Zaklików

Cmentarze Lubelszczyzny

Moderatorzy: avee, El

Piotr r.

Zaklików

Post autor: Piotr r. »

Witam.
Grzegorz Gawdzik udostępnił nam zdjęcia tabliczek na kościółku w Zaklikowie.
Pomimo, że parafia ta obecnie przekracza granice naszego województwa, warto pokazać te zdjęcia, gdyż w czasach I Rzeczpospolitej Zaklików leżał w granicach województwa lubelskiego.
Nasi przodkowie granic nie znali tylko szli tam gdzie mieli chleb... ;-)

fotolubgens.eu - Zaklików

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Zaklików

Post autor: dpawlak »

Ciekawa rzecz, nigdy nie widziałem tabliczek pogrzebowych na ścianie świątyni w takiej ilości.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Piotr r.

Byłem wczoraj przejazdem na tym cmentarzu. Jeśli ktoś chce opracować zdjęcia, które zrobiłem nagrobkom... Po obróbce zdjęć chętnie je udostępnię.

Awatar użytkownika
Radecki

Post autor: Radecki »

Ile tego jest i co konkretnie trzeba zrobić?
Radosław Chrząstowski

Piotr r.

Trzeba opisać zdjęcia z nazwiska i imienia pomników osób na nich się znajdujących ( jak zwykle. Przykładowa tabela ). Ile? Dzieci mi się niecierpliwiły więc wyszukując najstarsze pomniki, zrobiłem tylko około 50 zdjęć. Jak obrobię będę wiedział dokładnie.

Awatar użytkownika
Radecki

W takim razie zgłaszam się do pomocy 8-)
Radosław Chrząstowski

Piotr r.

Dzięki pracy Radka zdjęcia, które wykonałem w Zaklikowie są opracowane i dostępne w pomocniku - Wyszukiwarka nagrobków

Przy okazji dodałem opracowanie z Modliborzyc. Za opracowanie zdjęć Dziękuję :)

Grendel

Post autor: Grendel »

Witam Forumowiczów,
to mój pierwszy post i z rozmysłem wybrałem ten temat, gdyż wszystko z moich poszukiwań wskazuje, że rodzina mojego ojca miała początki w Zaklikowie właśnie. Ze zgromadzonych tu zdjęć odczytałem nazwisko Skroczyński dla 4 osób, które są przodkami mojego znajomego o tym samym nazwisku i nie wykluczone że jesteśmy dalekimi kuzynami.
Czytając forum dowiedziałem się, że księgi metrykalne przepadły i uległy zniszczeniom także duplikaty. Poza tabelami prestacyjna i likwidacyjną nie udało mi się dotąd natknąć na inne źródła z Zaklikowa.
Ponieważ mój pradziadek Franciszek Łukasz Skroczyński ożenił się w 1902r. w parafii Wąchock to z aktu ślubu wiem, że pochodził z Zaklikowa i jego ojcem był Franc czyli Franciszek Skroczyński mój prapradziad. O nim to jak i może dalszych przodkach rodu Skoczyńskich chciałbym się dowiedzieć więcej. Prawdopodobne, ze jestem spokrewniony z rodziną Albina Skoczyńskiego (1890-1971), generała AK, którego ojciec Antoni pochodził z Zaklikowa.
Pytania mam do Państwa zasadniczo dwa - jak rozumiem, nie ma zindeksowanych wszystkich nagrobków w Zaklikowie, a ten materiał powyżej to jakaś część tak? Szczęśliwy traf spowodował, że gdy na google szukałem zdjęć z Zaklikowa to na zdjęciu kaplicy na cmentarzu widać jeden nagrobek (nowszy wiekiem), kóry jest grobowcem kilku osób z rodziny Skoczyńskich właśnie ale jest zbyt mały by w powiększeniu dostrzec coś poza imionami i nazwiskiem.
Ponieważ urodziłem się w Starachowicach - tylko dlatego, że tam jest szpital a w Wąchocku skąd pochodzi cała moja rodzina z jednej i z drugiej strony go nie ma - to jestem częstym gościem w świętokrzyskim. Z Wąchocka do Zaklikowa mam około 80 km czyli w 1,5 h powinienem dojechać i porobić zdjęcia na cmentarzu tylko czy aby nie będę wykonywał pracy, którą już tutaj ktoś wcześniej zrobił?
Proszę mi podpowiedzieć, gdzie dalej szukać informacji o wieku XIX i może XVIII z Zaklikowa bym dowiedział się więcej o przodkach Skroczyńskich, dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Zgodnie z wcześniejszym wpisem - to tylko fragment z istniejących na cmentarzu nagrobków.

