Zakończyliśmy już zbiórkę na roczne opłaty związane z działalnością portalu Lubelskie Korzenie w 2021 roku.
Zebrane środki pozwalają patrzeć optymistycznie również w 2022 rok. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wsparły Lubgens, oraz wszystkim trzymającym za nas kciuki.
Wpłat dokonali w kolejności alfabetycznej : Adam Koma, Agnieszka, Aleksandra Choina, Andrzej Ciempiel, Andżelika, Anna Blahut, Anna Frelek, Artur Aloszyn, Artur Martyka, Barbara Cieszko, Barbara Wierzchowska-Bekasiewicz, Beata 66, Beata Kroszka, Beata Szymborska, Daniel Domka, Dariusz Bernat, Dariusz Segit, Dariusz Woliński, Dawid, DeKa, Dominik Róg, Eduardo Mokwa Glaner, Elżbieta Chomik, Ewa Kapłon, Ewa Mizerska, Jerzy Sowa, Joan24, Katarzyna Pasek, Katarzyna Przybysz, Kinga Postawa, Krystyna.waw, Krzysztof Bogusz, Krzysztof Czarnecki, Leszek Gnyp, Łucja Wierzycka, Łukasz M. Majewski, Łukasz Makarewicz, Łukasz Pasim, Marcin Rybicki, Margaret Godek, Mariusz Momont, Marta Gawrońska, Miro Jan, Mirosław Chomacki, Monika Bukacińska, Monika Smykowska, Piotr Krotofil, Piotr Reszka, Radek Lesniewski, Renata Goleń, Sławomir Chęć, Tomasz Pieczykolan, Tomek Wojtaszek, Wiesława, Zbigniew Jawoszek

Zaklików

Cmentarze Lubelszczyzny

Moderatorzy: avee, El

Piotr r.

Zaklików

Post autor: Piotr r. »

Witam.
Grzegorz Gawdzik udostępnił nam zdjęcia tabliczek na kościółku w Zaklikowie.
Pomimo, że parafia ta obecnie przekracza granice naszego województwa, warto pokazać te zdjęcia, gdyż w czasach I Rzeczpospolitej Zaklików leżał w granicach województwa lubelskiego.
Nasi przodkowie granic nie znali tylko szli tam gdzie mieli chleb... ;-)

fotolubgens.eu - Zaklików

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Zaklików

Post autor: dpawlak »

Ciekawa rzecz, nigdy nie widziałem tabliczek pogrzebowych na ścianie świątyni w takiej ilości.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Piotr r.

Byłem wczoraj przejazdem na tym cmentarzu. Jeśli ktoś chce opracować zdjęcia, które zrobiłem nagrobkom... Po obróbce zdjęć chętnie je udostępnię.

Awatar użytkownika
Radecki

Post autor: Radecki »

Ile tego jest i co konkretnie trzeba zrobić?
Radosław Chrząstowski

Piotr r.

Trzeba opisać zdjęcia z nazwiska i imienia pomników osób na nich się znajdujących ( jak zwykle. Przykładowa tabela ). Ile? Dzieci mi się niecierpliwiły więc wyszukując najstarsze pomniki, zrobiłem tylko około 50 zdjęć. Jak obrobię będę wiedział dokładnie.

Awatar użytkownika
Radecki

W takim razie zgłaszam się do pomocy 8-)
Radosław Chrząstowski

Piotr r.

Dzięki pracy Radka zdjęcia, które wykonałem w Zaklikowie są opracowane i dostępne w pomocniku - Wyszukiwarka nagrobków

Przy okazji dodałem opracowanie z Modliborzyc. Za opracowanie zdjęć Dziękuję :)

Grendel

Post autor: Grendel »

