Trójkat rejowiecki

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
moyra777
Kontakt:

Trójkat rejowiecki

Post autor: moyra777 »

Dzien dobry,

Ponizsze zagadki z ktore probuje rozwiazac, byly juz przedstawione na genealogach, ale biorac pod uwage, ze tematy znikaja dosc szybko, oraz ze ta strona jest szczegolnie poswiecona rejonowi mojego zainteresowania, mialabym jeszcze raz prosbe o zerkniecie na moje zagadki, moze cos przeoczylam, zle zrozumialam, lub z radosci nadinterpretowalam....

( Post na genealogach jest do orginalnego tekstu. Podaje go w uzupelnieniu do ponizszego tekstu i z szacunkiem do osob, ktore byly zyczliwie i zainteresowaly sie moimi drognymi problemami i zasugerowaly rozwiazania... )

Zagadki trójkata rejowieckiego

Powoli 3 parafie (Rejowiec g-k, Pawlow g-k i r-k) jak ja to okreslam "trojkata rejowieckiego" zaczynaja doprowadzac mnie do bezsenych nocy. To co kiedys (gdy raczkowalam w genealogii) wydawalo mi sie proste i oczywiste teraz wydaje sie pogmatwane jak wezel gordyjski....

Przez przypadek otworzylam puszke Sliwinskiej pare dni temu (poprzedni post) a teraz rodzina Domownikow zaczela mi rowniez fikac. Albo ksadz naprawde nie przejmowal sie swoja funkcja i zapisywal wszystko jak leci, albo w tym rejonie mieli inna interpretacje relacji rodzinnych niz my obecnie mamy. Bede powoli opisywac te moje rozterki....

Tak wiec na aperitif:

Brat ? :-/

rok 1817 akt nr 4, slub panny Doroty Kuzwianki z Romanem Starko, asystuje Dorocie brat rodzony Jan Domownik ?, lat 45, i Semen Starko bliski sasiad.

http://szukajwarchiwach.pl/35/2113/0/1/ ... YBA3GioEiA

rok 1847 akt 22, zgon Doroty Starko, zglasza Felix Domownik brat zmarlej, lat 53 tkacz.

http://szukajwarchiwach.pl/35/2113/0/2. ... x4j6UahWQw

Zeby bylo jasniej z Domownikami. Jan z aktu slubu rodzil sie z moich obliczen, okolo 1772 roku i jest ojcem Felixa ktory sie rodzil ok 1796. Zona Jana Domownika - Maria Garbazanek prawdopodobnie matka Felixa umiera w 1814, choc wedlug aktu slubu Felixa matka jest zyjaca. Matka Jana Domownika umiera w 1811, jako Malgorzata Domownik. Jan ma brata Ignacego oraz prawdopodobnie Sebastyana, ktory wybyl do Czestoborowic.

Tak wiec pytania:

1. Jezeli Felix jest bratem zapisanym w akcie zgonu, skad zapis, ze Dorota byla rodzicow niewiadomych?, Felix nagle mial zacme jak sie jego rodzice nazywaja? Ksiadz zapomnial? Raczej mu trudno by bylo bo Domownikowie byli dosc "znani" w Rejowcu.

2. Jak ojciec i syn moga byc rodzenstem? Chyba, ze Jan jest bratem Felixa, a w akcie slubu Doroty ksiadz zapisal wiek ojca a nie syna, ale sladu o Janie bracie nie mam.... ani o innym Janie.

3. Jak wiec Panna Kuzmianka rodzona w ok 1793 moze byc siostra albo Jana ur w 1774 albo Felixa ur w 1796? Malgorzata byla za stara by miec Dorote, chyba, ze Maria ja miala z pierwszego malzenstwa lub Dorota byla nieslubna przed tym jak Jan sie ozenil z Maria.

4. Czy cos przegapilam???

Wiem, ze jak dostane sie do aktow urodzenia itd... sie wyjasni... tylko szkoda, ze akta sprzed 1810 roku nie sa dostepne... komisja cywilno-wojskowa podobno zadnych moich nazwisk nie zawiera... (co jest dziwne, wszyscy moi przodkowie z tej linii nagle po 1792 zdecydowali sie przeniesc do trojkata? wlasnie po fakcie jak komisja juz przeszla ) wiec mam tylko nadzieje ze ksiegi z moich parafii leza sobie gdzies w szufladzie w prywatnych rekach i kiedys ujrza swiatlo dzienne.... bo ja z obecnych to koligacji narazie nie moge wykrzesac faktow z satysfakcja ze to moi, a zakladac nie chce...

