Zakończyliśmy już zbiórkę na roczne opłaty związane z działalnością portalu Lubelskie Korzenie w 2021 roku.
Zebrane środki pozwalają patrzeć optymistycznie również w 2022 rok. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wsparły Lubgens, oraz wszystkim trzymającym za nas kciuki.
Wpłat dokonali w kolejności alfabetycznej : Adam Koma, Agnieszka, Aleksandra Choina, Andrzej Ciempiel, Andżelika, Anna Blahut, Anna Frelek, Artur Aloszyn, Artur Martyka, Barbara Cieszko, Barbara Wierzchowska-Bekasiewicz, Beata 66, Beata Kroszka, Beata Szymborska, Daniel Domka, Dariusz Bernat, Dariusz Segit, Dariusz Woliński, Dawid, DeKa, Dominik Róg, Eduardo Mokwa Glaner, Elżbieta Chomik, Ewa Kapłon, Ewa Mizerska, Jerzy Sowa, Joan24, Katarzyna Pasek, Katarzyna Przybysz, Kinga Postawa, Krystyna.waw, Krzysztof Bogusz, Krzysztof Czarnecki, Leszek Gnyp, Łucja Wierzycka, Łukasz M. Majewski, Łukasz Makarewicz, Łukasz Pasim, Marcin Rybicki, Margaret Godek, Mariusz Momont, Marta Gawrońska, Miro Jan, Mirosław Chomacki, Monika Bukacińska, Monika Smykowska, Piotr Krotofil, Piotr Reszka, Radek Lesniewski, Renata Goleń, Sławomir Chęć, Tomasz Pieczykolan, Tomek Wojtaszek, Wiesława, Zbigniew Jawoszek

Białkowscy

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
Białkowski

Białkowscy

Post autor: Białkowski »

Witam
Poszukuję informacji o przodkach Franciszka Białkowskiego, który żył w latach 1790-1856. Jego żoną była Dorota z domu Zalesińska lub Zaksińska lub Aksińska (różnie zapisywana w dokumentach ale w większości Zalesińska), która żyła w latach 1792-1853. Podane daty życia Franciszka i Doroty są orientacyjne tzn. wynikające pośrednio z istniejących dokumentów i mogą się troszkę różnić od rzeczywistych zwłaszcza jeśli chodzi o daty śmierci. Brakuje informacji o miejscu urodzenia i śmierci w/w.
Franciszek i Dorota doczekali się potomstwa:
Seweryn – ur. 30.12.1830 godz. 18:00 w Świdnikach; zm.17.06.1907 godz. 19:00 we własnym majątku Wygoda. Seweryn był burmistrzem w Jarczowie [1852] oraz kancelistą w Łaszczowie [1853].
Anna - ur. 1822; zm. 31.12.1830 godz. 6:00 w Świdnikach.
Jan - ur. 1828 w Świdnikach; zm. 1831 w Świdnikach.
Marianna - ur. ?; zm. ?

Seweryn ożenił się z Ludwiką z domu Kwiatkowską ur. 05.07.1834 w folwarku Teratyn Prichoda Ugan (taka pisownia w dokumentach); zm.28.12.1901 godz. 13:30 w Wygodzie.
Seweryn i Ludwika doczekali się potomstwa:
Stanisław (mój pradziadek) - ur. 1864-66; zm. 1915 w Wiszenkach (posiadał majątek w. Wygodzie).
Synezjusz - zm. 1919 w Łąkorzu (posiadał majątek w. Łąkorzu).
Robert - ur. 1865; zm. 1940 w Wiśniowie k. Wereszyna (posiadał majątek w. Wereszynie)
Eugenia – ur. 23.12.1856; zm. 23.12.1892 godz. 18:00 w Wygodzie.
Wincentyna - ur. ?; zm. ?
Ewelina - ur. ?; zm. ?
Zygmunt – ur. 10.01.1853 w Łaszczowie godz. 6:00; zm. ?

