Zakończyliśmy już zbiórkę na roczne opłaty związane z działalnością portalu Lubelskie Korzenie w 2021 roku.
Zebrane środki pozwalają patrzeć optymistycznie również w 2022 rok. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wsparły Lubgens, oraz wszystkim trzymającym za nas kciuki.
Wpłat dokonali w kolejności alfabetycznej : Adam Koma, Agnieszka, Aleksandra Choina, Andrzej Ciempiel, Andżelika, Anna Blahut, Anna Frelek, Artur Aloszyn, Artur Martyka, Barbara Cieszko, Barbara Wierzchowska-Bekasiewicz, Beata 66, Beata Kroszka, Beata Szymborska, Daniel Domka, Dariusz Bernat, Dariusz Segit, Dariusz Woliński, Dawid, DeKa, Dominik Róg, Eduardo Mokwa Glaner, Elżbieta Chomik, Ewa Kapłon, Ewa Mizerska, Jerzy Sowa, Joan24, Katarzyna Pasek, Katarzyna Przybysz, Kinga Postawa, Krystyna.waw, Krzysztof Bogusz, Krzysztof Czarnecki, Leszek Gnyp, Łucja Wierzycka, Łukasz M. Majewski, Łukasz Makarewicz, Łukasz Pasim, Marcin Rybicki, Margaret Godek, Mariusz Momont, Marta Gawrońska, Miro Jan, Mirosław Chomacki, Monika Bukacińska, Monika Smykowska, Piotr Krotofil, Piotr Reszka, Radek Lesniewski, Renata Goleń, Sławomir Chęć, Tomasz Pieczykolan, Tomek Wojtaszek, Wiesława, Zbigniew Jawoszek

Gdzie znaleźć historię wsi (wsi) Kopina w gminie Cyców

Dział ogólny

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
EdKic

Gdzie znaleźć historię wsi (wsi) Kopina w gminie Cyców

Post autor: EdKic »

Dzień dobry! Proszę mi powiedzieć, od jakiego czasu (rok, wiek) istnieje Wieś (wieś) Kopina w powiecie Łęczna, gminie Cyców. Wiem, że od 1810 Księgi metrykalne były prowadzone w parafii katolickiej w Wereszczynie, a do tego czasu (jeśli istniała ta wieś) gdzie prowadzono zapisy aktów stanu cywilnego. Ciekawa jest również historia powstania tej miejscowości, skład mieszkańców, ich sposób działania, zwyczaje, zajęcia... Gdzie można znaleźć takie informacje?

Henryk22

Post autor: Henryk22 »

Wieś na północ od Cycowa w par. Wereszczyn, wg tabeli z roku 1827 wieś prywatna, 23 domy i 151 mieszkańców, na mapie określona jako Kopina Majdan. Większość majdanów to twory późne, XVIII/XIX w. Wątpię by takim czymś tak małym ktoś się specjalnie interesował, więc pewnie szczegółowego opisu nie ma.
Henryk G.

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

Słownik Geograficzny KP powtarza dane z tabeli podając że jej obecny (tj. pod koniec lat 80-tych XIX w.) obszar wynosi 796 mórg, oraz że należało do Swirszczowa. Chodzi zapewne o majątek Świerszczów.
Zapisy aktów stanu cywilnego na przeważającym terenie województwa lubelskiego zaczęto prowadzić właśnie w 1810 roku. Wcześniej była prowadzona jedynie dokumentacja na potrzeby religijne w parafiach. Należy więc szukać metryk na parafii.
Jeśli chodzi o historię miejscowości to jeśli już ktoś nie wydał jakiejś książki z lokalną historią i nie zawarł w niej bibliografii z której korzystał, to można szukać w lustracjach województw lub diecezji, spisach podatkowych, pogłówne, dziesięcina itp. Choć tam będą głównie dane statystyczne to jednak trafiają się wzmianki o tym że był młyn, karczma, a nawet kto i kiedy założył miejscowość, można to też ustalić na podstawie tego że miejscowość pojawia się w spisach dopiero od pewnego czasu. Innym sposobem jest śledzenie dokumentów parafialnych. Wreszcie też można poszukać informacji o majątkach szlacheckich w okolicy, ustalić do kogo teren należał w przeszłości i szukać wstecz aż znajdzie się kto lokował miejscowość.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

EdKic

Dziękuję za informacje i pomoc, chciałbym również dowiedzieć się, czy te księgi parafialne i kontrole prowincji lub diecezji, spisy podatkowe, podatek od sondaży, dziesięciny, o których mówisz elektronicznie lub skany, lub jak i gdzie można je poprosić, ponieważ sam nie mogę osobiście odwiedzić archiwów i parafii, ponieważ jestem w Rosji. To pytanie jest dla mnie bardzo interesujące, ponieważ od 1817 (ślub moich przodków, to jest tak daleko, jak to możliwe, że udało mi się dotrzeć w poszukiwaniu moich przodków, z zapisów ksiąg metrycznych parafii Vereshchin) do 1 wojny światowej moi bezpośredni przodkowie (nazwisko Kyć, Kić) mieszkali w Kopina.

El
Post autor: El »

W zespole: https://szukajwarchiwach.pl/35/18/0#tabJednostki
sygnatura: 35/18/0/-/4, są metryki z 1791 r., z parafii Wereszczyn, prawdopodobnie rzymskokatolickie:
https://szukajwarchiwach.pl/35/18/0/-/4 ... BkaMM0xkcA
i greckokatolickie: https://szukajwarchiwach.pl/35/18/0/-/4 ... 8g1RaABzaA
Greckokatolickie są także w jednostce o sygnaturze 35/18/0/-/2, ale brak skanów.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

To co podała Ela pochodzi z ksiąg Ziemi Chełmskiej, i są tam między innymi Akta Komisji Cywilno-Wojskowej z lat 1790-1792, są chrzty, śluby i pogrzeby. Wcześniej w takich księgach umieszczano oblaty, czyli przepisywano zawartość ksiąg chrztów z danego rocznika, najczęściej parafie z całego dekanatu. Księgi ziemskie są jednak dość obszerne i wpisy w nich są z różnych powodów, pożyczka, zastaw, sprzedaż ziemi itp. itd. Czasami się przejrzy 1000 stron i nic z metryk się nie znajdzie, innym razem, jak się trafi, to od razu parafie z całego dekanatu za dany rok.
W szukajwarchiwach można znaleźć też pogłówne, ja znalazłem z województwa sandomierskiego, bo to opublikowało AN Kraków, nie wiem jak z województwem ruskim. Na szczęście ja korzystałem z opracowań dotyczących historii lokalnej moich terenów, więc zawzięcie nie szukałem źródeł w archiwach, choć z radością witam jak takowe się pojawiają.
Z lustracji, te dotyczące województw też powinny być w serwisie szukajwarchiwach, choć niekoniecznie zeskanowane.
Natomiast lustracje diecezji to archiwa kościelne, najczęściej niepublikowane.
Kopina leżała wedle administracji państwowej w Województwie Ruskim, Ziemia Chełmska, powiat chełmski, zaś w administracji kościelnej, diecezja chełmska, dekanat chełmski.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

EdKic

Dziękuję za pomoc, postaram się szukać takich informacji!!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła do historii Lubelszczyzny”