Zakończyliśmy już zbiórkę na roczne opłaty związane z działalnością portalu Lubelskie Korzenie w 2021 roku.
Zebrane środki pozwalają patrzeć optymistycznie również w 2022 rok. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wsparły Lubgens, oraz wszystkim trzymającym za nas kciuki.
Wpłat dokonali w kolejności alfabetycznej : Adam Koma, Agnieszka, Aleksandra Choina, Andrzej Ciempiel, Andżelika, Anna Blahut, Anna Frelek, Artur Aloszyn, Artur Martyka, Barbara Cieszko, Barbara Wierzchowska-Bekasiewicz, Beata 66, Beata Kroszka, Beata Szymborska, Daniel Domka, Dariusz Bernat, Dariusz Segit, Dariusz Woliński, Dawid, DeKa, Dominik Róg, Eduardo Mokwa Glaner, Elżbieta Chomik, Ewa Kapłon, Ewa Mizerska, Jerzy Sowa, Joan24, Katarzyna Pasek, Katarzyna Przybysz, Kinga Postawa, Krystyna.waw, Krzysztof Bogusz, Krzysztof Czarnecki, Leszek Gnyp, Łucja Wierzycka, Łukasz M. Majewski, Łukasz Makarewicz, Łukasz Pasim, Marcin Rybicki, Margaret Godek, Mariusz Momont, Marta Gawrońska, Miro Jan, Mirosław Chomacki, Monika Bukacińska, Monika Smykowska, Piotr Krotofil, Piotr Reszka, Radek Lesniewski, Renata Goleń, Sławomir Chęć, Tomasz Pieczykolan, Tomek Wojtaszek, Wiesława, Zbigniew Jawoszek

Ziemia Chełmska a nie Chełmszczyzna

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Mazurek_Jacek
Posty: 26
Rejestracja: 08 sty 2015, 09:16

Ziemia Chełmska a nie Chełmszczyzna

Post autor: Mazurek_Jacek »

Mam wielką prośbę do moderatora o zmianę katalogu z Chełmszczyzny na Ziemię Chełmską. Chełmszczyzna jako nazwa ziem pojawiła w wyniku intensywnej rusyfikacji tych ziem.

Andrzej
Posty: 118
Rejestracja: 21 lut 2012, 18:53

Post autor: Andrzej »

Nie Ziemia Chełmska a ziemia chełmska. Termin Chełmszczyzna pojawił się wcześniej niż walka o wydzielenie guberni chełmskiej.

Awatar użytkownika
Greg
Posty: 2082
Rejestracja: 24 kwie 2011, 22:38
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Greg »

Mazurek_Jacek pisze:Chełmszczyzna jako nazwa ziem pojawiła w wyniku intensywnej rusyfikacji tych ziem.
Proszę o podanie źródła takich informacji.
Pozdrawiam Grzegorz

Mazurek_Jacek
Posty: 26
Rejestracja: 08 sty 2015, 09:16

Post autor: Mazurek_Jacek »

W celu wyjaśnienia, czy tez bardziej przekonania należy na ten obszar spojrzeć w ujęciu geograficznym, historycznym i kulturowym. Ziemia chełmska, czy też Chełmszczyzna „oto jest pytanie”, dużymi czy małymi literami to chyba najmniej ważne, wiem tylko, że jako nazwa katalogu raczej powinna być dużymi literami. Polak „z krwi i kości” - powie ziemia chełmska, Ukrainiec powie Chełmszczyzna, a jak powiedzą Ci, którym czas i historia pomieszała ich pochodzenie?.

Teraz bardziej poważniej i historycznie w dawnej Polsce ziemia była obszarem administracyjnym powstałym z księstwa w którym nie utworzono urzędu wojewody. Potem ziemie przekształciły się w województwa, przy czym część z nich pozostało przy dawnej nazwie. Jedną z nich była ziemia chełmska. Historycznie obszar ten był przedmiotem rywalizacji polskiej i ruskiej. W 1340 r. tereny ziemi chełmskiej zostały zdobyte prze Kazimierza Wielkiego, potem swoje roszczenia zgłosili książęta litewscy, aby ostatecznie wejść w skład Królestwa Polskiego. Terytorium ziemi chełmskiej obejmowało powiat chełmski oraz powiat krasnostawski. Ok. 1392 r. Władysław Jagiełło przyłączył do niej Hrubieszów wraz z okolicznymi miejscowościami . W latach 30. XV w. do ziemi chełmskiej włączone zostały rozległe tereny na prawym brzegu Bugu - powiaty ratneński i lubomelski. Na pocz. XVI w. do ziemi chełmskiej włączona została tzw. włość kryłowska, oderwana od województwa bełskiego. Tak ukształtowany obszar ziemi chełmskiej pozostał zasadniczo niezmieniony do pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej w 1772 r. i zajmował blisko 10 tys. km². Na początku XVI prawdopodobnie ziemia chełmska została włączona do województwa ruskiego. W takim kształcie ziemia chełmska przetrwała do rozbiorów Polski.
Pierwszy rozbiór Polski spowodował oderwanie od ziemi chełmskiej jej południowych terenów wraz z Zamościem. Ziemia chełmska stała się wówczas całkowicie samodzielną jednostką administracyjną, niezależną od województwa ruskiego, które niemal w całości zostało zagarnięte przez Austrię. Po drugim rozbiorze Polski w 1793 r. została przeprowadzona reforma administracyjna państwa, w wyniku której okrojona ziemia chełmska została podniesiona do rangi województwa z podziałem na ziemię chełmską, łukowską i parczewską. Obejmowało ono międzyrzecze Bugu i Wieprza (bez Krasnegostawu), ziemię łukowską, okolice Parczewa i zabużańskie tereny ziemi chełmskiej. W wyniku trzeciego rozbioru Polski (1795) wschodnia, zabużańska część ziemi chełmskiej znalazła się w zaborze rosyjskim, a zachodnia austriackim.
Rozbiory Polski oznaczały kres istnienia ziemi chełmskiej jako jednostki administracyjnej o ściśle określonych granicach oraz zerwanie trwających ponad trzysta lat związków z zabużańską częścią ziemi. Od tego momentu termin ziemia chełmska oznacza tereny i jednostki administracyjne tylko częściowo pokrywające się z obszarem ziemi chełmskiej w jej historycznych granicach i ciążące ku Chełmowi jako ośrodkowi kościelnemu, administracyjnemu, politycznemu i gospodarczemu.

A teraz przystąpmy do odpowiedzi na zasadnicze pytanie ziemia chełmska czy też Chełmszczyzna. W mojej ocenie z punktu widzenia polskiej państwowości i jej historii powinnyśmy używać nazwy ziemia chełmska. Pojęcie Chełmszczyzny pochodzi z tłumaczenie z języka ukraińskiego hasła „Chołmszczyna” w: Encykłopedija Ukrajinoznawstwa [Encyklopedia Ukrainoznawstwa], t. 10, Munchen 1980, s. 3615-3621 i jest często używane przez ukraińskie środowiska nacjonalistyczne, w których uznaniu te ziemi powinny być przynależne Ukrainie.

Mając to wszystko na względzie moja prośba do moderatora jest dalej aktualna!!!

Awatar użytkownika
Greg
Posty: 2082
Rejestracja: 24 kwie 2011, 22:38
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Greg »

Z samego serca Chełmszczyzny - ROCZNIK CHEŁMSKI TOM 1 strony 16,17,18
http://cyfrowa.chbp.chelm.pl/dlibra/doccontent?id=64&dirids=1
Pozdrawiam Grzegorz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Chełmszczyzna”