Ziemia krasnostawska - książki, czasopisma, linki

Moderatorzy: avee, El

chris
Kontakt:

Ziemia krasnostawska - książki, czasopisma, linki

Post autor: chris »

Zachęcam wszystkich wywodzących się z tej części Lubelszczyzny lub poszukujących tutaj swoich korzeni do dzielenia się informacjami o publikacjach opisujących regionalne dzieje.
Wszak historię tworzyli również nasi przodkowie, może więc również tutaj odnajdziemy ich ślad.
Na początek proponuję monumentalne dzieło Kazimierza Stołeckiego "Krasnystaw - rys historyczny" dostępne tutaj:
http://www.krasnystaw-rys.info.pl/
a także polecam lekturę dostępnego również w sieci Czasopisma Artystycznego "Nestor":
http://www.nestor-krasnystaw.pl/

Pozdrawiam
Krzysztof
Ostatnio zmieniony 18 maja 2014, 14:55 przez chris, łącznie zmieniany 1 raz.

chris
Kontakt:

Kolejne dwie książki, tym razem z wydawnictwa Norbertinum:

Ryszard Adamczyk - Izbicy dni powszednie. Wojna i okupacja.
Pamiętnik pisany po latach
http://www.norbertinum.pl/k-03wspom.php

Franciszek Żurek - Powiat krasnostawski w walce o wolność
http://norbertinum.pl/k-03wspom.php#k269

Pozdrawiam
Krzysztof

chris
Kontakt:

Osiągalne już tylko w bibliotekach wspomnienia Rafała Smorczewskiego. Proszę kliknąć w spis treści.
http://www.dig.pl/index.php?s=karta&id=690

Pozdrawiam
Krzysztof

zenluc

Post autor: zenluc »

Warto zajrzeć do książki A. Kasprzaka, Ród Kasprzaków z Siedlisk, Lublin 2004. Dostępna w bibliotece Łopacińskiego.
To jedna z nielicznych publikacji genealogicznych o rodzinach chłopskich.
Zenek
Ostatnio zmieniony 11 maja 2011, 18:16 przez zenluc, łącznie zmieniany 1 raz.

chris
Kontakt:

Jedna z wielu pozycji wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic.
Cytuję recenzję regionalisty, pana Artura Borzęckiego:

"Stary fajsławicki cmentarz

Prezentowana tu monografia starej, parafialnej nekropolii jest już dziesiątą pozycją wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic. Jest to praca zbiorowa o charakterze przewodnika, składająca się z dwunastu rozdziałów. Autorzy jej zwrócili uwagę nie tylko na aspekt historyczny i architektoniczny cmentarza, ale również na otaczające go środowisko przyrodnicze ze szczególnym uwzględnieniem tutejszej flory. Pokrótce przedstawiona jest historia cmentarza, opisane są także ciekawsze z architektonicznego punktu widzenia kaplice cmentarne i nagrobki m. in. zbiorowa mogiła Powstańców Styczniowych, zbiorowa mogiła żołnierzy września 1939 r. czy kaplica grobowa Jana Sławy Hakenszmita. Książka obfituje również w informacje biograficzne o zasłużonych postaciach spoczywających na cmentarzu, z których wymienię chociażby: ks. Karola Boniewskiego, Teodora Opęchowskiego, Sylwinę z Kołaczkowskich Chądzyńską czy Józefa Konrada Florkowskiego. Opisane są zachowane grobowce oraz w miarę możliwości uzupełnione informacjami o osobach w nich pochowanych. Chętni do zwiedzenia cmentarza znajdą proponowaną trasę wycieczki po tym cmentarzu. Na szczególną uwagę zasługuje również załącznik do książki w postaci mapy cmentarza, podzielonej na pięć sektorów oraz opatrzonej legendą. Dzięki temu, że wszystkie grobowce są ponumerowane oraz zaopatrzone w indeksy osobowe, a znając nazwisko zmarłego możemy bez problemu zlokalizować miejsce, w którym spoczywa. Pracę dopełniają czarno – białe i kolorowe zdjęcia z życia cmentarza; wybrane ustawy, rozporządzenia i obwieszczenia dotyczące tematyki książki, streszczenie w języku angielskim oraz bibliografia.
Każdy cmentarz jest doskonałym źródłem do poznania historii, w tym przypadku historii regionalnej i tym bardziej autorom niniejszej książki należą się słowa uznania za pomysł oraz wykonaną pracę.

Stary cmentarz parafialny w Fajsławicach. Oprac. Andrzej Kasprzak, Adam Polski. Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic. Fajsławice 2002. ss. 170.

