Program do stworzenia drzewa

Moderator: avee

ODPOWIEDZ
grzegorzbos

Program do stworzenia drzewa

Post autor: grzegorzbos »

Jaki program pozwoli wydrukować drzewo ZE WSZYSTKIMI osobami, które są w drzewie? Mam Ahnenblatt dla przykładu i tam pokazuje tylko jedną linię, ojca. Nie pokazuje zaś linii matki.

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Sprawdziłem na wersji Ahnenblatt portable - Nie mam problemów jakie sygnalizujesz.
Pozdrawiam Grzegorz

grzegorzbos

Ja nie mam wersji portable, pracuję na komputerze stacjonarnym. Możesz napisać, w jakim wariancie drzewa można tak zrobić?

Pytanie o inny program jest jak najbardziej aktualne.

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

grzegorzbos pisze:Ja nie mam wersji portable, pracuję na komputerze stacjonarnym. Możesz napisać, w jakim wariancie drzewa można tak zrobić?
Obawiam się, że nie będę umiał Ci pomóc ;) , a problemem Twoim jest z pewnością nieumiejętność skonfigurowania wydruku.
Pozdrawiam Grzegorz

Małgorzata_Kulwieć

Post autor: Małgorzata_Kulwieć »

Wariant drzewa "bardzo duża tablica krewnych" pozwala umieścić na drzewie wszystkich, również przodków w linii matki, nawet tych pobocznych.

Mam Ahnenblatta w wersji 2.91 oraz 2.92 (ten na wydruku nie pokazuje wszystkich polskich liter).
pozdrawiam

Małgorzata_Kulwieć

grzegorzbos

Mam wersję 2.91. Wybieram Bardzo dużą tablicę krewnych. Niestety w żadnej opcji nie pokazuje rodzeństwa i rodziców mojej mamy, wszystko idzie po linii ojca. Wydaje mi się, że w tym programie nie ma takiej opcji, by pokazać WSZYSTKICH wpisanych do drzewa.

Małgorzata_Kulwieć

Post autor: Małgorzata_Kulwieć »

A to ciekawe, bo u mnie pokazuje się rodzenstwo pradziadków i ich przodkowie. Po prostu wszyscy!

Sprawdziłam jeszcze raz i juz zapewne wiem gdzie leży Twój problem.

W ustawieniach (EXTRA, OPCJE, TABLICE - Tablica przodków (plakat)) trzeba zaznaczyć punkty, że chce się wybrać wszystkie osoby.
pozdrawiam

Małgorzata_Kulwieć

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

Odnośnie wersji.
Mam wersję 2.62 (pochwalić się kto ma starszy) i ustawiam tak, że mam i rodzeństwo ojca i rodzeństwo matki bez problemu, trzeba tyko wiedzieć co się robi, czyli nauczyć się obsługiwać program. Nie widzę potrzeby wymieniać na nowszy i chyba nie wymienię dopóki nie pojawi się wersja 3.0 Wersja portable niczym się nie różnmie od wersji nieportable oprócz technicznego aspektu że portable nie wymaga instalacji, wystarczy skopiować na swój dysk i używać albo skopiować na pendrive i używać u kogoś na przykład u kuzyna bez konieczności instalowania na jego komputerze.
Odnośnie linii.
Rodzeństwo ojca nie jest linią ojca tak jak rodzeństwo matki nie jest linią matki, odrobina precyzji w języku pozwoli zrozumieć problem jaki chce się przedstawić.
Problem z uzyskaniem krewnych (nie linii) matki polega prawdopodobnie z określeniem jako probanta ojca w związku z czym krewni matki są nie wykazywani bo (no właśnie) nie są krewnymi probanta, chyba logiczne?
Ostatni problem i jak widać najważniejszy.
Wydrukowanie literalnie wszystkich z bazy programu (trudno to w ogóle nazwać drzewkiem ale niech tam). W Ahnenblatt faktycznie nie ma możliwości sporządzenia takiego wydruku. Dlaczego? Program przestrzega dwóch reguł dzięki którym generowane z niego drzewa są przejrzyste i uporządkowane i jeszcze w miarę optymalnie wykorzystują przestrzeń.
Po pierwsze nie dopuszcza do przecinania linii na wykresie.
Po drugie umieszcza osoby z danego pokolenia na tym samym poziomie.
Chęć pokazania WSZYSTKICH musiałaby spowodować złamanie którejś z zasad lub co najmniej skrajnie nieoptymalne wykorzystanie przestrzeni, na której wyświetlono by drzewo.
Owszem, są programy, które nie przestrzegają wymienionych reguł, żeby daleko nie szukać na MyHeritage w wersji internetowej jest możliwość wygenerowania takiego "drzewa" do pdf, gdzie złamana jest 2 reguła, zaś linie łączące nadal nie mogą się przecinać. W moim przypadku wygenerował takie drzewo-krzak, mimo że to jest zlepek pięciu różnych drzew, gdzie mimo że ja najwięcej osób wprowadziłem, to podejrzewam że nawet z 1/4 nie jestem spokrewniony. Spotkałem się też z programem, który dopuszcza również przecinanie się linii bodaj Ages! ale po tylu latach nie jestem pewny.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

grzegorzbos

Dziękuję uprzejmie za pomoc i wyjaśnienia.

Awatar użytkownika
Szaman

Post autor: Szaman »

grzegorzbos,

Ja korzystam z Personal Ancestral File + spolszczenie. U mnie się drukuje we wszystkich kompilacjach. Polecam.
"Każdy z nas ma przodków.
Nie każdy jednak o nich wie…"

ODPOWIEDZ

Wróć do „I inne”