Zakończyliśmy już zbiórkę na roczne opłaty związane z działalnością portalu Lubelskie Korzenie w 2021 roku.
Zebrane środki pozwalają patrzeć optymistycznie również w 2022 rok. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wsparły Lubgens, oraz wszystkim trzymającym za nas kciuki.
Wpłat dokonali w kolejności alfabetycznej : Adam Koma, Agnieszka, Aleksandra Choina, Andrzej Ciempiel, Andżelika, Anna Blahut, Anna Frelek, Artur Aloszyn, Artur Martyka, Barbara Cieszko, Barbara Wierzchowska-Bekasiewicz, Beata 66, Beata Kroszka, Beata Szymborska, Daniel Domka, Dariusz Bernat, Dariusz Segit, Dariusz Woliński, Dawid, DeKa, Dominik Róg, Eduardo Mokwa Glaner, Elżbieta Chomik, Ewa Kapłon, Ewa Mizerska, Jerzy Sowa, Joan24, Katarzyna Pasek, Katarzyna Przybysz, Kinga Postawa, Krystyna.waw, Krzysztof Bogusz, Krzysztof Czarnecki, Leszek Gnyp, Łucja Wierzycka, Łukasz M. Majewski, Łukasz Makarewicz, Łukasz Pasim, Marcin Rybicki, Margaret Godek, Mariusz Momont, Marta Gawrońska, Miro Jan, Mirosław Chomacki, Monika Bukacińska, Monika Smykowska, Piotr Krotofil, Piotr Reszka, Radek Lesniewski, Renata Goleń, Sławomir Chęć, Tomasz Pieczykolan, Tomek Wojtaszek, Wiesława, Zbigniew Jawoszek

Potok Górny

Indeksacja ksiąg i sprawy z nią związane. Publikacja danych na naszym portalu.

Moderatorzy: avee, El

sbasiacz

Potok Górny

Post autor: sbasiacz »

13 grudnia 1813 została ochrzczona Agnieszka, ma zaznaczone pole Religia niekatolicka, z legalnego związku, w polu rodzice nieczytelny napis (dla mnie) i nie wiem co z tym począć, może to dziecko żydowskie?
Pod datą: Bini - (?) Agnes, eouro....???? (ostatni chrzest w 1813r.)
z góry dziękuję
Basia Sikorska
https://naforum.zapodaj.net/3fef3579e2d8.jpg.html
Ostatnio zmieniony 03 maja 2019, 10:42 przez sbasiacz, łącznie zmieniany 1 raz.
SBASIACZ

El
Post autor: El »

Odczytuję: córka Wawrzyńca Bazana i Rozalii Garbacz. Eorundem(?) - tychże.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

sbasiacz

Dzięki, tak podejrzewałam, ale zmyliła mnie ta kreska w złym polu Religia, chociaż, w księgach cywilnych, zindeksowanych przecież nie ma takiego urodzenia :-(
ale przecież mogła umrzeć zaraz po chrzcie
dziękuję i pozdrawiam
Basia Sikorska
SBASIACZ

sbasiacz

Mam następny "kwiatek" imię córki Macieja Kussin (?) i Katarzyny Marczakowej
z góry dziękuję
Basia Sikorska
https://naforum.zapodaj.net/8c81bf6b834f.jpg.html (środkowy wpis pod datą 30.09.)
SBASIACZ

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

sbasiacz pisze:Dzięki, tak podejrzewałam, ale zmyliła mnie ta kreska w złym polu Religia, chociaż, w księgach cywilnych, zindeksowanych przecież nie ma takiego urodzenia :-(
ale przecież mogła umrzeć zaraz po chrzcie
dziękuję i pozdrawiam
Basia Sikorska
Bo indeksowane ze skorowidzów rocznych... a w akcie zapisane urodzenie bliźniąt o imionach Tomasz... i Anastazja. Na podstawie danych z innych parafii, księgi łacińskie zawierały pewniejsze informacje, ale i tak prawda wyjdzie przy okazji ślubu/zgonu Agnieszki/Anastazji.

Co do drugiego aktu, podawaj rok... I zauważ, że świadkowie zapisani są jako dworzanie, a jeden z nich ma, zdaje się germańskie nazwisko (Zigfer?), może podobnie jak zresztą Kussin. Imienia dziecka nie jestem w stanie odczytać, jednak końcówka "at" lub "ał" nie pasuje do dziewczynki.
Pozdrawiam Krzysiek

sbasiacz

przepraszam, rok 1816, że dziewczynka wywnioskowałam na podstawie znów tej kreski w polu puella, dziękuję za zainteresowanie, napiszę [nieczytelne] lub [?]
Indeksując chrzty z ksiąg religijnych zauważyłam, że jest więcej chrztów niż zgłoszonych urodzeń, przyczyn może być wiele.
pozdrawiam
Basia Sikorska
SBASIACZ

Krzysiek

https://lubgens.eu/viewtopic.php?t=4910&highlight=1811
Poczytaj sobie mój temat ;)

Może El zobaczy coś więcej w tym akcie, jej oko jest wręcz sokole :)

PS. Na pewno wrzesień?
Michał Łazowski we wpisie niżej ma wpisaną datę 8.09.