Artur Borzęcki"

Pozdrawiam
Krzysztof

stefan

Post autor: stefan »

Mam prośbę.W Krasnymstawie na cmentarzu znajduje się grobowiec rodu Dziewickich.
Czy w którejś z publikacji podane jest kto jest w tym grobowcu pochowany?
Stefan

plisst@poczta.onet.pl
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez stefan, łącznie zmieniany 1 raz.

chris
Kontakt:

Witaj Stefanie

Krasnostawska nekropolia nie doczekała się jeszcze żadego opracowania, a przynajmniej nic mi o takim nie wiadomo. Myślę, że przed 18 września będę w Krasnymstawie i wtedy zrobię dla Ciebie kilka fotek grobowca Dziewickich.
Pozdrawiam

Krzysztof
Pozdrawiam
Krzysztof
pojawiam się i znikam...

stefan

Witam
Zdjęcie grobowca /duży/mam ale nie wiem kto jest w nim pochowany.Jeżeli tam będziesz proszę rzuć okiem.Może zachowały się jakies tablice.Na zdęciu jakie mam nic takiego nie widać.
Stefan

woytek123

Post autor: woytek123 »

Ten cmentarz również mnie interesuje. Sam grobowiec jest bardzo charakterystyczny. Należał do rodziny dość "oddanej" władzom zaborczym. To grobowiec rodziny Dziewickich, w tym naczelnika powiatu krasnostawskiego z czasów carskich. Kaplica powstała ok. 1910 roku. Pochowany tam Teofil Roman Jan Dziewicki urodził się w Krasnymstawie w 1849 roku, był synem Edwarda Dziewickiego i Teofili z Buczyńskich właścicieli majątku Chojno. W obecności swych braci Aleksandra, który odziedziczył maj. Chojno i Edwarda - zarządcy majątku Janowice poślubił w dniu 20.06.1889 roku Mariannę Trawińską urodzoną w roku 1863 w Toniszewie Wielkim w Księstwie Poznańskim a mieszkającą wówczas w Krasnymstawie w folwarku Zadworze, córkę Benona i Józefy z Malczewskich właścicieli majątku Żbików w guberni warszawskiej. Póki co bardziej w temat się nie wgłębiałem. Mam tam wiele grobów które bardziej mnie interesowały. Pozdrawiam. Wojtek
ps. Proponuję - google - zarządca cmentarza w Krasnymstawie - telefon i bardzo możliwe że on będzie miał dokładny wykaz wszystkich osób (oprócz w/w) tam pochowanych

stefan

Dziękuję bardzo. za informacje.
Stefan

chris
Kontakt:

Wiadomość dla Stefana

Byłem dzisiaj na cmentarzu w Krasnymstawie.
Niestety na grobowcu Dziewickich nie ma żadnych tabliczek, ani napisów informujących o osobach tam pochowanych.

Pozdrawiam
Krzysztof
Pozdrawiam
Krzysztof
pojawiam się i znikam...

T.Cieplechowicz

Post autor: T.Cieplechowicz »

Witam,
polecam nastepujące książki dotyczące ziemi krasnostawskiej:
- Chaim Zylberklang "Z Żółkiewki do Erec Israel" Wydawnictwo KGM 2005 (dostępna również w wersji elektronicznej),
- Bohdan Kiełbasa "Dzieje Żółkiewki i okolic" część I i II, 2004r. Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki (kupiłam w 2010 w księgarni na Starym Mieście w Lublinie),
- Stanisław Puch "Wolności zabić nikt nie zdoła" Wspomnienia z lat wojny i okupacji Trawniki 1939-1944, Norbertinum 2008,
- Zapiski Krasnostawskie, Z przeszłości Krasnegostawu i okolic, t.III pod redakcją Marka Nowosadzkiego, W. Fedorowicza, P. Kardeli, Norbertinum, 1996r. (kupiłam w 2010r. na wyprzedaży w Norbertinum),
- Stanisław Lisik "Czerwone opłotki" Wydawnictwo Lubelskie, 1978r. (pojawia sie na Alegro) są to wspomnienia człowieka bardzo zaangażowanego w ruch lewicowy z okresu od końca XIX w. do pierwszych lat po II wojnie światowej na terenie pow. krasnostawskiego

Informacja dla Krzysztofa: "Wojenny Pomost. Wspomnienia" Rafała Smorczewskiego są dostępne w sprzedaży wysyłkowej AmaZonka.pl

Pozdrawiam.
Teresa C.

T.Cieplechowicz

Post autor: T.Cieplechowicz »

Witam,
polecam jeszcze jedna książkę: LEKSYKON HISTORYCZNY miejscowości dawnego województwa zamojskiego - autor Józef Niedźwiedź, Biblioteka Lubelszczyzny, Oficyna Wydawnicza Kresy, 2003r. publikacja zawiera wiele bardzo ciekawych (z podaniem źródeł) informacji dotyczących również miejscowości obecnego (i dawnego) powiatu krasnostawskiego.
Pozdrawiam.
Teresa C.

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Przez jakiś czas będę w posiadaniu publikacji "Bitwa pod Fajsławicami 24.08.1863". Zainteresowanych zapraszam na PW.
Pozdrawiam Grzegorz

siunek

Post autor: siunek »

Witam
W publikacji pt. Czasopismo Techniczne wydawane przez Politechnikę Krakowską w numerze 1A/2001 Pani Renata Chmurak jest autorem ciekawego opracowania pt. Tarnogóra z przedmieściem Izbicą. Ze studiów nad działalnością urbanistyczną Tarnowskich w XVI i XVII wieku. Jest w nim rys historyczny Tarnogóry i Izbicy oraz analiza układu urbanistycznego tych miejscowości. A że jest to opracowanie stricte naukowe w przypisach można znaleść wiele ciekawych pozycji dotyczących tego obszaru. Pozdrawiam hen.
siunek2323

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia krasnostawska i okolice”