Poszukuję książki „Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939-1945”

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
jolakp

Poszukuję książki „Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939-1945”

Post autor: jolakp »

Witam,
Może ktoś z Forumowiczów posiada tę książkę: Józef Fajkowski, Jan Religa: „Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939-1945” i mógłby sprawdzić czy na stronie 193 jest lista osób rozstrzelanych w Czesławicach w 1943 r.?

Pozdrawiam,
Jola

El
Re: Poszukuję książki „Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939-1945”

Post autor: El »

Tutaj, w innej pracy, są wymienieni z nazwiska zamordowani w Czesławicach, 21.XI.1943 r. - s. 171 [173]:
https://sbc.org.pl/Content/10582/ludobo ... nskich.pdf
Pozdrawiam.
Edit:
Oto fragment s. 193 i 194 z poszukiwanej książki:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

jolakp

Post autor: jolakp »

Witam,
Serdecznie dziękuję EL za wyszukanie tych informacji <kwiatek_2> .
Boruchowie: Stanisław, Wiktoria, Rozalia i Janina Chuda zd. Boruch to jedna rodzina i są moimi czwartymi i piątymi kuzynami. Odnalazłam ich akty zgonów, wszystkie były spisane jednego dnia i o tej samej porze przy tych samych świadkach. W Grobonecie wyszukałam ich mogiłę w której są pochowani. Dzięki tej mogile zaczęłam szukać dalszych informacji o tym wydarzeniu.
Jeśli chodzi o te publikacje to ich treść częściowo odbiega od danych z ksiąg metrykalnych, tj.:
- Boruch Janina, córka Stanisława, lat 16 – brak potwierdzenia w aktach metrykalnych;
- Boruch Paweł – brak potwierdzenia w aktach metrykalnych (Paweł Boruch jest świadkiem przy spisywaniu tych aktów zgonu, ale może może chodzi o innego Pawła);
- Boruch Rozalia, żona Stanisława, lat 42 – powinno być: córka Stanisława;
- Chuda, córka Antoniego – brak potwierdzenia w aktach metrykalnych;
- Antoni Chudy – brak potwierdzenia w aktach metrykalnych.
Na tej liście powinna znaleźć się żona Stanisława Borucha: Wiktoria zd. Piech – potwierdza to jej akt zgonu nr 132 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931 (akty zgonu ofiar tej zbrodni zostały spisane pod numerami od 126 do 135 z 1943 r.).

Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
Jola

El

Post autor: El »

Proszę bardzo Jolu :)
Tak, są różnice - między wspomnianymi 2 pozycjami i w porównaniu z aktami zg. Wydaje się, że autorzy bazowali jedynie na zeznaniach świadków zgromadzonych w Aktach Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie.
Pozdrawiam.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lublin i okolice”