UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Par. Wohyń - Ślub Nowowiejski Stanisław - Anastazja De Ramer 1822r. akt nr 6

Prośby o pomoc w odczytaniu j. polskiego

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
kubax232
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2020, 17:45
Lokalizacja: Biłgoraj

Par. Wohyń - Ślub Nowowiejski Stanisław - Anastazja De Ramer 1822r. akt nr 6

Post autor: kubax232 »

Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu aktu Par. Wohyń - Ślub Nowowiejski Stanisław - Anastazja De Ramer 1822r. akt nr 6.

https://www.szukajwarchiwach.pl/35/1958 ... mNp2qgDJRw
a tu kontynuacja:
https://www.szukajwarchiwach.pl/35/1958 ... Yan6MeL4RA

Pozdrawiam

termit
Posty: 42
Rejestracja: 18 wrz 2020, 16:01

Re: Par. Wohyń - Ślub Nowowiejski Stanisław - Anastazja De Ramer 1822r. akt nr 6

Post autor: termit »

Witam,
Uff! Proboszcz wohyński styl miał iście barokowy ;)

Roku 1822 dn. 28 października. Przed nami Proboszczem Parafii Wohińskiej sprawującym obowiązki urzędnika stanu cywilnego gminy Wohińskiej Powiatu Radzyńskiego w Województwie Podlaskim, stawił się urodzony Stanisław Nowowieyski, kawaler, mający podług [metryki] z ksiąg Kościoła Parafialnego Wars(z)awickiego wyjętej, przed nami złożonej, lat 29, we wsi Zarzeczu, gminie i powiecie Łukowskim, przy swej matce zamieszkały, urodzonego Antoniego i Prasedy z Rembowskich Nowowieyskich małżonków ślubnych syn – I okazał nam akt uszanowania, w mieście Łukowie, na dniu 21 miesiąca czerwca roku bieżącego, przez Notariusza Powiatu Łukowskiego sporządzony, a przez urodzoną Prasedę z Rembowskich Nowowieyską, powtórnego zamęścia Mysło(w)ską, matkę urodzonego Stanisława Nowowieyskiego, we wsi Zarzeczu gminie i Powiecie Łukowskim osiadłą zeznany, ile że Antoni Nowowieyski, ojciec Stanisława Nowowieyskiego, już żyć przestał, jako metryka śmierci z ksiąg Kościoła Parafialnego Wars(z)awickiego wyjęta, przed nami złożona, donosi.
Stawiła się także urodzona Anastazja Nimfa De Ramer, panna, urodzonego Augustyna i Heleny z Dąbrowskich De Ramer małżonków córka, we dworze Nowa Planta ,gminie Wohińskiej, Powiecie Radzyńskim, przy swym wuju i ciotce asystującej, mieszkanie swoje mająca, licząca podług metryki z ksiąg Kościoła Parafialnego Horodyskiego wyjętej, przed nami złożonej, lat 19 wieku swego, i składa także, na oświadczenie swoje, do urodzonej Heleny z Dąbrowskich De Ramer, a powtórnego zamęścia [Uli?]siewiczowej, matki swej uczynione, akt zezwolenia przez urodzoną Helenę z Dąbrowsich De Ramer matkę swoja, w mieście Pińsku Guberni Mińskiej, w Kraju Państwa Rosyjskiego, na dniu 21 czerwca roku bieżącego, jako miejscu swojego stałego zamieszkania, przy świadkach tamecznych wiary godnych, uczynione i zeznane i przez tychże świadków podpisane, za właściwość których podpisów obywatele kraju tutejszego zaręczają. Augustyn bowiem De Ramer ojciec Anastazji Nimfy De Ramer już nie żyje, jako metryka śmierci z ksiąg Kościoła Parafialnego Pińskiego wyjęta i przed nami złożona przekonywa.
Strony stawające żądają abyśmy do ułożonego między niemi obchodu małżeństwa przystąpili, którego zapowiedzie uczynione były w gminach Łukowskiej, jako świadectwo urzędnika stanu cywilnego gminy Łukowskiej dołączone udowadnia, to jest: pierwsza dn. 23, druga 30 miesiąca czerwca roku bieżącego, tychże dwie w gminie Wohińskiej, jako to: pierwsza dn. 23, druga 30 tegoż miesiąca, roku, o godzinie 12 w południe, przed drzwiami naszego domu gminnego. Gdy o żadnym zatamowaniu rzeczonego małżeństwa uwiadomieni nie zostaliśmy, przejrzawszy wymienione akta uszanowania i zezwolenia, z których okazuje się, iż formalności jakich prawo wymaga zachowane zostały, przychylając się do namienionego żądania, po przeczytaniu stronom i świadkom wszystkich wyżej wyrażonych papierów, jako też działu szóstego w tytule Kodeksu cywilnego O małżeństwie. Zapytaliśmy się przyszłego małżonka i przyszłej małżonki, czyli chcą połączyć się z sobą węzłem małżeńskim, na co gdy z nich? Oddzielnie odpowiadało, iż taka ich jest wola, ogłaszamy w imieniu prawa, iż Stanisław Nowowieyski kawaler, iż Anastazja Nimfa De Ramer panna, są połączeni z sobą węzłem małżeństwa. Czego akt spisaliśmy w przytomności urodzonego Marcina Iżyckiego Wuja, w Mieście Lublinie zamieszkującego, liczącego lat 64 i Mikołaja Olędzkiego Adjunkta Obwodu Radzyńskiego i tamże w Radzyniu zamieszkałego, mającego lat 28, niemniej Bonifacego Iżyckiego we wsi Paskudach, gminie Ulańskiej osiadłego, liczącego lat 40 i Franciszka Żmijowskiego Burmistrza Miasta Wohynia mającego lat 28. Akt niniejszym małżeństwa został stawającym przeczytany przez nas, i w akcie wyrażone osoby podpisany.

Pozdrawiam

MarcinR
Posty: 950
Rejestracja: 14 lip 2015, 13:16

Re: Par. Wohyń - Ślub Nowowiejski Stanisław - Anastazja De Ramer 1822r. akt nr 6

Post autor: MarcinR »

Tak wyglądał standardowy zapis aktu małżeństwa w latach 1810-1825 w Królestwie Polskim. Przyszli małżonkowie obowiązkowo mieli przedkładać swoje metryki urodzenia,ewentualne metryki zgonu rodziców lub akty znania.Akty uszanowania również wchodziły w grę.
Pozdrawiam Marcin

kubax232
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2020, 17:45
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Par. Wohyń - Ślub Nowowiejski Stanisław - Anastazja De Ramer 1822r. akt nr 6

Post autor: kubax232 »

Bardzo dziękuję, chyba dłuższego aktu na forum nie było do tej pory :)
Niestety będę miał problem z szukaniem moich przodków De Ramer, bo Pińsk bardzo daleko. PS Imię ojca panny młodej to na pewno Augustyn, bo mi się wydaje że pierwsza litera imienia to Ż?

Pozdrawiam

termit
Posty: 42
Rejestracja: 18 wrz 2020, 16:01

Re: Par. Wohyń - Ślub Nowowiejski Stanisław - Anastazja De Ramer 1822r. akt nr 6

Post autor: termit »

Moim zdaniem to jednak A i imię ojca Augustyn. Rzeczywiście to A jest mocno powykręcane, ale porównaj je z używanym przez proboszcza wohyńskiego przy zapisie słów: Antoni, Anastazja, czy Akt - są identyczne.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tłumaczenia - język polski”