Stanisław (mój pradziadek - syn Seweryna i wnuk Franciszka) - ur. 1864-66 a zm. ok. 1915 w Wiszenkach pojął za żonę Jadwigę Teklę z domu Grzybowską,
z którą doczekał się 13-oro potomstwa. W śród nich był mój dziadek Kalikst
urodzony w Wygodzie 28 maja 1899 roku o godz. 17-tej– parafia Wereszczyn (akt 79; rok 1901). Na stronie z wynikami z Wereszczyna odnalazłem jeszcze
2 braci Kaliksta tj. Edward ur. 12 sierpnia 1901 w Wygodzie o godz. 10:00 (akt 169/07; rok 1901 – akt spisano w 1907) oraz Franciszek Wiktor ur. 26 lutego 1900 w Wygodzie o godz. 2:00 (akt 80; rok 1901).

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje mogące pomóc w ustaleniu:
- przodków Franciszka (ewentualnego rodzeństwa itp.),
- prawdopodobnego miejsca pochodzenia Franciszka (wiedziałbym gdzie dalej szukać),
- itd.

Pozdrawiam
Jacek Piotr Białkowski

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Poszukuję informacji o przodkach Franciszka Białkowskiego, który żył w latach 1790-1856. Jego żoną była Dorota z domu Zalesińska lub Zaksińska lub Aksińska (różnie zapisywana w dokumentach ale w większości Zalesińska), która żyła w latach 1792-1853. Podane daty życia Franciszka i Doroty są orientacyjne tzn. wynikające pośrednio z istniejących dokumentów i mogą się troszkę różnić od rzeczywistych zwłaszcza jeśli chodzi o daty śmierci. Brakuje informacji o miejscu urodzenia i śmierci w/w.
Przed 1790 to już ciężko będzie coś znaleźć, tym bardziej że są to tereny o małym zainteresowaniu genealogicznym. Świdniki należały prawdopodobnie przed 1790 do parafii Grabowiec. Księgi metrykalne w kościele w Grabowcu są prowadzone od 1786 r. i prawdopodobnie tylko tam dostępne. Jeżeli jeszcze nie szukałeś w tej parafii to może warto spróbować - kontakt z parafią
Pozdrawiam Grzegorz

Białkowski

Dzięki za zainteresowanie :-)
Szukałem w księgach metrykalnych z Grabowca (za pośrednictwem AP w Lublinie w 2003 r.) i znalazłem tam sporo materiałów na temat potomków Seweryna Białkowskiego, ale nic na temat Franciszka. Dostałem również informację, że znajdują się, w AP Lublin "akta osobowe Rządu Gubernialnego Lubelskiego tyczące się Białkowskiego Seweryna aplikanta Magistratu Miasta Horodła". Poprosiłem o wgląd w te akta myśląc, że może tam będzie jakaś wzmianka o Franciszku, która pozwoli mi pójść dalej... Była tam tylko wzmianka o "żonie w stanie brzemiennym" i "ojcu w wieku sędziwym" czyli Franciszku oraz inne ciekawe zapisy ale z innego zakresu.
Wiem, że Franciszek, przez jakiś czas, sprawował funkcję ekonoma dworskiego w Świdnikach [1830] gdzie na świat przyszedł Seweryn (tutaj nazwisko matki jest jeszcze inaczej zapisane a mianowicie Zalesrnska). Może gdzieś w dokumentach majątku będzie zapiska o Franciszku na podstawie, której będzie można dojść z kąd pochodził i czyim dzieckiem był ? Gdzie tych dokumentów szukać ?
Zatrzymałem się na Franciszku ok. 5 lat temu i nie mogę ruszyć z miejsca... :cry:

Pozdrawiam
Jacek

marcela

Post autor: marcela »

Witam , BIAŁKOWSCY napewno byli związani z KRYŁOWEM ,a po wojnie z LUBLINEM .
Nazwiska słyszałam w rozmowach rodzinnych , ale imion nie pamiętam .Pozdrawiam .marcela :-)