Jako zupa ....

Pierwszego slubu :?:

Kontynuujac powyzsze pogmatwanie w rodzince Domowników.... kolejna zagadka.... od dawna nie jestem pewna czy mam doczynienie z dwoma Janami czy jest to ta sama osoba. Wszystko sie dzieje w miejscowosci Rejowiec, akta w wiekszosci z parafii g-k Rejowiec.

- 1811, umiera wdowa Malgorzata Domownik, lat 70 zglaszaja synowie Jan i Ignacy, DOM 31
- 1814 9 maja umiera Maria Domownik, zona Jana Domownika, zglasza maz oraz brat zmarlej Ignacy Domownik, obaj maystrowie szewscy DOM 20
- 1815 16 marca, Janowi Domownikowi lat 40, tkaczowi, rodzi sie syn Jozef, z matki Anastazji Czemeranki lat 24 pierwszego slubu DOM 20
- 1815 piec miesiecy pozniej umiera Jozef, zawod ojca tym razem tkac, DOM 20
- 1816 Jan ma 42 lata, rodzi mu sie corka Maryanna z tej samej matki co powyzej,DOM 20
- 1817 umiera Marianna, zglasza ojciec Jan i stryj zmarlej Ignacy Domownik, DOM 20
- 1818 odbywa sie slub Felicjana Domownika, gdzie wymieniony jest ojcec Jan i stryj Ignacy, rolnicy)
- 1821 roku, umiera Kacper Domownik lat 2, zglaszaja ojciec Felician, Ignacy stryj i szewc oraz Jan dziadek, DOM 20
- 1841 roku, Anastazja Domownik, wdowa po Antonim Domowniku zmarlym w 1838 roku bierze drugi slub, twierdzi, ze rodzila sie w Rejowcu

Dodatkowe info:

Akt slubu Jana Domownika oraz Anastazji Czemeranki nie znaleziony, ani w Pawlowie, ani w Rejowcu
Akt zgonu Jana Domownika nie znaleziony, brak roku 1838...

Tak wiec.....czy jest mozliwe, ze mowimy o tym samym Janie?

Wiek jest podobny, nr domu ten sam.... Maria zmarla w 1814 w maju, mogl sie szybko powtornie ozenic i zmajstrowac potomka tak by sie urodzil w 1815 roku w marcu.... ale...

Czy w obu aktach urodzenia dzieci (Jozefa i Marianny) widnialby zapis "pierwszego slubu" jezeli bylby dzieci Jana wdowca i drugiej zony?

Skad w akcie slubu z 1841 Anastazji nagle pojawia sie Antoni? nigdy nie widzialam Antoniego w zadnych akcie ani jako zglaszajacy ani swiadek....blad ksiedza?

Salata

Czy moge Ci mowic rodzony Tato... :?:

Po parokrotnym podchodzeniu do ponizszy akt slubu nr 2, zaczelo mnie ponownie zastanawiac, dlaczego Marianna ma inne nazwisko i dlaczego ojciec nagle stal sie ojczymem....

http://www.szukajwarchiwach.pl/35/2113/ ... RoC0YyPhSQ

Forumowicze z Genealogow jak narazie mnie przekonali, ze moze jednak Marianna byla nieslubnym dzieckiem, albo urodzila sie przed slubem wspomnianego w akcie Wawrzynca Sliwy i Tatiany Kulik... moze Wawrzyniec jak pozniej uznal... albo adoptowal... albo ksiadz zle zapisal bo... W aktach urodzenia dzieci Marianny, widnieje ona jako:

- 1818 - ur Katarzyny, z Marianny Kulickowny
- 1820 - ur Jozefa, Marianna Sliwianka
- 1826 ur Franciszki, Marianny z Sliwinskich
- 1828 - ur Jana, Marianny z Sliwinskich
- 1831 - ur Franciszki, Marianny z Sliwinskich
- 1833 - ur Ludwiki, Marianny z Sliwinskich
- 1848 - sl Franciszki corki Marianny z Sliwinskich

No dobrze... wszystko sie wydaje proste, tylko dodatkowo siostra Maryanny - Barbara Sliwinska bierze slub 3 lata pozniej i z obliczen wyglada na to, ze jest starsza od Maryanny. Barbara wspolnych rodzicow jak Maryanna. Wiec jak Marianna mogla byc nieslubna??

http://www.szukajwarchiwach.pl/35/2113/ ... RoC0YyPhSQ

Kolejne pytanie, zwiazane z powyzszym aktem slubu Barbary... zakladajac (w co watpie), ze ksiadz przestrzegal regul, jaka bedzie relacja pomiedzy np. Barbara a Janem Szczubelskim? Czy mozna go zapisac w akcie jako swiadka, ze byl szwagrem? Czy szwagrem moge nazwac meza siostry z innego ojca? Moze i podstawowe pytanie ale zaczelam sie nad tym teraz zastanawiac. Może odpowiedzią jest fakt, ze miały wspólnego ojca. Jezeli tak, to nic mi nowego nie wnosi, jezeli nie to moze Wawrzyniec jedak byl ojcem Marianny.

