Luszawa

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
megabyzos

Luszawa

Post autor: megabyzos »

Witam po przerwie.
Wszystko wydawało się klarowne, ale im więcej doświadczenia tym więcej wątpliwości. Parę dni temu znalazłem akt zgonu Marianny Kocyły u Mormonów.
Akt 40/1942 9 lutego Juliopol w par. Brzeźnica Książęca świadkowie Bronisław Marciniak lat 36 i Michał Budzyński lat 60. Zmarła lat 63 urodzona w Luszawie z Franciszka i Anastazji z Powałków.
Jednym ze świadków jest mąż Michał który umrze w 14 marca 1946 tamże.
Akt 4/1946 wdowiec 59 lat świadkowie Budzyński Stanisław lat 36 i Bronisław Marciniak

Daty idealnie pokrywają się z grobem nr 1100 w Brzeźnicy Książęcej.

I tylko rodzice Marianny są inni niż w akcie ślubu z Kocka Akt 38/1905 Luszawa 2/15.02.1905 gdzie figurują Jakub Kocyła i Agnieszka Walaszek
I zaprawdę nie wiem czy zwalić winę na okupację. W Luszawie w 1884 roku urodziła się jedna Marianna Kocyła.
Akt 277/1884 parafia Kock 26.07/06.08.1884
I jeszcze jedno z aktu urodzin córki Heleny akt 442/1912 Czemierniki wynika że Michał miał wtedy 27 a Marianna Kocyła 25 lat. Jednym słowem albo istniała inna Luszawa albo mąż podał złe dane albo coś sknociłem w badaniach. Podejrzewam że mogłem źle typować akt ślubu. Tylko że zgadzają się w nim dane rodziców Michała czyli Wawrzyniec Budzyński i Anastazja Danił obecne też w akcie jego zgonu (Akt urodzin Akt 233/1886 Lubartów 17/29.VIII 1886)
Proszę o pomoc, bo dotarłem do geneściany.

PS Sporo Powałków z rzadkimi imionami rodziło się w Firleju pobliskim ale brak Anastazji. Być może ktoś ma dostęp do metryk par. Czemierniki z lat 1878-79 i może sprawdzić czy nie urodziła się wtedy inna Marianna Kocyła/Kozyra? AP Lublin niestety ma skany do 1870, a Mormoni mają dziury metrykalne
Trafiłem też na akt urodzin starszej córki tej pary Anieli -Tarło 1907. Weźmie ona ślub w Brzeźnicy Książęcej w 1930 r. z świadkiem z aktów Bronisławem Marciniakiem. Są pochowani obok jej rodziców.
Wszystkim forumowiczom dobrej woli dziękuję za pomoc.

El
Post autor: El »

Akty zgonów są najmniej wiarygodne, nawet gdy zgon zgłasza mąż. Dane rodziców mogą być mylone z danymi dziadków etc. O ile dobrze zorientowałam się w temacie, wśród rodziców i dziadków występują imiona Anastazja i Franciszek, trudno natomiast orzec skąd wzięło się nazwisko Powałka (może pomylone z Walaszek) - w Bazie brak takiej pary. Sądzę, że znalazłeś właściwe akty, w tym właściwy akt zgonu Marianny - skoro jej zgon zgłaszają mąż i zięć i w Juliopolu występuje tylko jedna para: Marianna z Kocyłów i Michał Budzyńscy.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

