Aktualizacje na SZWA

Dział ogólny

Moderatorzy: avee, El

aradecki

Aktualizacje na SZWA

Post autor: aradecki »

Witam,

Mam pytanie do pracowników archiwów lub osób dobrze znających nową stronę SZWA (https://www.szukajwarchiwach.gov.pl).
W czasach kiedy jeszcze jej nie było raz na kwartał NAC udostępniał listę - można się było zorientować, które Archiwum dodało nowe pozycje. Po uruchomieniu nowej odsłony serwisu zaprzestano tego typu akcji.
Wprawdzie na szwa.gov.pl jest link do strony "Aktualizacje", ale jest na niej zaledwie 13 podstron, a poza tym mam czasami wrażenie, że pozycje się powtarzają.
Czy ktoś wie jak obecnie można dowiedzieć się co ostatnio udostępniło na przykład AP w Lublinie czy Przemyślu ? Czy jest może inne miejsce, gdzie znajduje się lista aktualizacji ?

Jeśli dobrze pamiętam to archiwa same mogły już dodawać skany, bez wysyłania ich do centrali w NAC i oczekiwania na publikację. Czy mają Państwo wiedzę na temat funkcjonowania tej procedury ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

aemilia

Post autor: aemilia »

Zadawalam to pytanie na Facebooku, nie będzie już aktualizacji. Prowadzą licznik ile przybyło ale listy już nie ma
Pozdrawiam, Emilia

amileks

Post autor: amileks »

Obecnie najlepszą i najbardziej skuteczną opcją jest wystąpienie do danego AP z wnioskiem (może być elektronicznie) o udostępnienie informacji o planie dygitalizacji archiwaliów w danym roku kalendarzowym.

Zgodnie z ostatnimi informacjami, jednak usiedli do poprawienia działania wyszukiwarki na nowym SZWA i ma być lepiej :lol: , a temat informowania o aktualizacji i wieli innych rzeczy które są do poprawy trzeba zakolejkować i oczekiwać poprawy w przyszłości.

Arek
Gminy: Kraśniczyn, Hrubieszów, Werba (powiat włodzimierski)
Parafia: Bończa, Kraśniczyn, Surhów, Hrubieszów, Moniatycze, Włodzimierz Wołyński

Awatar użytkownika
MireQ

Post autor: MireQ »

Będę za kilka dni w AP Lublin, zapytam.
Jest kilka filmów już w wersji cyfrowej - są dostępne w AP, zapytam czemu nie ma ich na szwa?
Pozdrawiam: MireQ

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.
Odpowiadam tylko na majle, na PW NIE

aradecki

Post autor: aradecki »

aemilia pisze:Zadawalam to pytanie na Facebooku, nie będzie już aktualizacji. Prowadzą licznik ile przybyło ale listy już nie ma
A gdzie znajduje się ów licznik ?
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

G_Zukowska

Post autor: G_Zukowska »

Mirku, a możesz dopytać, czy da się zamówić skany całych ksiąg? Chodzi mi o księgi z XVII i XVIII wieku. Pisałam do archiwum lubelskiego w tej sprawie, ale poinformowano mnie tylko o cenie 1 skanu. I dalej nie wiem, czy mogą mi zeskanować całą księgę, Niestety wycieczka do Lublina w celu pogrzebania w archiwach nie bardzo wchodzi w grę.
G_Zuk

Awatar użytkownika
MireQ

Zosiu,
zapytam, ale napisz proszę o przykładowo jaką księgę Ci chodzi.
Podejrzewam, że zeskanują całą księge, ale majątek zapłacisz.
Dzisiaj fotografuję same alegaty, nagle 4-10 stron w roku, więc mogę Ci coś sfotografować.
W czasie jednej wizyty można zamówić 10 jednostek.
Przykładowo alegaty będące pod jednym numerem z lat 1835-1850 to jedna jednostka.
Numery jednostek wyszukuje się na szwa.
Pierwsze jednostki zamówiłem po wejściu do czytelni, czekałem około godziny.
Można to ominąć zamawiając przez internet lub telefon na planowany dzień wizyty.
Do czytelni można wnieść laptop, są gniazdka, można ładować laptop lub telefon, jeśli padnie akumulator.
Na komputerze jest przeglądarka firefox, a wśród ulubionych lubgens.

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.