Zagadka rozwiązana. Akt 88 z roku 1816.
nr domu: 111 - 30 sierpnia
O: Maciej KUC - "przy fabryce gminy lipińskiej zostający"
M: Katarzyna HOFEL
imię: PIOTR
Poczytaj mój temat, to zrozumiesz więcej ;)
Pozdrawiam Krzysiek

El
Post autor: El »

Dzięki Krzysiek ;) ale nie odczytałabym...
Gratuluję znalezienia rozwiązania :)
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

sbasiacz

no jestem zszokowana, datę pomyliłam to fakt, szukałam też w księdze cywilnej, ale w tej parafii występuje nazwisko Kusy, więc się nim sugerowałam.
Można powiedzieć, że 50% danych się zgadza:
imiona rodziców (bo nazwiska już nie)
nr domu
data
nie zgadza się:
nazwiska rodziców
płeć dziecka
nazwisko świadka (Edler to nie to samo co Zigfer)
Naprawdę ciężko zobaczyć w tym zapisie imię Petrus
Fajnie, że zagadkę odkryłeś, mogę zapisać to w uwagach, chyba?
Teraz rozumiem, dlaczego od 4 lat nie mogę znaleźć ślubu z 1816r. który na pewno miał miejsce w Bychawie, ale go tam nie ma, a zachowały się tylko akta cywilne niestety :-(
Dzięki
Basia Sikorska
SBASIACZ

sbasiacz

28 maja 1817 została ochrzczona Celestyna.........Wolska, córka Wincentego stolnika i teraz czy rawskiego, rawickiego, czy Rawicz to herb jego, a matką była jego żona Franciszka Pigłowska ???
Piątoska ??? dalej coś nabazgrane i Helena Wolska, może miała 2 imiona???
Proszę o opinię
pod aktem jest jeszcze jakieś zdanie, którego nie dam rady przetłumaczyć
proszę Was o pomoc
z góry dziękuję
Basia Sikorska
https://naforum.zapodaj.net/5c1f0791ff4a.jpg.html
SBASIACZ

Krzysiek

Akt 54 z 1817 r. ;)
Celestyna Klotylda
O: Wincenty Rawicz Wolski, posesor z radomskiego
M: Franciszka Piątowska/Pigłowska - tutaj nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, ale w akcie cywilnym wygląda bardziej jak Pigłowska

Helena Rawicz Wolska to matka chrzestna, pewnie żona ojca chrzestnego Macieja Rawicza Wolskiego, drugi ojciec chrzestny, to Piotr Balicki, druga matka chrzestna Franciszka.

Nie wiem co dokładnie pisze niżej po łacinie (na pewno jest tam płeć - i "pięć lat"), ale wg aktu cywilnego Celestyna urodziła się pięć lat wcześniej.
Pozdrawiam Krzysiek

sbasiacz

Dziękuję Krzysztofie, miałam chyba jakąś pomroczność, przecież mogłam sama to sprawdzić, a jak "zwykły" człowiek spóźniał się kilka dni to już musiał się gęsto tłumaczyć dlaczego nastąpiło opóźnienie, a tu proszę 5 lat i nawet się nie zająknął.Może to było uzupełnienie ceremonii chrztu?
Kiedyś znalazłam taki akt, gdzie przyczyną opóźnienia ( nawet wiecej bo 10 lat) była niemożność zdecydowania się na rodziców chrzestnych :-)
pozdrawiam
Basia Sikorska
SBASIACZ

sbasiacz

może wiecie co ksiądz miał na myśli podając w akcie chrztu Marianny Grab z 11.01.1769r, że ojcem chrzestnym był dyskretny organista (discretus organarius)????
pozdrawiam
Basia Sikorska
SBASIACZ

Krzysiek

Aktualnie źródło (http://scriptores.pl/elexicon/) nie jest dostępne, ale na innych forach powołując się na nie pojawiają się komentarze, że discretus oznaczało roztropny i odnosiło się do osób pełniących funkcje w kościele czy sądzie.
Pozdrawiam Krzysiek

sbasiacz

dziękuję
B.Sikorska
SBASIACZ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Indeksacja”