Staw 1906 - jaka parafia?

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
rchmura

Staw 1906 - jaka parafia?

Post autor: rchmura »

Witam,
poszukuję aktu urodzenia z 1906 r. z miejscowości Staw i nie mogę jak na razie znaleźć. Czy ktoś może mi doradzić jakie parafie powinienem sprawdzić?
pozdrowienia
Radek

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Czułczyce. Jakie nazwisko ?
Pozdrawiam Grzegorz

rchmura

Teoretycznie 14 marca 1906 r. - Kucharuk

pozdrowienia
Radek

Awatar użytkownika
Greg

Rok jest pewny ?
Pozdrawiam Grzegorz

rchmura

Taki rok był podany w akcie zgonu ale to był akt zgonu wystawiony za granicą ponad 70 lat później. Mam więc pewne wątpliwości. Imię dość charakterystyczne - Eliasz. W regestrach brak informacji.

tivi23

Post autor: tivi23 »

Przerabiałem regestry z Czułczyc, takie nazwisko nie występuje z m. Staw. Staw poza parafią rzymskokatolicką w tamtym czasie należał do prawosławnej w Podgórzu (Spas) przed 1875 unickiej. Prawosławne akta metrykalne z lat 1876 do 1911 są dostępne w szukajwarchiwach.pl
Piotr syn Seweryna, wnuk Wacława, prawnuk Seweryna, 2xprawnuk Macieja, 3xprawnuk Jana, 4xpwawnuk Wojciecha, 5xprawnuk Stanisława.

tivi23

Proponuję dokładnie przeanalizować w jakiej miejscowości mogła ta osoba się urodzić lub z jakich okolic pochodzi rodzina tej osoby. Mieszkam w Stawie od urodzenia i interesuję się lokalną historią. Może chodzi o okoliczną miejscowość, a wzmianka m. Staw wynika z istnienia tam w tamtych latach siedziby gmin Staw do której należała ta miejscowość. Staw i okoliczne miejscowości należały do różnych parafii rzymskokatolickich, mianowicie Staw, Krobonosz i Parypse do parafii czułczyce, natomiast Ochoża, Janów Nowosiółki do Rozesłania Apostołów w Chełmie. w Podgórzy parafia katolicka powstała na miejscu poprzedniej prawosławnej (unickiej) po odzyskaniu niepodległości.
Piotr syn Seweryna, wnuk Wacława, prawnuk Seweryna, 2xprawnuk Macieja, 3xprawnuk Jana, 4xpwawnuk Wojciecha, 5xprawnuk Stanisława.

tivi23

Jeśli pochodził z Ochoży lub Krobonoszy w był wyznania prawosławnego należał do Kościoła w Pniównie

tivi23

Odnalazłem akta parafii prawosławnej byłej unickiej w Pniównie link: http://szukajwarchiwach.pl/35/2275/0/-#tabSerie . Występuje w regestrach urodzeń z interesujących Pana lat nazwisko Kucharuk jednej rodziny z m. Krobonosz (miejscowości sąsiadującej od północy ze Stawem i należącej do gminy Staw). Imienia Eliasz nie trafiłem. Imię matki dzieci urodzonych z tamtych lat to Antonina z domu Oleszczuk. W tamtych latach imiona chrzczonych dzieci były rusyfikowane szczególnie dzieci rodzin byłych unickich - tz. chrzest chrztem a w domu dzieci inaczej wołano/nazywano.

rchmura

Bardzo dziękuję za sugestie i pomoc.
Imię matki mojego Eliasza to Barbara - wiem tylko tyle, że mieszkała w późniejszym okresie w Chełmie.
Niestety nie zachowały się po nim żadne dokumenty sprzed II WŚ, więc muszę pozostawać w zaufaniu do aktu zgonu wystawionego w Niemczech - w nim jest podana tylko nazwa Staw k. Chełma.

pozdrowienia
Radek

PawełS

Post autor: PawełS »

Witam. Posiadam publikację zawierającą spis parafii i miejscowości diecezji lubelskiej na 1905 r. W spisie nazwa Staw występuje w 2 parafiach:
Czułczyce, par. pw. Wszystkich Świętych (ob. św. Rocha) oraz Nielisz, par. pw. św. Wojciecha. Jeżeli w akcie zgonu jest wzmianka o Stawie k. Chełma to w grę wchodzi pierwsza z wymienionych przeze mnie parafii. Dodam uściślając, że posiadany przeze mnie spis dotyczy parafii r-k.
pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
Greg

PawełS pisze:Posiadam publikację zawierającą spis parafii i miejscowości diecezji lubelskiej na 1905
Nie wiadomo dlaczego mało osób tam zagląda , ale dysponujemy schematyzmami z lat 1870, 1902, 1939, 2011 z wygodną wyszukiwarką nazw miejscowości http://pomoce.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=5
Pozdrawiam Grzegorz

Admar

Post autor: Admar »

Schematyzm brzmi bardzo poważnie i tajemniczo, a wykaz miejscowości w parafiach może byłoby bardziej zrozumiałe.

Awatar użytkownika
Greg

Pełny tytuł panelu to "Schematyzm - miejscowości w parafiach" więc chyba żadne czary-mary ? ;)
Pozdrawiam Grzegorz

ArturGolebiowsk

Post autor: ArturGolebiowsk »

tivi23, czesc,
mam pytanie: czy nie posiadasz jakichś danych o Stawie i okolicy (zdjęć, artykułów, map) gdzie byłyby wzmianki o Wójtowiczach?
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Chełmszczyzna”