G_Zukowska

Post autor: G_Zukowska »

Mirku,
Nie wiem, ile kart mają te księgi, ale skoro to XVIII wiek, to spodziewam się kilkunastu wpisów na stronie. Chodzi mi o księgi z Grabowca, na przykład księgę małżeństw 1753- 1773, 35/106/10/-/17 i Liber sepultorum. Liber copulatorum z lat 1773-1785, 35/106/10/-/19
Niestety nie będą skanowane w najbliższym czasie. Jakbyś mógł mi sprawdzić, ile stron liczą sobie te księgi i zrobić parę zdjęć dowolnych stron, byłabym wdzięczna. Mogę to potem zindeksować.
I spytać, czy cena 5 zł za skan dotyczyłaby w tym wypadku całej strony, czy sobie tyle śpiewają od pojedynczego wpisu.
Niestety nie mieszkam w Lublinie, wycieczka do archiwum możliwa byłaby w wakacje.
Zosia
G_Zuk

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Ludzie błagam trzymajcie się tematu - AKTUALIZACJE NA SZWA
Do doraźnej korespondencji macie przecież ShoutBoxa pod forum
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
MireQ

ShoutBox...
Nie loguje się na forum czytając wpisy, bo po co?
Loguję się tylko wtedy, kiedy odpowiadam.
ShoutBoxa widzę tylko po zalogowaniu się.
W niedzielę Halski zapytał o urodzenia z Markuszowa 1913-1921.
Przed chwilą odpowiedziałem, że mogę mieć i co widzę?
Jest tylko moja odpowiedź, a pytanie zniknęło.
Moja odpowiedź bez widoku pytania jest bez sensu...

Awatar użytkownika
Greg

MireQ pisze:W niedzielę Halski zapytał o urodzenia z Markuszowa 1913-1921.
Owszem w niedzielę, ale tydzień temu. Odstęp pomiędzy pytaniem, a odpowiedzią osiem dni nie jest bieżącą korespondencją. Forum jest i będzie utrzymywane w "jako-takim" porządku. Czy to takie trudne sprawdzić na jaki temat został utworzony wątek ?
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
MireQ

aradecki pisze:Jeśli dobrze pamiętam to archiwa same mogły już dodawać skany, bez wysyłania ich do centrali w NAC i oczekiwania na publikację. Czy mają Państwo wiedzę na temat funkcjonowania tej procedury ?
Byłem w AP Lublin, zadałem wiele pytań - również o sprawę dodawania skanów do szwa przez AP Lublin. Panie w czytelni nie słyszały o czymś takim. Nie wiedziały również, czy skanowanie ksiąg
metrykalnych jeszcze trwa, czy już zostało zakończone. Na jednej z wyszukiwarek AP, kiedy jednostka nie była zdigitalizowana, pojawiał się napis w stylu: "Przepraszamy! Pracujemy nad tym, aby Państwo to jak najszybciej zobaczyli w sieci". Zapytałem i o to - reakcja szeroki uśmiech i machnięcie ręką. Próbowałem u dyrektora, ale był na urlopie.
Moim zdaniem, skończyła się kasa z UE i skanowanie stanęło.

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

Pisałem kilka miesięcy temu z jednym z pracowników AP Zamość i okazało się, że póki co Archiwa nie mają fizycznej możliwości wstawiania nowych skanów czy też edycji/modyfikacji istniejących już i dalej leży to w gestii NAC. Jakaś większa aktualizacja miała mieć miejsce we wrześniu.
"oczekujące (wysłane do NAC, a jeszcze niedostępne):
- zespół 102 Hipotek miasta Zamościa i powiatu zamojskiego
- zespół 182 Czerski i Jakimowicz Fabryka Mebli Giętych i Tartak w Bondyrzu
- zespół 210 Prywatne Gimnazjum i Liceum Ojców Bernardynów w Radecznicy
- zespół 215 Zbiór afiszów, ogłoszeń, druków ulotnych (wybrane jednostki)
- zespół 1044 Nuty na floterwers pisane przez Józefa Smoleńskiego
- zespół 1053 Hipoteka miasta Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego
- zespół 1138 Powiatowa Komenda Uzupełnień w Zamościu
- zespół 1258 Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu"
Pozdrawiam Krzysiek

Awatar użytkownika
Greg

MireQ pisze:Przed chwilą odpowiedziałem, że mogę mieć i co widzę?
Jest tylko moja odpowiedź, a pytanie zniknęło.
Jest i jego odpowiedź.
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
MireQ

Grzegorz, dziękuję...
Ja nie mnam problemu z poidziękowaniem.
Gdybyś nie napisał, nie widziałbym odpowiedzi,..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła do historii Lubelszczyzny”