają kilkaset pozycji. Pytanie, czy inni widzą sens tego typu rozwiązania.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

Popieram, mam dość wolny internet, często wpisując popularne nazwisko, które mnie interesuje, np. Flis wczyta mi się ledwo część rekordów urodzeń (a np. interesują mnie zgony)... i tak mogę ponawiać operację, aż nie raz dopiero po 30-40 minutach wczyta się całość. Chociażby filtr dzielący wyszukiwanie na grupy: szukaj w całości/w urodzeniach/małżeństwach/zgonach byłby bardzo pomocny. Nie wiem na ile możliwe jest wprowadzenie takiego czegoś.
Pozdrawiam Krzysiek

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Krzysiek pisze:Nie wiem na ile możliwe jest wprowadzenie takiego czegoś.
Na tyle, ile mnie wyceni jakiś informatyk. ;-)
Ten kod z bratem tworzyłem i testowałem przez rok. Wydał mi się najprostszą i najskuteczniejszą metodą uzyskania obrazu z całej bazy. Nie mówię, że ta wyszukiwarka jest idealna. Jeszcze takiej nie spotkałem.

pchec

Post autor: pchec »

Ta wyszukiwarka jest lepsza niż sporo innych na podobnych stronach, bo przeszukuje na raz wszystkie parafie i zdarzenia.

Faktycznie jednak lista wyników dla popularnych nazwisk znacznie wzrosła w miarę dokładania przez nas danych. Ja się posiłkuję przeszukiwaniem wyników za pomocą CTRL + F w przeglądarce. Nie jest to jeszcze wyszukiwanie zaawansowane, ale pozwala dodać choć jedno kolejne kryterium.
Piotr Chęć

Awatar użytkownika
konskovolensis

pchec pisze:Ta wyszukiwarka jest lepsza niż sporo innych na podobnych stronach, bo przeszukuje na raz wszystkie parafie i zdarzenia.
Ok, tylko co w przypadku kiedy nie jest potrzebna wiedza na temat wszystkiego, a tylko wycinku? Zależy co do czego komu potrzebne.

Żebyśmy się rozumieli, w wyszukiwarkach zaawansowanych nie ma obowiązku korzystać z kilku filtrów. Zazwyczaj funkcjonuje to na zasadzie prostego okienka do wyszukania i zamieszczonego obok linku "Zaawansowane". Aby korzystać z takich opcji, trzeba wyrażenia woli użytkownika (intencjonalnego przejścia na taką stronę). Domyślnie oferowana jest prosta wyszukiwarka. Jeśli ktoś nie ma czasu/nie chce/nie umie korzystać z funkcji zaawansowanych, to nie ogranicza to jego świętego prawa do korzystania z opcji podstawowej.
pchec pisze: Ja się posiłkuję przeszukiwaniem wyników za pomocą CTRL + F w przeglądarce. Nie jest to jeszcze wyszukiwanie zaawansowane, ale pozwala dodać choć jedno kolejne kryterium.

Też tak robię i oczywiście nie jesteśmy jedyni, tylko że to nie załatwia sprawy. Załóżmy na przykładzie. Szukam zgonu Jana Kowalskiego, nie wiem w jakiej parafii. Wyszukuję więc najpierw "Kowalski", otrzymuję setki wpisów, z tego znaczna część już na starcie mnie nie interesuje, bo to urodzenia i małżeństwa. Część dotyczy zgonów, ale nie Kowalskich, a np. Nowaków, a są podane, bo w uwagach są nazwiska matek z Kowalskich. Szukam dalej przez CTRL+F imienia Jan. Ale pada ono setki razy, np. urodzenie Adama Kowalskiego s. Jana, ślub Michaliny Nowak c. Jana i Walentego Kowalskiego itp. Żaden z tych wpisów mnie nie interesuje. Znalezienie odpowiedniej pozycji przy częstych nazwiskach trwa bardzo długo. W konsekwencji zamiast poświęcić czas na badania, tracę go na przeklikiwanie wyników wyszukania. Ma to też swój urok i wiele danych można znaleźć wtedy przypadkowo, ale nie o to chodzi. Nie mówiąc już o tym, że trudno zrobić sobie funkcjonalny wydruk tych danych, które mnie interesują.

A teraz załóżmy, że korzystam z wyszukania: - po nazwisku: Kowalski, - po imieniu: Jan, -po rodzaju księgi: zgony i jeśli jest to wykonalne, np. po zakresie dat. Otrzymuję zgony samych Janów Kowalskich, z określonych lat. Robię sobie wydruk wyników i z nim np. jadę do archiwum albo pokazuję go stuletniej cioci, może skojarzy jakiś wpis.

Temat założyłem dlatego, że trudno mi już monitorować, czy w codziennie ładowanych regestrach nie pojawia się wpis dotyczący konkretnych osób. Zamiast otrzymywać tylko to co chciałbym, muszę po raz kolejny przebijać się przez wiele razy przeklikane już wyniki. Nie jest to absolutnie żaden zarzut wobec obecnych funkcjonalności, które i tak są błogosławieństwem, ale wyrazem troski. Szkoda marnowania cennego czasu. Autorzy nie powinni brać uwag do sobie, ale przyjmować je, bo zawsze inna osoba ma inne spojrzenie od naszego.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Admar

Post autor: Admar »

Dla zainteresowanych szczegółowym wyszukiwaniem,

Znalezione w wyszukiwarce dane można przekopiować do Excela i stosować dowolne filtry dostepne w tym programie. Mnie to ułatwia segregację danych ;)
pozdrawiam

ps. dla mie osobiście, tak jak jest, jest dobrze, ważne by było co szukać :)
Ostatnio zmieniony 08 lis 2012, 13:46 przez Admar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
konskovolensis

Można i tak. Ale to taki półśrodek. Baza regestrów już jest bazą i nie ma sensu ręcznie eksportować jej do innej bazy. Niemniej ten post potwierdza, że potrzeba takiego sortowania jest i radzimy sobie z nim jak umiemy.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Piotr r.

