Kartografia

Dział ogólny

Moderatorzy: avee, El

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

Mam zdjęcia schematyzmu diecezji lubelskiej i podlaskiej z 1870 r. Wykaz parafii z nazwami miejscowości. Jak ktoś jest chętny do spisania, zeskanowania to podrzucę...
Zenek
Zdjęcia masz papierowe, że trzeba je jeszcze skanować?
Jak cyfrowe, biorę obie, podlaską nawet chętniej niż lubelską.
Spisać w najbliższym przewidywalnym czasie niestety nie dam rady.

zenluc

Post autor: zenluc »

Pisząc skanowanie miałem na myśli ABByy Screenshot Rd. - z ekranu kompa na worda.
Doprecyzowując to w tym okresie podlaską włączono na jakiś czas do lubelskiej.
No właśnie przydałby się ktoś kto by spisał i byłoby dla all. Ja też niespecjalnie czasowy.

mark65
Kontakt:

Kartografia

Post autor: mark65 »

Witam
Bardzo chętnie przyjrzę się tym schematyzmom : diecezji podlaskie i lubelskiej, i jeśli możesz, podesłać mi skany lub link.Ciekawy jestem porównania różnic.
Pozdrawiam
Mariusz

zenluc

A jak już mówię co mam, to także tzw. spis prymasa Poniatowskiego z 1787 r. diecezji krakowskiej (czyli zachodnia Lubelszczyzna). Parafie, miejscowości, liczba mieszkańców.

Awatar użytkownika
dpawlak

Zenek zerknij czy jest jeszcze dekanat stężycki z parafiami Stężyca, Bobrowniki, Ryki.
Wydaje mi się, że został w 1780 roku przeniesiony z diecezji krakowskiej do lubelskiej i już nie występuje, ale jeśli się mylę, to poproszę o przesłanie.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2011, 22:00 przez dpawlak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dpawlak

greg40 pisze:Mimo wszystko jestem pełen podziwu dla pracy włożonej w mapkę parafii woj. łódzkiego.
Też podziwiam. Niestety za mało wiem na temat kodowania takich rzeczy.
Faktycznie miejscowości znikają zamiast zmieniać przynależność parafialną, gdy się cofamy do okresu sprzed erygowania parafii. Chociaż od autora wiem, że okolice Głowna są zrobione tak jak oczekuję.
Na razie, w formie ćwiczenia, skrobie sobie teren ziemi stężyckiej na googlu:
ziemia stężycka
Sporo jeszcze trzeba uszczegółowić.

zenluc

Nie można zapomnieć o mapie Heldensfelda 1801-06 (1:28800). Praktycznie najstarsza sensowna mapa woj. lubelskiego. Tylko ciężko dostępna. Ma go ochrona zabytków i chce 50 zł za odbitkę. W sieci widziałem tylko opracowane na jej podstawie arkusze większej skali, coś koło setki. Kto chce może pogooglować, bo nie będę ich reklamował.

Gregor1612

Post autor: Gregor1612 »

Dorzucam kolejną mapę:

Mapa pocztowa guberni Królestwa Polskiego : wraz ze skorowidzem i wykazaniem wszelkich dróg oraz odległości od nich, ułożona podług najnowszych źródeł urzędowych.
Data wydania -1911 skala 1:860 000

http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... 0&dirids=1

Zenek wspominał wyżej o mapie Heldensfelda 1801-06 znalazłem coś takiego na stronie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego -Mapa Galicji Zach., 12 arkuszy o wymiarach 47 x 69 cm. Skala [ca 1:172800]. Miedzioryt. Każdy z arkuszy rozcięty na 9 części i podklejony na płótnie" Na arkuszu nr 9 są okolice Lublina.

http://bcul.lib.uni.lodz.pl/dlibra/doccontent?id=1272

Pozdrawiam.
Gregor :-)

