Pomnik w Hańsku

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Admar

Pomnik w Hańsku

Post autor: Admar »

Witam ;)

W centrum Hańska znajduje się pomnik poświęcony pamięci partyzantów poległych w walkach z okupantem niemieckim w czasie drugiej wojny światowej.
Może ktoś wie gdzie można odszukać informacje o osobach wymienionych na tym obelisku?
Poszukuję informacji o rodowodach tych osób, ich losach i okolicznościach w jakich zgineli itp.
Szczególnie interesują mnie Leszczyńscy.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Pomnik w Hańsku

Post autor: dpawlak »

Ba, gdyby chodziło o Leśniewskich z Hańska, to Marek Zaborski coś by wiedział, ale może i sam fakt, że chodzi o Hańsk wystarczy?
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Awatar użytkownika
marekzaborski

Post autor: marekzaborski »

Dzień dobry,

Pomnik
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 98ceb.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 14d35.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 9898d.html

Admarze,
z tego co mi wiadomo, nie ma zbiorczego opracowania dotyczącego osób z Pomnika. W 2005 roku społeczność Hańska postanowiła uczcić pamięć walczących z tego rejonu. Informacje zbierały dwie osoby z Hańska pamiętające osoby lub wydarzenia. Byli to P. Sylwester Puacz z Hańska i P. Hieronim Mazurek z Hańska. Na podstawie ich wiedzy te akurat osoby widnieją na Pomniku. Są to - jak napisano na Pomniku - AK-owcy z terenu Hańska, Dubeczna i Lubowierza, m.in. z "Nadbużanki". Ale nie tylko.
Co do rodowodów, losów i okoliczności śmierci - każdy przypadek był inny. Podam przykłady o których wiem.
P. Jan Smolarczyk i okoliczności jego śmierci
http://www.hansk.info/index.php?id=155&id2=107

P. Władysław Posłuszny nie wiem w jakich zginął okolicznościach, wiem tylko że przybył do Hańska po 1929 z (UWAGA DARKU :) ) Władysławem Leśniewskim, swoim szwagrem z Czernic parafia Kłoczew.

P. Zygmunt Goławski i jego żona Lucyna Leszczyńska Goławska zginęli pod Parczewem, w nie do końca jasnych okolicznościach. Z Hańskiem łączy ich to, że Lucyna tu mieszkała przed ślubem. Ślub z Goławskim miał miejsce prawdopodobnie w Ostrowie lubelskim (stamtąd był Goławski). Tam też (podobno) oboje uczyli przed wojną w szkole.

Na koniec mój pradziadek, Władysław Zaborski. Rolnik z Hańska, aresztowany na jesieni 1943 w Hańsku, zastrzelony w styczniu 1944 w Stalagu w Chełmie.

Co do Leszczyńskich - to jak kiedyś rozmawialiśmy - wywodzą się oni w większości z parafii Wereszczyn, a tam jest blokada. Z drugiej strony - na moje listowne i telefoniczne prośby otrzymałem (częściowe) odpowiedzi - co do daty urodzeń czy imion rodziców szukanych przeze mnie osób. Ale metryki nie otrzymałem.
Skontaktuj się z P. Adamem Panasiukiem - powinien trochę pomóc - http://historia.urszulina.net/

Co do Leszczyńskich, jeszcze dam znać Admarze.

Marek

jeszcze ps. http://www.hansk.pl/index.php/historia
Pozdrawiam

Marek

Władysław, Tadeusz, Władysław, Franciszek, Teodor, Antoni, Józef, Józef, Andrzej, Jakub, Jakub...

Szukam na lubelszczyźnie nazwisk: Zaborski, Leśniewski, Piwko, Tryksza.

Admar

Post autor: Admar »

Serdecznie dziękuję za wiele interesujących informacji,

Przed nami jeszcze dużo pracy i poszukiwań, może coś się wyjaśni.
pozdrawiam
Adam

Awatar użytkownika
marekzaborski

Post autor: marekzaborski »