Na dobry początek zmieniłem opcję wyszukiwania dokładnego.
Od teraz po zaznaczeniu opcji "wyszukaj dokładnie" wyniki pokażą się tylko z kolumny nazwisko i tylko tekst wpisany w okienko :)
Pomyślę nad innymi zmianami. Np. szukanie tylko w jednej tabeli...
Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania bo wolę mieć pełną informację a nie tylko część. Jeśli mnie interesuje konkretna osoba w konkretnej parafii i roku, mam tabelę ze spisem po lewej stronie. O nowościach z linkiem informuję w newsach. Żaden problem zaglądnąć do tabeli i tu włączyć Ctrl+F ;-)
W konsekwencji zamiast poświęcić czas na badania, tracę go na przeklikiwanie wyników wyszukania
Pytanie retoryczne mi się nasuwa:
;-) Czy czas poświęcony na badanie zawartości ksiąg nie jest czasem poświęconym na badania? ;-)
Nieistotne.
Każdy głos się u nas liczy. Jak sam wspomniałeś każdy ma swoje uwagi i w ten czy inny sposób staramy się znaleźć jakiś consensus by każdy był zadowolony.
Niestety na wolny internet nie mam wpływu bezpośredniego. Po zaznaczeniu opcji wyszukaj dokładnie ilość wyświetlania nazwiska "Flis" zmniejszyła się o 1448 rekordów. Niestety wcześniej nie sprawdzałem tej różnicy i nie umiem powiedzieć czy było więcej czy tyle samo.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Piotr r., łącznie zmieniany 1 raz.

Piotr r.

Jak powiedział tak zrobił...
Uruchomiłem z prawej strony panel "Szukane selektywne" pokazujący wyniki tylko z jednej tabeli (do wyboru).
Wiem. Nie rozwiązuje to wszystkich problemów ale być może niektóre.
Tyle jestem w stanie zrobić na dzień dzisiejszy.

Myślę o dodaniu sobie roboty i stworzeniu dodatkowej bazy posegregowanej nie parafiami a nazwiskami. Wtedy wyniki będą może czytelniejsze jeśli chodzi o "Jana Kowalskiego". Wiąże się to z koniecznością podwójnego wprowadzania indeksów do baz ale czego to się nie robi dla dobra ogółu ;-) . Oczywiście do tego osobna wyszukiwarka...

Admar

Post autor: Admar »

Dla mnie osobiście ważniejsze jest by było w czym wyszukiwać, a same sposoby wyszukiwania to sprawa gustu.

Najpierw zadbajmy o dane do wyszukiwania, a doskonalenie (rozbudowywanie) wyszukiwarki wyjdzie w "praniu".
pozdrawiam :)

pchec

Post autor: pchec »

Piotrze, dzięki za te dodatki, które zrobiłeś tak szybko.

W kwestii podwójnego wprowadzania, "nie idź tą drogą". Jako informatyk z doświadczeniem bazodanowym, zdecydowanie odradzam. Przyczyn jest wiele, ale nie będę zanudzał.

Znacznie lepiej jest popracować nad nowym algorytmem wyszukiwania i prezentowania danych. Baza powinna być jedna, oczywiście z odpowiednimi kopiami zapasowymi.

Ja bym chętnie pomógł, ale na razie wolę skupić moją niewielką ilość czasu na indeksowaniu (zgadzam się z Admarem).
Piotr Chęć

KubaZych

Post autor: KubaZych »

Moim zdaniem, nie ma sensu zmieniać czegoś co jest dobre, szybkie i każdy ma dodatkowo "ctrl +F" w wyszukiwarce. Parafrazując słowa Einstein'a... rzeczy powinny być jak najprostsze, ale nie prostsze ;)

Kores

Post autor: Kores »

Też uważam że przeglądarka jest wystarczająco dobra, nie ma sensu zmieniać jej działania.

mieszkania na sprzedaż warszawa
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Kores, łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł Fila

Baza indeksów - wyszukiwarka ?

Post autor: Paweł Fila »

Witam,
pytanie do administratora(ów) - czy jest możliwość techniczna, a jeżeli tak, to czy jest szansa na wprowadzenie filtrów ułatwiających wyszukiwanie w bazach?
Jako podstawowe mogłyby być:
- katolickie/greko-kat./prawosławne,
- lata od-do,
- urodzenia/małżeństwa/zgony/wszystkie,
- wyszukiwanie od miesiąca/dnia dodania wpisów, np. ostatni/poprzedni miesiąc, dzień wczorajszy,
- tylko wpisy z linkami,
- wyszukiwanie w konkretnej parafii.
Jako że baza zbliża się do 3 mln, wyszukiwanie staje się coraz bardziej skomplikowane...
pozdrawiam
Paweł

300sl
Post autor: 300sl »

Podział na umz jest :), więc ten punkt odpada :)

Pozdrawiam.
300sl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia ogólnie”