Odnośnie drugiego pytania :
A propos Dzierzkowic, czy Zaklikowa to niestety ... Zawierucha dziejowa zmiotła zarówno akta parafialne, w przypadku Dz. - to jak pisze Danisha pożar w 1915 r., a w Z. też pożar ale zdaje się ten z 1925 r. A duplikaty poszły z dymem w Janowie w 1939 r. po bombardowaniach niemieckich.
Pozostają tylko akta pośrednie, jak akta notariuszy z Kraśnika i Janowa (te akurat przeglądałem jest niecno wpisów z Zaklikowa, a jak jest ustalenie spadku to są dokłądne dane genealogiczne), tabele likwidacyjne, czy prestacyjne (Zaklikowa z 1846 r. w ostatnim Roczniku LTG) i wcześniejsze wykazy (vide ksiażka Z Dziejów Zaklikowa ...).
Też akta z sąsiednich parafii, w końcu śluby nie wszystkie były miejscowe.
Pozdrawiam Grzegorz

Grendel

Skoro to fragment z nagrobków zaklikowskich to postaram się na wiosnę zrobić materiał, który obejmie większość (nie wiem czy jestem w stanie w ciągu 2-3 godzin zrobić całość) przynajmniej tych najstarszych.
Oglądając zdjęcia w necie kościoła na cmentarzu w Zaklikowie widać ten niecodzienny jak dla mnie widok przybitych do ścian świątyni tabliczek trumiennych. Zdjęcia, które oglądałem pokazywały tenże kościół przed i po remoncie a co za tym idzie z większą niż obecne ilością tych tabliczek w okresie przed odnowieniem ścian. Nie wiem niestety kiedy dokładnie miał miejsce remont czy jak doczytałem gdzie indziej w informacjach rewitalizacja, ponieważ Potem zobaczyłem ten wpis:
Reszka Piotr pisze:Witam.
Grzegorz Gawdzik udostępnił nam zdjęcia tabliczek na kościółku w Zaklikowie.
Pomimo, że parafia ta obecnie przekracza granice naszego województwa, warto pokazać te zdjęcia, gdyż w czasach I Rzeczpospolitej Zaklików leżał w granicach województwa lubelskiego.
Nasi przodkowie granic nie znali tylko szli tam gdzie mieli chleb... ;-)

fotolubgens.eu - Zaklików
Link ten nie działa, choć sama strona fotolubgens istnieje, tyle że ja nie mogę na niej nigdzie natrafić na rzeczone zdjęcia. Czy mógłbym prosić o pomoc w dotarciu do nich któregoś z forumowiczów? Za pomoc bardzo dziękuję :-)
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Grendel pisze:Link ten nie działa, choć sama strona fotolubgens istnieje, tyle że ja nie mogę na niej nigdzie natrafić na rzeczone zdjęcia. Czy mógłbym prosić o pomoc w dotarciu do nich któregoś z forumowiczów? Za pomoc bardzo dziękuję
Owszem istnieje, ale od tego czasu minęło 4,5 roku. Portal został przeniesiony na inny serwer, a sama strona przebudowana. Brak aktualnie w zasobach tych zdjęć.
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
Radecki

Grendel pisze: Link ten nie działa, choć sama strona fotolubgens istnieje, tyle że ja nie mogę na niej nigdzie natrafić na rzeczone zdjęcia. Czy mógłbym prosić o pomoc w dotarciu do nich któregoś z forumowiczów? Za pomoc bardzo dziękuję :-)
Mam kopię tych zdjęć, ale uprzedzam, że szału nie ma.
16 niezbyt wysokiej rozdzielczości obrazków, którym daleko do kompletności.