Białkowski

marcela pisze:Witam , BIAŁKOWSCY napewno byli związani z KRYŁOWEM ,a po wojnie z LUBLINEM .
Nazwiska słyszałam w rozmowach rodzinnych , ale imion nie pamiętam .Pozdrawiam .marcela :-)
Witam. Dziękuję za zainteresowanie :-) . W Kryłowie właścicielem młyna był Robert Białkowski (ur. 1865; zm. 1940 w Wiśniowie k. Wereszyna - posiadał majątek w. Wereszynie). Czy Robert miał jeszcze jakieś nieruchomości w Kryłowie nie wiem? Robert był bratem mojego pradziadka Stanisława, który był synem Seweryna i wnukiem Franciszka (ur. 1864-66 a zm. ok. 1915 w Wiszenkach). Stanisław był właściciela majątku Wygoda. Jeśli chodzi o łączność z Lublinem to syn Roberta Ludwik pojął za żonę Halinę z domu Du-Chateau urodzoną w Lublinie a potomkowie drugiego syna Roberta – Tadeusza – do dnia dzisiejszego mieszkają w Lublinie. Od paru lat „drepczę w miejscu”, w przypadku Franciszka Białkowskiego ur. 1790 a zmarłego po roku 1856. Wiem tylko, że w roku 1830 przebywał w majątku Świdniki a w latach 1852-53 w Jarczowie i Łaszczowie u boku swego syna Seweryna, który pełnił tam funkcje kancelisty oraz burmistrza. Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do zlokalizowania miejsca urodzenia Franciszka a tym samym dalszego zagłębienia się w genealogię…. Pozdrawiam. Jacek

port14

Post autor: port14 »

Białkowskich poznałem przy okazji szukania Białkowskich :)
w Wołajowicach i Moniatyczach byli właścicielami majątków - później po nich wziął to Grotthus. Nazwisko Białkowski występuje także na Wołyniu, skąd przybyli w 1945 roku do wsi Horyszów Polski, a następnie rozprzestrzenili się po dzisiejszej Polsce. Mam opracowania tej rodziny, gdyż wykonywałem drzewo na zlecenie Pani Jaworowskiej z d. Białkowskiej, której matka była z d. Twierkowska.
Przemek

Białkowski

port14 pisze:Białkowskich poznałem przy okazji szukania Białkowskich :)
w Wołajowicach i Moniatyczach byli właścicielami majątków - później po nich wziął to Grotthus. Nazwisko Białkowski występuje także na Wołyniu, skąd przybyli w 1945 roku do wsi Horyszów Polski, a następnie rozprzestrzenili się po dzisiejszej Polsce. Mam opracowania tej rodziny, gdyż wykonywałem drzewo na zlecenie Pani Jaworowskiej z d. Białkowskiej, której matka była z d. Twierkowska.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie.
Nie miałem informacji, że Białkowscy byli właścicielami majątków w Wołajowicach i Moniatyczach.
Jest to dla mnie bardzo cenna informacja. Mój praprapradziadek Franciszek Salezy Grzegorz Białkowski brał ślub w Trzeszczanach k. Hrubieszowa w roku 1813 z Dorotą z Zalepnickich. Franciszek Salezy Grzegorz urodził się w fol. Łowicz (1790) gdzie jego ojciec Andrzej pełnił funkcję Pisarz Klucza Łowickiego - Księstwa Łowickiego - Prymasów Polski. Zastanawiałem się co miało wpływ na fakt, iż młody Franciszek ruszył z Łowicza pod Hrubieszów i tam postanowił budować swoją przyszłość. Może ta zagadka właśnie się wyjaśniła...:)
Jeśli można to prosiłbym o kontakt na prywatny adres @. Dysponuję drzewem genealogicznym 3 linii Białkowskich zapoczątkowanych przez Franciszka Salezego Grzegorza Białkowskiego i może uda się nam znaleźć jakieś powiązania genealogiczne.
Pozdrawiam
dr Jacek Piotr Białkowski z Olsztyna

adam.panasiuk

Re: Białkowscy

Post autor: adam.panasiuk »

Prowadzimy jako Stowarzyszenie Wereszczyński Gościniec prace renowacyjne na cmentarzu w Wereszczynie. Więcej o naszych pracach:
https://zrzutka.pl/juzryp
Z grobowców pozostał nam jedynie grobowiec rodziny Białkowskich. Jest w bardzo złym stanie, ale i też jest bardzo dużym grobowcem, więc koszty jego odrestaurowania będą duże. Czy można liczyć na pomoc w finansowaniu, gdybyśmy rozpoczęli prace przy nim? Albo pomoc w pozyskaniu finansowania.
Gdyby był Pan zainteresowany tematem to proszę o kontakt:
panasiuk.adam80@gmail.com

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”