miejsce urodzenia pana młodego w akcie ślubu z Zawichostu

Prośby o pomoc w odczytaniu j. polskiego

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
sbasiacz

miejsce urodzenia pana młodego w akcie ślubu z Zawichostu

Post autor: sbasiacz »

Szanowni
oto akt ślubu nr.7 z 1851r. z parafii Zawichost
https://fotolubgens.lubgens.eu/Zawichos ... _01087.jpg
nie wiem gdzie urodził się pan młody, wszystko napisane, że w parafii Opole pow.sandomierski, gub.lubelska, tylko nie odczytuję co to za wieś, na dodatek w parafii Opole (Lubelskie) nikt taki się nie urodził :-(
pan młody nazywa się Franciszek Oszczepalski, prawie wszyscy z jego rodziny rodzili się w Niezabitowie.
Sprawdziłam w Słowniku Geograficznym KP - nic mi nie pasuje, proszę o pomoc i
z góry dziękuję
Barbara Sikorska :roll:
SBASIACZ

El
Re: miejsce urodzenia pana młodego w akcie ślubu z Zawichostu

Post autor: El »

Odczytuję pow. radomski, a wieś - Horostyka (pojawia się w Google, ale może Horostyta). Być może - par. Opole pow. włodawski?
Pozdrawiam.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

sbasiacz

Post autor: sbasiacz »

Elu, dziękuję bardzo, faktycznie, źle odczytałam powiat, jak byk radomski!
pozdrawiam
Basia Sikorska
po chwili
ta parafia Zwiastowania NMP w Opolu w dekanacie włodawskim chyba już nie istnieje, ale znalazłam Opole, które graniczy z Horodyszczem (wg.info ze słownika KP) obecnie jest to powiat parczewski, jest tam parafia Opole-Podedworze erygowana w 1919 :-( ciekawe w dekanacie parczewskim jej nie ma, jest za to w dekanacie wisznickim pod nazwą Podedwórze-Opole
więc pewnie nie znajdę tego aktu
BS
SBASIACZ

termit

Post autor: termit »

Prawie na pewno chodzi o wieś Horostyta (często w źródłach zapisywana też jako Chorostyta) w parafii Opole w powiecie włodawskim. W Archiwum lubelskim zachowało się kilka ksiąg metrykalnych z tej parafii (najstarsze to małżeństwa od 1845) i w nich ta wieś często się przewija. Z tymi parafiami rzymskokatolickimi w Opolu sprawa jest dość skomplikowana. Z tego co pamiętam, to w XIX w. rolę kościoła parafialnego pełniła tzw. kaplica Szlubowskich (dziś tzw. biały kościół). Po 1875 roku została odebrana katolikom, na rzecz prawosławnych, po 1905 katolicy wybudowali nowy neogotycki kosciół (tzw. czerwony), który chyba najpierw kontynuował tradycje parafii Zwiastowania NMP, a od 1918 erygowano przy nim parafię Podwyższenia Krzyża.
Jest też ciekawa książeczka D. Tarasiuka "Dzieje parafii w Opolu wpisane w dziedzictwo regionu", Lublin 2010 - może tam znajdziesz coś ciekawego (niestety nie mam kopii).
A swoja drogą ciekawe, że spisujący akt lokuje Opole w powiecie radomskim, tym bardziej, że powiat radomski, o ile wiem, nigdy nie należał do Guberni Lubelskiej.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tłumaczenia - język polski”