Witam Forumowiczów,
to mój pierwszy post i z rozmysłem wybrałem ten temat, gdyż wszystko z moich poszukiwań wskazuje, że rodzina mojego ojca miała początki w Zaklikowie właśnie. Ze zgromadzonych tu zdjęć odczytałem nazwisko Skroczyński dla 4 osób, które są przodkami mojego znajomego o tym samym nazwisku i nie wykluczone że jesteśmy dalekimi kuzynami.
Czytając forum dowiedziałem się, że księgi metrykalne przepadły i uległy zniszczeniom także duplikaty. Poza tabelami prestacyjna i likwidacyjną nie udało mi się dotąd natknąć na inne źródła z Zaklikowa.
Ponieważ mój pradziadek Franciszek Łukasz Skroczyński ożenił się w 1902r. w parafii Wąchock to z aktu ślubu wiem, że pochodził z Zaklikowa i jego ojcem był Franc czyli Franciszek Skroczyński mój prapradziad. O nim to jak i może dalszych przodkach rodu Skoczyńskich chciałbym się dowiedzieć więcej. Prawdopodobne, ze jestem spokrewniony z rodziną Albina Skoczyńskiego (1890-1971), generała AK, którego ojciec Antoni pochodził z Zaklikowa.
Pytania mam do Państwa zasadniczo dwa - jak rozumiem, nie ma zindeksowanych wszystkich nagrobków w Zaklikowie, a ten materiał powyżej to jakaś część tak? Szczęśliwy traf spowodował, że gdy na google szukałem zdjęć z Zaklikowa to na zdjęciu kaplicy na cmentarzu widać jeden nagrobek (nowszy wiekiem), kóry jest grobowcem kilku osób z rodziny Skoczyńskich właśnie ale jest zbyt mały by w powiększeniu dostrzec coś poza imionami i nazwiskiem.
Ponieważ urodziłem się w Starachowicach - tylko dlatego, że tam jest szpital a w Wąchocku skąd pochodzi cała moja rodzina z jednej i z drugiej strony go nie ma - to jestem częstym gościem w świętokrzyskim. Z Wąchocka do Zaklikowa mam około 80 km czyli w 1,5 h powinienem dojechać i porobić zdjęcia na cmentarzu tylko czy aby nie będę wykonywał pracy, którą już tutaj ktoś wcześniej zrobił?
Proszę mi podpowiedzieć, gdzie dalej szukać informacji o wieku XIX i może XVIII z Zaklikowa bym dowiedział się więcej o przodkach Skroczyńskich, dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Zgodnie z wcześniejszym wpisem - to tylko fragment z istniejących na cmentarzu nagrobków.

Odnośnie drugiego pytania :
A propos Dzierzkowic, czy Zaklikowa to niestety ... Zawierucha dziejowa zmiotła zarówno akta parafialne, w przypadku Dz. - to jak pisze Danisha pożar w 1915 r., a w Z. też pożar ale zdaje się ten z 1925 r. A duplikaty poszły z dymem w Janowie w 1939 r. po bombardowaniach niemieckich.
Pozostają tylko akta pośrednie, jak akta notariuszy z Kraśnika i Janowa (te akurat przeglądałem jest niecno wpisów z Zaklikowa, a jak jest ustalenie spadku to są dokłądne dane genealogiczne), tabele likwidacyjne, czy prestacyjne (Zaklikowa z 1846 r. w ostatnim Roczniku LTG) i wcześniejsze wykazy (vide ksiażka Z Dziejów Zaklikowa ...).
Też akta z sąsiednich parafii, w końcu śluby nie wszystkie były miejscowe.
Pozdrawiam Grzegorz

Grendel

Skoro to fragment z nagrobków zaklikowskich to postaram się na wiosnę zrobić materiał, który obejmie większość (nie wiem czy jestem w stanie w ciągu 2-3 godzin zrobić całość) przynajmniej tych najstarszych.
Oglądając zdjęcia w necie kościoła na cmentarzu w Zaklikowie widać ten niecodzienny jak dla mnie widok przybitych do ścian świątyni tabliczek trumiennych. Zdjęcia, które oglądałem pokazywały tenże kościół przed i po remoncie a co za tym idzie z większą niż obecne ilością tych tabliczek w okresie przed odnowieniem ścian. Nie wiem niestety kiedy dokładnie miał miejsce remont czy jak doczytałem gdzie indziej w informacjach rewitalizacja, ponieważ Potem zobaczyłem ten wpis:
Reszka Piotr pisze:Witam.
Grzegorz Gawdzik udostępnił nam zdjęcia tabliczek na kościółku w Zaklikowie.
Pomimo, że parafia ta obecnie przekracza granice naszego województwa, warto pokazać te zdjęcia, gdyż w czasach I Rzeczpospolitej Zaklików leżał w granicach województwa lubelskiego.
Nasi przodkowie granic nie znali tylko szli tam gdzie mieli chleb... ;-)

fotolubgens.eu - Zaklików
Link ten nie działa, choć sama strona fotolubgens istnieje, tyle że ja nie mogę na niej nigdzie natrafić na rzeczone zdjęcia. Czy mógłbym prosić o pomoc w dotarciu do nich któregoś z forumowiczów? Za pomoc bardzo dziękuję :-)
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Grendel pisze:Link ten nie działa, choć sama strona fotolubgens istnieje, tyle że ja nie mogę na niej nigdzie natrafić na rzeczone zdjęcia. Czy mógłbym prosić o pomoc w dotarciu do nich któregoś z forumowiczów? Za pomoc bardzo dziękuję
Owszem istnieje, ale od tego czasu minęło 4,5 roku. Portal został przeniesiony na inny serwer, a sama strona przebudowana. Brak aktualnie w zasobach tych zdjęć.
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
Radecki