megabyzos

El pisze:Akty zgonów są najmniej wiarygodne, nawet gdy zgon zgłasza mąż. Dane rodziców mogą być mylone z danymi dziadków etc. O ile dobrze zorientowałam się w temacie, wśród rodziców i dziadków występują imiona Anastazja i Franciszek, trudno natomiast orzec skąd wzięło się nazwisko Powałka (może pomylone z Walaszek) - w Bazie brak takiej pary. Sądzę, że znalazłeś właściwe akty, w tym właściwy akt zgonu Marianny - skoro jej zgon zgłaszają mąż i zięć i w Juliopolu występuje tylko jedna para: Marianna z Kocyłów i Michał Budzyńscy.
Dlatego tak nie lubię aktów zgonów. Podają tam wszystko wg zeznań. Brzytwa Ockhama w znanych mi aktach nie ma innego ślubu dla tej pary. W znalezionym podani rodzice z umocowaną przeszłością rodzinną. Mógł być mąż w szoku po śmierci zony i zeznawał zięć. Okupacja wiec nikt tego nie weryfikował. Moze kiedyś coś wypłynie na chwilę obecną drzewo zostaje po staremu.

Awatar użytkownika
MireQ

Post autor: MireQ »

Genealog nie zna pojęcia, że czegoś nie lubi...
Akta zgonów zawierają tyle samo pomyłek, co inne akta.
Dziecko sie rodzi - matka ma w akcie 19 lat, a w rzeczywiszości 15.
Wychodzi za mąż - musi mieć co najmniej 18 lat i je ma, w rzeczywistości ma 15 lat.
Umiera mając 22 lat i tyle ma w rzeczywistości...
Nie lubisz aktów zgonów?
Przeczytaj moje pierwsze zdanie...
Mogę ci podać mnóstwo przykładów, gdzie ludzie na podstawie aktu zgonu poszli z drzewem o 200 lat do tyłu. Wiem, bo im udostępniłem akta...
Pozdrawiam: MireQ

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.
Odpowiadam tylko na majle, na PW NIE

megabyzos

MireQ pisze:Genealog nie zna pojęcia, że czegoś nie lubi...
Akta zgonów zawierają tyle samo pomyłek, co inne akta.
Dziecko sie rodzi - matka ma w akcie 19 lat, a w rzeczywiszości 15.
Wychodzi za mąż - musi mieć co najmniej 18 lat i je ma, w rzeczywistości ma 15 lat.
Umiera mając 22 lat i tyle ma w rzeczywistości...
Nie lubisz aktów zgonów?
Przeczytaj moje pierwsze zdanie...
Mogę ci podać mnóstwo przykładów, gdzie ludzie na podstawie aktu zgonu poszli z drzewem o 200 lat do tyłu. Wiem, bo im udostępniłem akta...
Po pierwsze ja podam drugie mnóstwo kiedy z powodu błędnie podanych przez świadków danych zostali wpuszczeni w maliny lub zawróceni na długi czas z dobrej drogi.
Po drugie co Pana post wnosi do dyskusji o Luszawie? Proszę się odnieść do podanych faktów. Czy zna Pan takowe? Lub czy jest Pan w stanie dokonać innej interpretacji zebranych?

Awatar użytkownika
MireQ

Post autor: MireQ »

Znam fakty, mam dostęp do filmów niewidocznych przez ciebie...
Pozdrawiam: MireQ

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.
Odpowiadam tylko na majle, na PW NIE

megabyzos

MireQ pisze:Znam fakty, mam dostęp do filmów niewidocznych przez ciebie...
Zadaję zatem konkretne pytania w poście. Czy ktoś zna parę Franciszek Budzyński- Anastazja Powałka ? Podejrzrwam parafię Firlej.
Czy istnieje inna Marianna Kocyła będąca ich córką? prawdopodobnr miejsce urodzenia Luszawa 1879. Czy też idąc tropem nieletności 1889?
Czy też dane z aktu zgonu są hucpą świadków? Tzn skleiły im się dane kilku przodków Marianny.
I to jest też powód mojej niechęci do aktów zgonu. w pozostałych przypadkach fakty podają zainteresowani, tu liczymy na pamięć osób często postronnych.
Mogę nie znać dostatecznie specyfiki lubelskiego, bo specjalizuję się w Polsce centralnej i zaborze pruskim, ale akty zgonu były najczęstszą przyczyną błędów w drzewie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lublin i okolice”