Księgi więzienia na Zamku w Lublinie 1944-1954

Dział ogólny

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
avee

Księgi więzienia na Zamku w Lublinie 1944-1954

Post autor: avee »

Księgi więzienia na Zamku w Lublinie 1944–1954 , t. 1: Księga Główna więźniów śledczych 9 X–11 XII 1944, redakcja i opracowanie Andrzej T. Filipek, Marcin Krzysztofik, Lublin 2009, 205 s.

„Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie, wykonując swe ustawowe obowiązki, a także dbając o zachowanie pamięci historycznej losów Narodu Polskiego w latach 1939–1989, pragnie przypomnieć zbrodnie stalinowskiego terroru, którego licznymi ofiarami stali się również mieszkańcy Lubelszczyzny. Wypełniając te zadania, podejmujemy edycję ksiąg więziennych więzienia na Zamku w Lublinie z lat 1944–1954: ksiąg głównych więźniów śledczych i więźniów karnych, znajdujących się w zasobie archiwalnym lubelskiego Oddziału IPN”

Z przedmowy dyrektora Oddziału IPN w Lublinie Jacka Weltera

ankats

Post autor: ankats »

Miałam nadzieję, że ta publikacja będzie dostępna w sieci, ale nie znalazłam. A jej powszechne udostępnienie pasowałoby do słów z cytowanego wstępu...
Chciałabym sprawdzić, czy jest tam jedno nazwisko. Czy Pani ma tę książkę?

Awatar użytkownika
avee

ankats pisze: Chciałabym sprawdzić, czy jest tam jedno nazwisko. Czy Pani ma tę książkę?
Nie posiadam tej książki w swoim księgozbiorze, ale mam możliwość sprawdzenia np. jutro, tak więc proszę podać nazwisko.
Pozdrawiam
Ewa

ankats

Bardzo Pani Dziękuję :)
Nazwisko: Gabriela Drozdowska (moja babcia). Może być to pobyt w więzieniu w okresie pomiędzy 1945 a 1949.

Awatar użytkownika
avee

Nazwisko Pani Babci nie występuje zawrówno w I jak i w II tomie "Ksiąg więzienia na Zamku w Lublinie". Być może będzie w kolejnych tomach. Podałam na pw kontakt do jednego ze współautorów.
ankats pisze:Bardzo Pani Dziękuję :)
Nazwisko: Gabriela Drozdowska (moja babcia). Może być to pobyt w więzieniu w okresie pomiędzy 1945 a 1949.
Pozdrawiam
Ewa

ankats

Bardzo Pani dziękuję :)
Może być też tak, że w dzieciństwie coś źle zrozumiałam z rozmów dorosłych.
pozdrawiam serdecznie

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Kolega Kuba przysłał listę nazwisk występujących w tomie pierwszym.
Dostępna jest ona w poMOCniku pod adresem http://pomoce.lubgens.eu/articles.php?article_id=123

Można z niej dowiedzieć się czy nazwisko, o które chcemy zapytać, w ogóle występuje w tej publikacji.
Dziękujemy za materiał i za informacje :)

Piotr r.

Opublikowaliśmy opracowany indeks nazwisk z tomu drugiego. Pan Ryszard Drąg przesłał skany indeksu, który opracował Grzegorz Kociubowski.
Dziękujemy za wkład pracy.
Zapraszamy zainteresowanych zawartością spisu do naszego poMOCnika: http://pomoce.lubgens.eu/articles.php?article_id=126

danieloli

Post autor: danieloli »

Poszukuję TOM 2 - Księgi więzienia na Zamku w Lublinie 1944-1954
Kto ma, proszę o kontakt przez pw lub dkaleta(at)gmail.com
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez danieloli, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Link do indeksu osób z tomu II jest podany piętro wyżej.
Pozdrawiam Grzegorz

Piotr r.

Chodzi o konkretne nazwisko z księgi ( dwie karty ). W biblioteczce Lubgens nie mamy takiej pozycji więc nie mogłem pomóc.

ArturBu

Post autor: ArturBu »

Witam.

Czy ktoś orientuje się czy tom 4 księgi będzie wydany (jest 3 i 5)?
Może ktoś ma kontakt na autora?

Byłem dzisiaj w IPN, gdzie jest przechowywana oryginalna księga ale nie ma możliwości jej przeglądania. Oczywiście IPN na wniosek poszuka informacji o krewnym ale trwało by to bardzo długo a mi zależy tylko na tym, żeby zobaczyć czy szukana przeze mnie osoba tam widnieje.

I wtedy o ewentualne dane, które zajmują może trzy linijki.
Artur Buliński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła do historii Lubelszczyzny”