Proszę o pomoc: metryki prawosł. z okol. Kocudzy (np.Branew)

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
bartekm

Proszę o pomoc: metryki prawosł. z okol. Kocudzy (np.Branew)

Post autor: bartekm »

Poszukuję informacji o dzieciach Stefana i Ewy (Eudokii) Mach, wyznania prawosławnego, pochodzących z Korchowa; dzieci urodzone pomiędzy 1888 a 1905 rokiem.

Mam informacje o 4 z nich, ale brakuje mi o pozostałych 2 chłopcach (nie znam imion i ich losów; jeden na pewno ok. 1918 mieszkał z żoną w Korchowie - tam pełno innych gałęzi rodziny)
- urodzeni na pewno pomiędzy 1888 (ślub rodziców) a 1905 (urodziny najmłodszego syna - Stefana juniora)
- znane mi ich rodzeństwo urodziło się w Kocudzy (1893), Bojarach (1899), Soli (1905). Ojciec pracował w Kocudze co najmniej od 1888 do 1893 (może i do 1899).

Proszę o pomoc:
1. Jaka mogła w okolicy Kocudzy być być najbliższa parafia prawosławna? Szukałem w internecie i mógł być to Branew, ale niestety nie ma z niej metryk. Czy jest szansa, że gdzieś takie akta się zachowały? Nie umiem dobrze szukać, ale w szukajwarchiwach.pl ma tylko za 4 lata; tak samo baza na tej stronie
2. Ewentualnie w okolicy Bojar - jakieś inne cerkwie niż te 2 w Biłgoraju i ta w Soli?
3. Czy jak parafia robiła metryki, to duplikaty wysyłano gdzieś do diecezji lub władz cywilnych? Może jest gdzieś zachowany taki duplikat? Gdzie szukać?
4. Może jeszcze jakieś inne źródła warto zbadać?

Przeszukałem wszystkie dostępne indeksy oraz ręcznie księgi (skany w szukajwarchiwach.pl) prawosławne w Biłgoraju (obie parafie prawosławne), Soli, Korchowie.

El
Post autor: El »

Rozmieszczenie parafii pokazuje mapa:
http://mapy.lubgens.eu/
M.in. o unikacie i duplikacie napisano w "Dziejach twórcy" - na przykładzie par. Biłgoraj:
https://szukajwarchiwach.pl/88/651/0/st ... #tabZespol
Domyślam się, że wiadomo także o ur. i małż. Marii i ur. Anny?
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

bartekm

Post autor: bartekm »

1. El, dziękuję za odpowiedź!
Link do mapy bardzo pomocny - rzeczywiście, to musiała być Branew, z której są niestety tylko 4 lata zachowane :(

2. Hmm, czyli sądy cywilne powinny były mieć duplikaty, które teraz powinny być w Archiwum Państwowym (bo minęło ponad 100 lat)? W ich SzWA nie znajduję jednak informacji, by było więcej danych z tej parafii. Czyli zaginęły pewnie?

3. Tak, wiem o nich i jeszcze o kolejnej córce, Julii i synu Stefanie.

Jeszcze raz dziękuję

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Janowska”