Grendel pisze: Link ten nie działa, choć sama strona fotolubgens istnieje, tyle że ja nie mogę na niej nigdzie natrafić na rzeczone zdjęcia. Czy mógłbym prosić o pomoc w dotarciu do nich któregoś z forumowiczów? Za pomoc bardzo dziękuję :-)
Mam kopię tych zdjęć, ale uprzedzam, że szału nie ma.
16 niezbyt wysokiej rozdzielczości obrazków, którym daleko do kompletności.

Nie wiem jak jest z prawami do publikacji, ja takowych nie posiadam, ale na prv przesłać mogę.
Proszę o kontakt na rchrzast(małpeczka)gmail.com

Pozdrawiam
Radosław Chrząstowski

Grendel

Dziękuję za okazane zrozumienie i pomoc, a co do zdjęć to jak się nie ma co się lubi to... ;)
Panie Radku maila wysłałem, na pewno będzie ten materiał pomocny.
Jeszce raz zatem Greg i Radecki ukłony z Zawiercia 8-)
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Grendel

Minęło kilka miesięcy i tym razem ja mogę zaoferować pomoc tym, którzy szukają innych ponad te które zostały opublikowane tutaj zdjęć z cmentarza w Zaklikowie. Spędziłem kilka godzin szukając śladów moich przodków a ponieważ to trochę jak szukanie igieł w stogu siana to postanowiłem przy okazji fotografować inne stare nagrobki z myślą o innych forumowiczach.
Powstał z tego całkiem pokaźny zbiór fotografii, z których spora część trafiła już dzięki uprzejmości administratora do galerii zaklikowskiej. W sprawie pozostałej i nie malej partii zdjęć nawiąże kontakt ze wskazanym - i znanym mi skądinąd prowadzącym stronę www.cmentarze.piotrjuszczyk.pl gdyż jest on nieocenionym znawcą losów i drzewa genealogicznego ludzi z Wąchocka skąd pochodzą oboje moi rodzice - i tam też jeżeli Piotr się zgodzi trafią te zdjęcia. Aby było jasnym - nie miałem wystarczającej ilości czasu by móc zrobić cały cmentarz - to praca na kilka dni zapewne. Ja w jedną stronę do Zaklikowa miałem ponad 250 km więc rozumiecie, że trzeba było zostawić sobie zarówno czas i siły na spokojny powrót z tego urokliwego miasteczka. Poza tym kilka godzin wcześniej spędziłem w USC Zaklikowa.
Wielu znających, choćby ze zdjęć cmentarz w Zaklikowie, wie o tym, że w tamtejszym zwyczaju jest przybijanie tabliczek z trumien na ścianach kościoła Św.Anny pełniącego funkcję kaplicy cmentarnej. Teraz dysponuje wszystkimi już zdjęciami, które wykonywałem zarówno dla ściany kościoła w całości jak i zbliżeń ukazujących w ramach tej ściany kolejne jej większe fragmenty. Jest tych zdjęć sporo i gdyby ktoś chciał to niech pisze na priv lub mail a na pewno się tym zbiorem podzielę zanim - jeśli w ogóle te z tabliczkami fotki- zechce je u siebie umieścić na wskazanej stronie Piotr Juszczyk.
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Awatar użytkownika
Radecki

Grendel pisze:Teraz dysponuje wszystkimi już zdjęciami, które wykonywałem zarówno dla ściany kościoła w całości jak i zbliżeń ukazujących w ramach tej ściany kolejne jej większe fragmenty. Jest tych zdjęć sporo i gdyby ktoś chciał to niech pisze na priv lub mail a na pewno się tym zbiorem podzielę zanim - jeśli w ogóle te z tabliczkami fotki- zechce je u siebie umieścić na wskazanej stronie Piotr Juszczyk.
A, to ja bardzo poproszę o te zdjęcia tabliczek.
(Adres jest znany :) )

Zastanawiam się, czy warto zrobić coś w rodzaju indeksacji, a jeżeli tak, to jak?
Ale najpierw muszę dokładnie się przyjrzeć.

Pozdrawiam serdecznie
Radosław Chrząstowski

ODPOWIEDZ

Wróć do „Idąc cmentarną aleją...”