Zakończyliśmy już zbiórkę na roczne opłaty związane z działalnością portalu Lubelskie Korzenie w 2021 roku.
Zebrane środki pozwalają patrzeć optymistycznie również w 2022 rok. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wsparły Lubgens, oraz wszystkim trzymającym za nas kciuki.
Wpłat dokonali w kolejności alfabetycznej : Adam Koma, Agnieszka, Aleksandra Choina, Andrzej Ciempiel, Andżelika, Anna Blahut, Anna Frelek, Artur Aloszyn, Artur Martyka, Barbara Cieszko, Barbara Wierzchowska-Bekasiewicz, Beata 66, Beata Kroszka, Beata Szymborska, Daniel Domka, Dariusz Bernat, Dariusz Segit, Dariusz Woliński, Dawid, DeKa, Dominik Róg, Eduardo Mokwa Glaner, Elżbieta Chomik, Ewa Kapłon, Ewa Mizerska, Jerzy Sowa, Joan24, Katarzyna Pasek, Katarzyna Przybysz, Kinga Postawa, Krystyna.waw, Krzysztof Bogusz, Krzysztof Czarnecki, Leszek Gnyp, Łucja Wierzycka, Łukasz M. Majewski, Łukasz Makarewicz, Łukasz Pasim, Marcin Rybicki, Margaret Godek, Mariusz Momont, Marta Gawrońska, Miro Jan, Mirosław Chomacki, Monika Bukacińska, Monika Smykowska, Piotr Krotofil, Piotr Reszka, Radek Lesniewski, Renata Goleń, Sławomir Chęć, Tomasz Pieczykolan, Tomek Wojtaszek, Wiesława, Zbigniew Jawoszek

Ród Duma w Annopolu

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
Wiktor_Majka

Ród Duma w Annopolu

Post autor: Wiktor_Majka »

Witam serdecznie.
Poszukuję przodków mojego pra dziadka Czasława Dumy z Nowego Rachowa urodzonego w 1928 roku, który podczas przesiedleń uciekł do swojego brata Antoniego na śląsk i tam się osiedlił. Poszukuję informacji na temat śmierci jego ojca Jana Dumy który zmarł w roku między 1940, a 1945. Chciałbym podzielić się również informacjami które zdobyłem z myślą dla poszukujących. Według aktu Jan Duma urodził się dnia 28.07.1872 roku w Lipniku w parafii Goźlice. Jego ojcem był Franciszek Duma urodzony w Galicji Austriackiej w wsi Jeziórko z Tadeusza i Petroneli. Niestety tutaj ślad się urywa co do przodków Dumów. Franciszek umiera w 1901, w wsi Wymysłów, w akcie śmierci widnieje jego druga żona Marianna Skorek (brak aktu ślubu) natomiast pierwszą żoną była moja 3xpra babka Jadwiga z Nowaków niestety brak informacji o jej śmierci oraz jakichkolwiek informacji od 1880, gdyż tego roku w Goźlicach rodzi córkę Annę. Może ktoś spotkał się z jej aktem lub jest w stanie mi pomóc. Wracając do Jana. Był czterokrotnie żonaty. Pierwszą była Anna Spera w Gościeradowiu 1897. Drugą Franciszka Oleś w Annopolu 1903. Trzecią był moja babka Katarzyna Chiła ślub w Rachowie 1918, Jan mieszkał wówczas w Dąbrowie. Niestety szybko zmarła w 1930, w Nowym Rachowie mając lat 32.  W internecie brak ślubów z kolejnych lat, oraz nie wiadomo mi nic o czwartej żonie lecz o takiej słyszałem. Przodek Jan z opowiadań umiał czytać i pisać, podobno był nauczycielem oraz ludzie załatwiał u niego różne sprawy papierowe. Pozdrawiam Wiktor Majka
Duma Jan i jego żona Katarzyna Chiła
Duma Jan i jego żona Katarzyna Chiła

El
Re: Ród Duma w Annopolu

Post autor: El »

Dodam jeszcze:
Wiktor_Majka pisze:
30 paź 2020, 23:03
Franciszek umiera w 1901, w wsi Wymysłów, w akcie śmierci widnieje jego druga żona Marianna Skorek (brak aktu ślubu)
Wg aktów pierwszego i trzeciego małż. Marianny, Marianna ur. Grabówka par. Boiska - tak, zapewne akt małż. z Franciszkiem jest/był (o ile księgi się zachowały) na Lubelszczyźnie.
Wg aktu małż. Anny, c. Franciszka i Jadwigi z 1898 r. - rodzice byli obecni i wyrazili zgodę.
Pozdrawiam.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Wiktor_Majka

Czyli Jadwiga jeszcze żyła... to wiele wyjaśnia lecz brak zgonu. . Hmm czyżby to była pomyłka ? Interesuje mnie akt ślubu Franciszka Dumy i Marianny lecz go brak. W nim wszytko by było wyjaśnione.

El

Post autor: El »

Wg aktu małż. Józefy c. Józefa Kowalskiego i Marianny Skorek z 1891 r., Józefa jest c. zmarłego ojca i żyjącej wdowy jego w Gościeradowie.
Tak, informacja o żyjącej Jadwidze może być błędna.

Edit:
Wiktor_Majka pisze:
30 paź 2020, 23:03
Był czterokrotnie żonaty. Pierwszą była Anna Spera w Gościeradowiu 1897.
Natomiast wg ww. aktu małż., Jadwiga nie żyje.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Łucja

Post autor: Łucja »

Jeziórko w Galicji Austriackiej to mogą być moi Dumowie. Jadwiga Duma (ur. 1811 r.) wyszła za mąż za Mateusza Saję, parafia Grębów.
Wioska zniknęła w latach 70-tych XX w., kopalnia siarki o jej nazwie. Jest strona ze zdjęciami z Jeziórka, dużo o Dumach, ale tych bardziej współczesnych: http://jeziorko.j.pl/wp-content/uploads/jeziorko.pdf
Więcej informacji (metrykalne) skrywa AD w Przemyślu, niestety dla genealogów niedostępne.
W wynikach DNA trochę Dumów się pojawia, z tych okolic pojawiają się praktycznie wszystkie "moje" nazwiska, duża emigracja za ocean (z Grębowa).

Łucja

Wiktor_Majka

Przeglądając metryki z Jeziórka, natrafiłem jedynie na dzieci Dumy Tadeusza lecz z innej matki. Możliwe że to był mój przodek. Lecz księgi z tych lat są okrojone.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”