Kartografia

Dział ogólny

Moderatorzy: avee, El

Gregor1612

Kartografia

Post autor: Gregor1612 »

Mam nadzieję, że wrzucam to w dobrym wątku :-) , a jeśli nie to Admin przerzuci :-)

1. Lublin -Północ 1936

http://igrek.amzp.pl/WIG100_P43_S35

2.Lublin-Południe

http://igrek.amzp.pl/WIG100_P44_S35

Mapa powiatu nowo-aleksandryjskiego:

http://img143.imageshack.us/img143/237/ ... iatu7o.jpg

Pozdrawiam.
Gregor
Ostatnio zmieniony 05 maja 2011, 00:37 przez Gregor1612, łącznie zmieniany 2 razy.

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Jak znajdę, albo Krzyś wstawi mapy województwa z 1937 roku ;-) dość szczegółowe...

chris
Kontakt:

Post autor: chris »

Piotrze,

mapy Lublin-Północ i Lublin-Południe które wstawił Gregor to właśnie fragmenty tej mapy o której myślisz. Cała mapa dostępna jest tutaj:
http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG100

Pozdrawiam
Krzysztof

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Można również korzystać z Archiwum Map WiG

Link do serwisu map WIG
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
Greg

Mapy cmentarzy w Lublinie i Chełmie

Dodaję mapki cmentarzy jak w opisach plików.
Pozdrawiam Grzegorz

mark65
Kontakt:

Mapa Diecezji Lubelskiej

Post autor: mark65 »

Witam,
Czy widzieliście może mapę która byłaby adekwatna do okresu prezentowanych informacji o diecezji lubelskiej z wątku na forum.
http://wtg-gniazdo.org/pliki/opracowani ... -1905.djvu
Mapa Lubelszczyzny z lat 1890-1910 ,a najlepiej mapa z podziałem na dekanaty i parafie diecezji lubelskiej.
Fajnie byłoby połączyć ten spis z mapą.
Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Mapa Diecezji Lubelskiej

Post autor: dpawlak »

Widzieć, nie widziałem, ale jeszcze na początku roku pytałem o tę pozycję:
http://www.kul.pl/art_4126.html
Atlas - więc map powinno trochę być. Spośród nich pasowała by ta z lat 1867-1918.
W internecie upubliczniona jedynie ta z okresu utworzenia diecezji http://www.kul.pl/files/144/1805_07.pdf
Niemniej wszelkie mapy kościelne mile widziane, jak ktoś wie, niech da znać.
Jak nie ma, to może warto byłoby zrobić taką uniwersalną, jak na forgenie dla województwa łódzkiego, opartą o mechanizmy googla?

Awatar użytkownika
Greg

dpawlak pisze:Niemniej wszelkie mapy kościelne mile widziane, jak ktoś wie, niech da znać.
Powyżej jestem bardzo za, a poniżej
Jak nie ma, to może warto byłoby zrobić taką uniwersalną, jak na forgenie dla województwa łódzkiego, opartą o mechanizmy googla?
jestem bardzo przeciw, chociaż uznaję taką mapkę za efektowną lecz jest ona niestety nieefektywna . Jeżeli się Darku zastanowisz to dojdziesz do wniosku, że:
- więcej danych i szybciej uzyskasz wykorzystując wyszukiwarkę google.
- miejscowości zmieniały przez lata przynależność do parafii , więc prawidłowe w takiej mapce mogą być tylko ich współczesne przynależności (więc po co komu taka mapka ?)
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
dpawlak

greg40 pisze:Jeżeli się Darku zastanowisz to dojdziesz do wniosku, że:
- więcej danych i szybciej uzyskasz wykorzystując wyszukiwarkę google.
- miejscowości zmieniały przez lata przynależność do parafii , więc prawidłowe w takiej mapce mogą być tylko ich współczesne przynależności (więc po co komu taka mapka ?)
Mapy oryginalne są dużo lepsze ale jeśli nie ma. Ja mówię o tym:
http://forgen.pl/parafie/index3.php
Tam jest możliwość zerknięcia na inne lata niż współczesność.
Jakość zależy oczywiście od tego jakie dane się do takiej mapy wklepie.