Dodaję informacje do osób wymienionych na pomniku.
1. Antoni Mróz
2. Jan Matelski
3. Stanisław Piasecki - skazany 23.11.1943 r. przez sąd doraźny przy Dowódcy Policji Bezpieczeństwa i SD na okręg lubelski na śmierć za przynależność do wzbronionych organizacji, za współudział w napadach oraz posiadanie broni
4. Władysław Posłuszny - skazany 23.11.1943 r. przez sąd doraźny przy Dowódcy Policji Bezpieczeństwa i SD na okręg lubelski na śmierć za przynależność do wzbronionych organizacji, za współudział w napadach oraz posiadanie broni
5. Mieczysław Pryl
6. Stefan Konstanty Pryl - rozstrzelany 05.01.1944 w Chełmie w ramach zemsty za wysadzenie pociągu osobowego na linii Chełm – Bug Włodawski oraz zamordowanie policjanta ochrony kolejowej na stacji Rejowiec. Aresztowany za należenie do niedozwolonych organizacji oraz wiadomości o napadach i broni.
7. Henryk Rabczewski - rozstrzelany 05.01.1944 w Chełmie w ramach zemsty za wysadzenie pociągu osobowego na linii Chełm – Bug Włodawski oraz zamordowanie policjanta ochrony kolejowej na stacji Rejowiec. Aresztowany za należenie do niedozwolonych organizacji, uczestnictwo w napadach oraz posiadanie broni.
8. Jan Smolarczyk
9. Władysław Mileszczyk
10. Kazimierz Szelewicki
11. Jan Szymczyk
12. Józef Stanisław Ślusarz
13. Marian Trawiński
14. Edward Trojanowski - rozstrzelany 05.01.1944 w Chełmie w ramach zemsty za wysadzenie pociągu osobowego na linii Chełm – Bug Włodawski oraz zamordowanie policjanta ochrony kolejowej na stacji Rejowiec. Aresztowany za należenie do niedozwolonych organizacji oraz wiadomości o posiadaniu broni.
15. Stanisław Wink
16. Marian Wojarz
17. Władysław Zaborski - rozstrzelany 05.01.1944 w Chełmie w ramach zemsty za wysadzenie pociągu osobowego na linii Chełm – Bug Włodawski oraz zamordowanie policjanta ochrony kolejowej na stacji Rejowiec. Aresztowany za należenie do niedozwolonych organizacji.
18. Kazimierz Leszczyński
19. Stanisław Danilczuk
20. Wacław Dębniak
21. Antoni Dzierzbicki
22. Leon Filipiuk - skazany 23.11.1943 r. przez sąd doraźny przy Dowódcy Policji Bezpieczeństwa i SD na okręg lubelski na śmierć za przynależność do wzbronionych organizacji, za współudział w napadach oraz posiadanie broni
23. Stefan Gawroński
24. Zygmunt Goławski
25. Józef Horszczaruk
26. Jan Horszczaruk - rozstrzelany 05.01.1944 w Chełmie w ramach zemsty za wysadzenie pociągu osobowego na linii Chełm – Bug Włodawski oraz zamordowanie policjanta ochrony kolejowej na stacji Rejowiec. Aresztowany za należenie do niedozwolonych organizacji oraz wiadomości o napadach i broni.
27. Tadeusz Hubert
28. Kazimierz Jakubowski
29. Leszek Jarosz
30. Marian Kazanecki
31. Antoni Kiziński
32. Tadeusz Kneć
33. Edward Kotowski
34. Kazimierz Kotowski
35. Aleksander Chromczak – skazany 23.11.1943 r. przez sąd doraźny przy Dowódcy Policji Bezpieczeństwa i SD na okręg lubelski na śmierć za przynależność do wzbronionych organizacji, za współudział w napadach oraz posiadanie broni
36. Bogumił Leszczyński - rozstrzelany 05.01.1944 w Chełmie w ramach zemsty za wysadzenie pociągu osobowego na linii Chełm – Bug Włodawski oraz zamordowanie policjanta ochrony kolejowej na stacji Rejowiec. Aresztowany za wiadomość o niedozwolonych organizacjach oraz wiadomości o napadach i broni.
37. Tadeusz Leszczyński - rozstrzelany 05.01.1944 w Chełmie w ramach zemsty za wysadzenie pociągu osobowego na linii Chełm – Bug Włodawski oraz zamordowanie policjanta ochrony kolejowej na stacji Rejowiec. Aresztowany za współudział z niedozwolonymi organizacjami oraz wiadomości o napadach i broni.
38. Lucyna Leszczyńska Goławska
39. Julian Dzierzbicki – rozstrzelany 05.01.1944 w Chełmie w ramach zemsty za wysadzenie pociągu osobowego na linii Chełm – Bug Włodawski oraz zamordowanie policjanta ochrony kolejowej na stacji Rejowiec. Aresztowany za należenie do niedozwolonych organizacji oraz wiadomości o napadach i broni.
40. Stanisław Kania
Pozdrawiam

Marek

Władysław, Tadeusz, Władysław, Franciszek, Teodor, Antoni, Józef, Józef, Andrzej, Jakub, Jakub...

Szukam na lubelszczyźnie nazwisk: Zaborski, Leśniewski, Piwko, Tryksza.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia włodawska i okolice”