Awatar użytkownika
dpawlak

Gregor1612 pisze:Mapa pocztowa guberni Królestwa Polskiego
Mój rejon nie miał szczęścia do kartografów.
Taki już los zapadłego kąta gdzieś na obrzeżach.
Tu akurat granica guberni dobrze oznaczona (okolice twierdzy Iwanogród dzisiejszy Dęblin), ale kolorek już siedlecki mimo, że do lubelskiej.
Na mapach przedrozbiorowych z kolei, okolice Gołębia kartografowie często przypisywali lubelskiemu, podczas gdy należał do ziemi stężyckiej województwa świętokrzyskiego.
Co prawda dzięki temu IV tom Dziejów Lubelszczyzny " Osady zaginione i o zmienionych nazwach historycznego województwa lubelskiego." zawiera zaginione osady z okolic Gołębia mimo, że do historycznego woj. lubelskiego nigdy nie należały.
Zenek wspominał wyżej o mapie Heldensfelda 1801-06 znalazłem coś takiego na stronie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego -Mapa Galicji Zach., 12 arkuszy o wymiarach 47 x 69 cm. Skala [ca 1:172800].
Bomba. Ta skala i rozmach i wykonanie. Nazwy zniekształcone, ale Austriacy ledwo tu się zdążyli rozpatrzeć więc nie dziwota. Zwłaszcza, że ze starymi mapami terenów Polski, to wielkiego wyboru nie ma.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

zenluc

To z Łodzi to jest dokładnie to o czym pisałem. Świetnie, że ktoś to w końcu wrzucił na bibl. cyf., bo dotychczas to się plątało po dziwnych portalach. Zgadzam się Darkiem mapka, mimo pewnych niedoskonałości, jest b. dobra. W porównaniu do dokładniejszych mapek Heldensfelda (znam szczęśliwców, który mają jej odbitki) zawiera mniej sieci drogowej.
Jeszcze jak by się gdzieś trafiła tzw. mapa szczególna woj. lubelskiego Karola de Perthesa z 1787 r. (1:220000). Mam zaledwie jakieś ksero słabej jakości. Chyba trzeba się przejść do jakiejś biblioteki i zamówić zdjęcie lub skan.

Gregor1612

Kolekcja map Davida Rumseya - 232 zabytkowe mapy dla hasła &

W załączeniu link do kolekcji map Davida Rumseya szefa firmy Cartographic Associates.
Kolekcja liczy ponad 150 tysięcy map od XVIII do pierwszej połowy XX.
Pod hasłem „Poland” wyświetlają się aż 232 zabytkowe mapy.
[źródło: „Dawna Ameryka na mapach: -www.geoforum.pl]

http://www.davidrumsey.com/luna/servlet ... &search=Go

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Pozdrawiam.
Gregor :-)

Awatar użytkownika
Jacek

Post autor: Jacek »

Rodziny Duda i Pikul

Jacek

Gregor1612

Informacja ze strony:

http://polski.mapywig.org/news.php

"Dzięki życzliwości biblioteki Uniwersytetu Chicago, uzupełniliśmy zbiór map WIG w skali 1:25 000 o ok. 390 arkuszy (lista dostępna jest w Mapsterze). Zdecydowana większość map pokazuje Kresy, a ostatnie arkusze datowane są na wrzesień 1939 roku... "

...z pewnością będą pomocne wszystkim Poszukiwaczom:-)

pozdrawiam
Gregor

Łukasz

Post autor: Łukasz »

Mapa Ordynacji Zamojskich którą udostępnia AP w Zamościu

http://zamosc.ap.gov.pl/?page_id=1527

Pozdrawiam Łukasz

Awatar użytkownika
dpawlak

Tak sobie szukałem map związanych z ziemią/powiatem stężyckim w województwie sandomierskim i wyszukałem następującą serię opisującą XVI wiek:
http://www.rcin.org.pl/dlibra/publication?id=6733&tab=3
Co prawda nie są to mapy historyczne (w sensie zabytkowe) za to chyba dokładniejsza współczesna rekonstrukcja.
Lubelszczyzny co prawda jeszcze nie ma ale chyba nie ograniczą się do tego co jest teraz.
Sandomierskie na szczęście nie wymaga logowania i zawiera informacje o pólnocno-zachodnich terenach dzisiejszego województwa lubelskiego.
http://www.rcin.org.pl/dlibra/docmetada ... ublication
Publikacje podzielono na mapy oraz opisy/komentarze do map.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła do historii Lubelszczyzny”