Awatar użytkownika
Greg

O tej samej rozmawiamy. Ja wiem że można sobie zerknąć wstecz, ale czy jeśli miejscowość znajdująca się aktualnie w parafii A była wcześniej w parafii B , a może jeszcze po drodze w C (lub co gorzej w innej diecezji) to jest to gdzieś wykazane ?
Dane trzeba by wklepywać dla każdej miejscowości z uwzględnieniem zmian na przestrzeni lat = tytaniczna praca. Mimo wszystko jestem pełen podziwu dla pracy włożonej w mapkę parafii woj. łódzkiego.
Pozdrawiam Grzegorz

mmoonniiaa

Post autor: mmoonniiaa »

Dodaję mapę Guberni Lubelskiej z 1899 r. dla rosyjskojęzycznych. :-)

A co do współczesnej mapy metropolii lubelskiej, jeśli miałoby to pomóc, to posiadam takową - z podziałem na diecezje: lubelska, sandomierska, siedlecka i z zaznaczonymi wszystkimi dekanatami. Robiłam ją w programie graficznym, więc nie ma problemu z jej edycją, można nanieść parafie, odnośniki do bazy regestrów na lubgensie, co tam sobie kto zażyczy. :-D

Pozdrawiam,
Monika
Wszystkie drogi prowadzą do Wilkołaza... ;)

zenluc

Post autor: zenluc »

Jeśli chodzi o Atlas historyczny archidiecezji lubelskiej to jest dopiero złożony do druku, więc trzeba poczekać kilka miesięcy. Jak mi powiedzieli będą tam dwie mapki z okręgami parafialnymi i z miejscowościami wchodzącymi w ich skład - z 1870 r. i 2010 r.
Zenek Baranowski

Awatar użytkownika
dpawlak

mmoonniiaa pisze: A co do współczesnej mapy metropolii lubelskiej, jeśli miałoby to pomóc, to posiadam takową - z podziałem na diecezje: lubelska, sandomierska, siedlecka i z zaznaczonymi wszystkimi dekanatami. Robiłam ją w programie graficznym, więc nie ma problemu z jej edycją, można nanieść parafie, odnośniki do bazy regestrów na lubgensie, co tam sobie kto zażyczy.
Grafika wektorowa czy rastrowa? Zresztą nieważne, biorę jak dają, mimo że ze współczesnym podziałem nie ma problemu. Archidiecezja lubelska ma na swojej stronie mapkę z podziałem dekanalnym a siedlecka również i z parafialnym, z sandomierską nie wiem ale mam jpg ze zdjęciem mapy ściennej tej diecezji.
greg40 pisze:Dane trzeba by wklepywać dla każdej miejscowości z uwzględnieniem zmian na przestrzeni lat = tytaniczna praca.
No niestety, samo się nie zrobi. ;-)
Nie znam szczegółów jak się to robi w google maps, ale skoro można zaznaczyć daną miejscowość jako przynależną do danej parafii w latach 1910-2010, to chyba można też zakodować jej przynależność do innej parafii w latach 1810-1910?
Niestety nie wiem czy tak to działa na forgenowskiej wersji, nie znam tego obszaru i jego historii, bo bym przetestował.

zenluc

Post autor: zenluc »

Mam zdjęcia schematyzmu diecezji lubelskiej i podlaskiej z 1870 r. Wykaz parafii z nazwami miejscowości. Jak ktoś jest chętny do spisania, zeskanowania to podrzucę...
Zenek

mmoonniiaa

Post autor: mmoonniiaa »

dpawlak pisze:
mmoonniiaa pisze: A co do współczesnej mapy metropolii lubelskiej, jeśli miałoby to pomóc, to posiadam takową - z podziałem na diecezje: lubelska, sandomierska, siedlecka i z zaznaczonymi wszystkimi dekanatami. Robiłam ją w programie graficznym, więc nie ma problemu z jej edycją, można nanieść parafie, odnośniki do bazy regestrów na lubgensie, co tam sobie kto zażyczy.
Grafika wektorowa czy rastrowa? Zresztą nieważne, biorę jak dają, mimo że ze współczesnym podziałem nie ma problemu. Archidiecezja lubelska ma na swojej stronie mapkę z podziałem dekanalnym a siedlecka również i z parafialnym, z sandomierską nie wiem ale mam jpg ze zdjęciem mapy ściennej tej diecezji.
Wektorowa oczywiście, zrobiłam ją na podstawie mapek poszczególnych diecezji dostępnych na ich stronach.
Wszystkie drogi prowadzą do Wilkołaza... ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła do historii Lubelszczyzny”