UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Kościół prawosławny w województwie lubelskim 1918-1939

Dział ogólny

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
PawełS
Posty: 41
Rejestracja: 26 lip 2011, 14:59

Kościół prawosławny w województwie lubelskim 1918-1939

Post autor: PawełS »

Witam. Chciałbym polecić wszystkim osobom interesującym się Lubelszczyzną i genealogią książkę Grzegorza Jacka Pelicy pt. "Kościół prawnosławny w województwie lubelskim 1918-1939. Jest to wg mnie bardzo ciekawa publikacja. Na ponad 400 stronach autor dokonał bardzo dokładnej analizy kościoła prawosławnego na ziemi lubelskiej. Obok bibliografii oraz dokumentacji zdjęciowej autor zamieścił interesujące z pkt widzenia genealoga spisy. W książce znajdują się: spis hierarchów i duchownych zarządzających diecezją lubelską i chełmską w laach 1915-1940, spis biskupów lubelskich/lubelsko-chełmskich podległych arybiskupom warszwskim do 1905 r., spis biskupów diecezji chełmskiej (XIII-XVII).
W książce umieszcono także biogramy biskupów i hierarchów pełniących funkcję biskupa lubelskiego i chełmskiego w okresie międzywojennym oraz wykaz duchowieństwa 1918-1939 r. Ciekawostkę stanowi także wykaz mieejscowości województwa lubelskiego, w których istniały bądź istnieją cerkwie prawosławne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła do historii Lubelszczyzny”