UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
6.05.2021 przesłaliśmy do NAC linki do przeprowadzenia konwersji na wersję szukajwarchiwach.gov.pl, więc definitywnie nie wprowadzamy już do bazy linków z szukajwarchiwach.pl

Wojciech Malinowski murarz

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Paweł Fila
Posty: 226
Rejestracja: 08 paź 2013, 11:32

Wojciech Malinowski murarz

Post autor: Paweł Fila »

W publikacji TPZŁ z 1989 roku, "Łęczna, studia z dziejów miasta", wymieniony jest kilkakrotnie Wojciech Malinowski.
W latach 30-tych - w aktywie PPS, "Wojciech Malinowski (murarz)", str. 204.
O PPS dowiadujemy sie na str. 208 iż "Dnia 28 kwietnia 1936 r. przesstawiciel Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS z Lublina rozwiązał Komitet Miejscowy partii w Łęcznej. Powodem było nie prowadzenie żadnej działalności" (sic!)

Wymieniony jest także na str. 232:
"Od lutego 1945 r. funkcję burmistrza Łęcznej pelnił faktycznie dotychczasowy zastępca J. Czerwiński (...) aż do chwili swej śmierci, tj. do 1 maja 1948 r. W międzyczasie na stanowisku tym zastępowali go Antoni Herbut i Wojciech Malinowski."
Na następnej stronie dowiadujemy się iż "Komisja Ujawniania, w której byli także delegaci MRN Wojciech Malinowski i Narcyz Rożenek pracowała w Łęcznej (...) do dnia 25 kwietnia 1947 r."

Czy wiemy coś więcej o tej ciekawej postaci, szczególnie w burzliwych latach wojennych i powojennych ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia łęczyńska i okolice”