Ród Duma w Annopolu

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
Wiktor_Majka

Ród Duma w Annopolu

Post autor: Wiktor_Majka »

Witam serdecznie.
Poszukuję przodków mojego pra dziadka Czasława Dumy z Nowego Rachowa urodzonego w 1928 roku, który podczas przesiedleń uciekł do swojego brata Antoniego na śląsk i tam się osiedlił. Poszukuję informacji na temat śmierci jego ojca Jana Dumy który zmarł w roku między 1940, a 1945. Chciałbym podzielić się również informacjami które zdobyłem z myślą dla poszukujących. Według aktu Jan Duma urodził się dnia 28.07.1872 roku w Lipniku w parafii Goźlice. Jego ojcem był Franciszek Duma urodzony w Galicji Austriackiej w wsi Jeziórko z Tadeusza i Petroneli. Niestety tutaj ślad się urywa co do przodków Dumów. Franciszek umiera w 1901, w wsi Wymysłów, w akcie śmierci widnieje jego druga żona Marianna Skorek (brak aktu ślubu) natomiast pierwszą żoną była moja 3xpra babka Jadwiga z Nowaków niestety brak informacji o jej śmierci oraz jakichkolwiek informacji od 1880, gdyż tego roku w Goźlicach rodzi córkę Annę. Może ktoś spotkał się z jej aktem lub jest w stanie mi pomóc. Wracając do Jana. Był czterokrotnie żonaty. Pierwszą była Anna Spera w Gościeradowiu 1897. Drugą Franciszka Oleś w Annopolu 1903. Trzecią był moja babka Katarzyna Chiła ślub w Rachowie 1918, Jan mieszkał wówczas w Dąbrowie. Niestety szybko zmarła w 1930, w Nowym Rachowie mając lat 32.  W internecie brak ślubów z kolejnych lat, oraz nie wiadomo mi nic o czwartej żonie lecz o takiej słyszałem. Przodek Jan z opowiadań umiał czytać i pisać, podobno był nauczycielem oraz ludzie załatwiał u niego różne sprawy papierowe. Pozdrawiam Wiktor Majka
Duma Jan i jego żona Katarzyna Chiła
Duma Jan i jego żona Katarzyna Chiła

El
Re: Ród Duma w Annopolu

Post autor: El »

Dodam jeszcze:
Wiktor_Majka pisze:
30 paź 2020, 23:03
Franciszek umiera w 1901, w wsi Wymysłów, w akcie śmierci widnieje jego druga żona Marianna Skorek (brak aktu ślubu)
Wg aktów pierwszego i trzeciego małż. Marianny, Marianna ur. Grabówka par. Boiska - tak, zapewne akt małż. z Franciszkiem jest/był (o ile księgi się zachowały) na Lubelszczyźnie.
Wg aktu małż. Anny, c. Franciszka i Jadwigi z 1898 r. - rodzice byli obecni i wyrazili zgodę.
Pozdrawiam.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Wiktor_Majka

Czyli Jadwiga jeszcze żyła... to wiele wyjaśnia lecz brak zgonu. . Hmm czyżby to była pomyłka ? Interesuje mnie akt ślubu Franciszka Dumy i Marianny lecz go brak. W nim wszytko by było wyjaśnione.

El

Post autor: El »

Wg aktu małż. Józefy c. Józefa Kowalskiego i Marianny Skorek z 1891 r., Józefa jest c. zmarłego ojca i żyjącej wdowy jego w Gościeradowie.
Tak, informacja o żyjącej Jadwidze może być błędna.

Edit:
Wiktor_Majka pisze:
30 paź 2020, 23:03
Był czterokrotnie żonaty. Pierwszą była Anna Spera w Gościeradowiu 1897.
Natomiast wg ww. aktu małż., Jadwiga nie żyje.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Łucja

Post autor: Łucja »

Jeziórko w Galicji Austriackiej to mogą być moi Dumowie. Jadwiga Duma (ur. 1811 r.) wyszła za mąż za Mateusza Saję, parafia Grębów.
Wioska zniknęła w latach 70-tych XX w., kopalnia siarki o jej nazwie. Jest strona ze zdjęciami z Jeziórka, dużo o Dumach, ale tych bardziej współczesnych: http://jeziorko.j.pl/wp-content/uploads/jeziorko.pdf
Więcej informacji (metrykalne) skrywa AD w Przemyślu, niestety dla genealogów niedostępne.
W wynikach DNA trochę Dumów się pojawia, z tych okolic pojawiają się praktycznie wszystkie "moje" nazwiska, duża emigracja za ocean (z Grębowa).

Łucja

Wiktor_Majka

Przeglądając metryki z Jeziórka, natrafiłem jedynie na dzieci Dumy Tadeusza lecz z innej matki. Możliwe że to był mój przodek. Lecz księgi z tych lat są okrojone.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”