Nie wiem jak jest z prawami do publikacji, ja takowych nie posiadam, ale na prv przesłać mogę.
Proszę o kontakt na rchrzast(małpeczka)gmail.com

Pozdrawiam
Radosław Chrząstowski

Grendel

Dziękuję za okazane zrozumienie i pomoc, a co do zdjęć to jak się nie ma co się lubi to... ;)
Panie Radku maila wysłałem, na pewno będzie ten materiał pomocny.
Jeszce raz zatem Greg i Radecki ukłony z Zawiercia 8-)
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Grendel

Minęło kilka miesięcy i tym razem ja mogę zaoferować pomoc tym, którzy szukają innych ponad te które zostały opublikowane tutaj zdjęć z cmentarza w Zaklikowie. Spędziłem kilka godzin szukając śladów moich przodków a ponieważ to trochę jak szukanie igieł w stogu siana to postanowiłem przy okazji fotografować inne stare nagrobki z myślą o innych forumowiczach.
Powstał z tego całkiem pokaźny zbiór fotografii, z których spora część trafiła już dzięki uprzejmości administratora do galerii zaklikowskiej. W sprawie pozostałej i nie malej partii zdjęć nawiąże kontakt ze wskazanym - i znanym mi skądinąd prowadzącym stronę www.cmentarze.piotrjuszczyk.pl gdyż jest on nieocenionym znawcą losów i drzewa genealogicznego ludzi z Wąchocka skąd pochodzą oboje moi rodzice - i tam też jeżeli Piotr się zgodzi trafią te zdjęcia. Aby było jasnym - nie miałem wystarczającej ilości czasu by móc zrobić cały cmentarz - to praca na kilka dni zapewne. Ja w jedną stronę do Zaklikowa miałem ponad 250 km więc rozumiecie, że trzeba było zostawić sobie zarówno czas i siły na spokojny powrót z tego urokliwego miasteczka. Poza tym kilka godzin wcześniej spędziłem w USC Zaklikowa.
Wielu znających, choćby ze zdjęć cmentarz w Zaklikowie, wie o tym, że w tamtejszym zwyczaju jest przybijanie tabliczek z trumien na ścianach kościoła Św.Anny pełniącego funkcję kaplicy cmentarnej. Teraz dysponuje wszystkimi już zdjęciami, które wykonywałem zarówno dla ściany kościoła w całości jak i zbliżeń ukazujących w ramach tej ściany kolejne jej większe fragmenty. Jest tych zdjęć sporo i gdyby ktoś chciał to niech pisze na priv lub mail a na pewno się tym zbiorem podzielę zanim - jeśli w ogóle te z tabliczkami fotki- zechce je u siebie umieścić na wskazanej stronie Piotr Juszczyk.
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Awatar użytkownika
Radecki

Grendel pisze:Teraz dysponuje wszystkimi już zdjęciami, które wykonywałem zarówno dla ściany kościoła w całości jak i zbliżeń ukazujących w ramach tej ściany kolejne jej większe fragmenty. Jest tych zdjęć sporo i gdyby ktoś chciał to niech pisze na priv lub mail a na pewno się tym zbiorem podzielę zanim - jeśli w ogóle te z tabliczkami fotki- zechce je u siebie umieścić na wskazanej stronie Piotr Juszczyk.
A, to ja bardzo poproszę o te zdjęcia tabliczek.
(Adres jest znany :) )

Zastanawiam się, czy warto zrobić coś w rodzaju indeksacji, a jeżeli tak, to jak?
Ale najpierw muszę dokładnie się przyjrzeć.

Pozdrawiam serdecznie
Radosław Chrząstowski

ODPOWIEDZ

Wróć do „Idąc cmentarną aleją...”