Słownik historyczno - geograficzny

Dział ogólny

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Magda

Słownik historyczno - geograficzny

Post autor: Magda »

Magdalena

pchec

Post autor: pchec »

Dowiedziałem się o tym przed chwilą z Googla i miałem wam właśnie polecić. Stronka podaje zmiany nazw miejscowości na przestrzeni wieków, a nawet zaznacza, jak potencjalnie się dzieliły i łączyły. W moim wypadku wyjaśnione zostały losy jednej miejscowości, która zaczęła się w pewnym momencie pojawiać w aktach metrykalnych rodziny, a dzisiaj już nie istnieje.
Piotr Chęć

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

Dotyczy jednak miejscowości mających swe korzenie w średniowieczu, a i to nie wszystkich.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Magda

Post autor: Magda »

Należy jednak pamiętać o tym, że genealogia to bardzo szeroka dziedzina nauki. Szukamy naszych antenatów, śledzimy ich losy, ale również interesują nas miejsca w których mieszkali.
Dla tych co do swoich poszukiwań piszą monografie miejscowości ten słownik jest nieocenionym źródłem informacji. Podobnie jak inwentarze spisywane od XV w. i oczywiście lustracje.
Magdalena

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

Magdo.
Ja tego nie neguję. Sam zresztą szukam różnych źródeł dotyczących miejscowości czy parafii, choćby dla określenia przynależności jednych do drugich w poszczególnych latach. Po prostu sprawdziłem na wyrywki np. Bobrowniki (chodzi o te nad Wieprzem). Miejscowość już w 1485 została miastem (jak dla mnie to jeszcze średniowiecze) a wzmianki w dokumentach o jej istnieniu jako wsi sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, zaś niepotwierdzone wieku XI-XII. Powinny więc być w słowniku. Są, ale inne miejscowości o tej nazwie. Poza tym jest wiele miejscowości które mnie interesują powstałych w XVI i XVII wieku, bo wówczas trzebiono w moich okolicach puszczę pod powstające masowo folwarki szlacheckie i powstawały kolejne wsie.
Słownik się przydaje, z tymi zastrzeżeniami które podałem.
Zresztą wiele wyjaśni się jak wejdziemy tu:
http://www.slownik.ihpan.edu.pl/browse.php
Jest to po prostu zbiór kilku pozycji słownikowych, nie obejmujących wszystkich ziem.
Okazuje się, że z małopolski jest lubelskie i krakowskie, a brakuje sandomierskiego, czyli mojej Ziemi Stężyckiej nie ma. Jeśli jakieś miejscowości się z niej pojawiają, to pochodzą z modułu benedyktyni - jak Ułęż.
Ja ponadto polecam Lublin zaginione czyli "Osady zaginione i o zmienionych nazwach historycznego województwa lubelskiego". Kolejny moduł wchodzący w skład słownika.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Łucja

Post autor: Łucja »

Do sandomierskiego jest dobra książka "Urbanizacja Małopolski województwo sandomierskie XIII - XVI wiek", Feliks Kiryk. Są tam Bobrowniki, nie za wiele ale zawsze, też źródła są podane.

Łucja

ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła do historii Lubelszczyzny”