Czy obecna wieś Nadzieja to kiedyś Budy Siemieńskie?

Dział ogólny

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
takagosia

Czy obecna wieś Nadzieja to kiedyś Budy Siemieńskie?

Post autor: takagosia »

Witam

Obecna wieś Nadzieja, gmina Siemień, powiat Parczew, potocznie, przez okolicznych mieszkańców nazywana jest Budki.
Mój tata słyszał, że kiedyś w tych okolicach była wioska o nazwie Budy Siemieńskie bądź Budki Siemieńskie. Ale ani on ani inni nie potrafią wskazać gdzie ona była.
Natomiast z pokolenia na pokolenie opowiadana jest taka historyjka.
Pewien dziedzic jako wiano podarował córkom wsie, a od ich imion te wsie otrzymały nazwy: Nadzieja, Sewerynówka i Juliopol.

Czy ktoś z forumowiczów zna historię tych okolic? Konkretnie historię wioski Nadzieja i Budy Siemieńskie? Lub może wie gdzie szukać jakichś informacji?

Pozdrawiam
Gosia Wójcik zd. Ozimek

Bogumił

Post autor: Bogumił »

Gosiu,

Obrazek

jest to fragment tak zwanej Mapy Kwatermistrzostwa przedstawiający interesujący Cię rejon. Widać na nim dwie miejscowości, ale jak sama widzisz Budy oznaczone są tylko nazwą - na mapie nie są widoczne zabudowania.

Jeśli chodzi o nazwy miejscowości w okolicy przejrzyj dostępną w sieci książkę "Dzieje kościoła wpisane w historię gminy Siemień" Znajdziesz ją pod linkiem http://bbc.mbp.org.pl/Content/9470/Binder10.pdf

Z poważaniem,
Bogumił

takagosia

Witam

Piękna mapa, serdecznie dziękuję. Obecna Nadzieja jest również w tym miejscu zabudowana.

Przeglądałam książkę Gmina Siemień monografia pod linkiem
http://bbc.mbp.org.pl/dlibra/docmetadat ... ublication
i w niej znalazłam krótką informację, że Budki odłączyły się od dóbr Siemień w czasach uwłaszczenia w 1864r i wtedy przyjęły nazwę Kolonia Nadzieja.

Z ukłonami
Gosia Wójcik zd. Ozimek

takagosia

Witam

Dowiedziałam się od najstarszych mieszkańców, że w Nadziei istniała kiedyś huta szkła oraz smolarnia. Czy jest szansa na znalezienie jakichś dokumentów map czy innych informacji na ten temat? Jeśli tak to gdzie ich szukać?

Pozdrawiam
Gosia Wójcik
Gosia Wójcik zd. Ozimek

matti33p

Post autor: matti33p »

Polecam zajrzeć do monografii Dzieje Kościoła wpisane w historię Gminy Siemień, Stanisława Jadczaka, ewentualnie można uderzyć do tegoż autora, ale to trzeba przez wójta Stanisława Dawidka. W tym roku z okazji 600 lecia lokacji Siemienia będzie wydana nowa książka o gminie.
http://bbc.mbp.org.pl/dlibra/docmetadat ... =&lp=4&QI=

Ja kiedyś natrafiłem w księgach metrykalnych z parafii Czemierniki na miejscowość Huta Siemieńska, może o tą pogłoskę chodzi.
Ewentualnie proszę się z wójtem skontaktować, on może mieć jakieś informację albo autorowi nowej publikacji zwróci uwagę na ten problem.

takagosia

Witam

Obie książki czytałam, są bardzo ciekawe.
Dziękuję za informację o nowym wydaniu. Na pewno skontaktuję się z Panem Dawidkiem.

Pozdrawiam serdecznie
Gosia Wójcik zd. Ozimek

takagosia

Witam

Z książki pod tytułem Wieś pańszczyźniana w Królestwie Polskim w połowie XIX wieku Tadeusza Mencla

,, Charakter popielarzy-sągarzy miało też 17 majdaniarzy wsi Nadzieja lub Budki, założonej w 1845 r. w lasach dóbr Siemień Julii Biernackiej. Mieszkali na wykarczowanych terenach leśnych i mieli niewielkie działki po 1 — 8 mórg, a cała osada liczyła 63 morgi. Według umowy z 11 lutego 1845 r. oprócz gruntów dostali do rozdziału przymiarki w łąkach oraz plac górzysty na wygon dla bydła. Mieli własne budynki, sprzężaj i zasiewy i płacili czynsz: 1 -morgowi po 1,21 rs, a pozostali po 1,10 rs z morgi. Byli to czasowi osadnicy, a ich „głównym obowiązkiem było wypalanie i dostarczanie węgla drzewnego dla miejscowej huty szkła w ilości 800 korcy rocznie, za co dostawali po 22 1/2 kop. od korca."

Pozdrawiam
Gosia Wójcik zd. Ozimek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła do historii Lubelszczyzny”