Czy teoretycznie bez względu na to czy dziecko było adoptowane czy nie, w akcie ślubu powinno być zapisane, ze Marynna była nieślubna? Skoro Śliwa był ojczymem?

Dodatkowo, Wawrzyniec przysparza mi troche problemow.... niestety z tymi Sliwinskimi jest dziwna sprawa... analizujac juz tylko Warzynca i jego potomkow... (Nie sadze, zeby bylo dwoch Wawrzyncow w tym samym wieku, choc kiedys tak zakladalam...) patrzac sie na akta slubow jego dzieci calkowicie sie gubie.

1818 - slub pasierbicy Maryanny Kulki ur ok 1800 z matki Tatiany. (przedstawiony powyzej)

1821- slub corki Barbary Sliwy ur ok 1799 z matki Tatiany. (przedstawiony powyzej)

ale....

1825 - slub syna Jana ur ok 1807 z matki Anastazji....

http://szukajwarchiwach.pl/35/1893/0/1/ ... 49RylXPqjg

Zakladam, ze jest to syn "mojego" Wawrzynca, bo swiadkuja mezowie Maryanny i Barbary.

Wawrzyniec umiera w 1835 pozostawia zone Tacyanne z Kosciow... zglaszaja go synowie...

http://szukajwarchiwach.pl/35/2113/0/2. ... -ecs4zal7A nr 14

Tacyanna vel Tatiana umiera w 1843 albo 1844 (obstawiam 1843):

http://szukajwarchiwach.pl/35/2113/0/2. ... ffQlwm1cYQ nr 17

http://szukajwarchiwach.pl/35/2113/0/2. ... -ecs4zal7A nr 15

zeby bylo weselej Jan powyżej wymieniony bierze ponownie slub w 1835 i rowniez widnieje jako syn Anastazji....

jak to wszystko rozumiec....

cdn...
Ostatnio zmieniony 23 mar 2017, 16:40 przez moyra777, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:
Zynówka, Ostrowska- Podlasie
Majewski Mateusz ur 1787?
Anastazja Domownik zg po 1870
Jozef Chilinski zg przed 1831

Paweł Fila

Post autor: Paweł Fila »

Piękny opis i historia...
Podejrzewam, że większość tych niejasności to niechlujstwo i niefrasobliwość spisujących akty.
Mam podobną historię rodu Nazarewiczów, od Sawina do Łęcznej, Pawłów też się gdzieś przewinął - jutro sprawdzę, może to ten sam ksiądz?
pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
marekzaborski

Post autor: marekzaborski »

Widziałem temat na genealogach. Nie podejmuję się rozwiązania przedstawionych zagadek. Powiem tylko tyle że i moi siedzieli w tym trójkącie. W I połowie XIX wieku. Przyszli ok 1836, poszli po 1859. Siedzieli w Niedziałowicach, w Hucie Niedziałowickiej. I poza Rejowcem gr-k znajdowałem ich jeszcze w r-k Siennica Różana i r-k Krasnystaw. Cały czas siedzących w tej Hucie Niedziałowickiej. Niby byli r-k, ale jak ich przypiliło to i w Rejowcu się chrzcili.
Pozdrawiam

Marek

Władysław, Tadeusz, Władysław, Franciszek, Teodor, Antoni, Józef, Józef, Andrzej, Jakub, Jakub...

Szukam na lubelszczyźnie nazwisk: Zaborski, Leśniewski, Piwko, Tryksza.

moyra777
Kontakt:

Dziekuje za podpowiedzi, widac nie tylko moi mieli dziwne pomysly... czeka mnie szukanie w przyleglych parafiach....
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:

moyra777
Kontakt:

"Zupa" sie wyjasnila :)

Choc nadal nie wiem, gdzie i kiedy dokladnie Jan ozenil sie z Anastazya, przynajmniej wiem, ze jest to ten sam Jan...

(znalazam zgon Anastazji gdzie Felix Domownik jest wspomniany jako pasierb... i zgon Jana (ktorego pare lat temu diabel ogonem nakryl lol)
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Chełmszczyzna”