Historia tych dwóch rodzin związana jest z rodzicami mojej Babci, Janiny z domu Bartolewskiej (1901-1997), córki Zasława Mariana Bartolewskiego ( 1851-1936) i Franciszki Nazarewicz (ok.1866-1938). Obie rodziny silnie związane z Lubelszczyzną, ale… przodek Aleksander Jan Mikołaj Bartolewski (ok.1816-1863) urodził się na Wileńszczyznie, w mieście Wisztyniec. I najstarsze ślady tam prowadzą.
Rodzice Aleksandra – Jan Bartolewski i Wilhelmina Biehahn. Złotorja – komora celna – także wskazują na Wileńszczyznę. Jak widać po tej informacji prasowej, rodzeństwo Aleksandra to Karolina i Henryk Władysław. W akcie urodzenia Aleksandra nazwisko panieńskie matki spolszczono na ”Bion”.
135 rubli - carskie władze były łaskawe dla wdowy po urzędniku państwowym, czego ich dzieci nie doceniły, o czym poniżej…
O Henryku Władysławie, urodzonym 1.11.1833 w Boguszach, parafii Św. Trójcy w Grajewie, pow. Szczuczyn, odnajdujemy wzmiankę w historii Powstania Styczniowego, a o jego dalszych losach – w aktach rosyjskich i publikacji W.A. Pawłowa.
Бартолевский Генрих
(1833-1874) участник Польск.восстания. Находился под надзором c 16 марта 1874 г. г. Приговор: <за нахождение в шайке мятежников, лишен всех прав и сослан на поселение в менее отдаленные места Сибири.. Проживал в Цивильске. Прибыл из Енисейской губернии. В связи с отказом назначить пособие в объяснительной от 4 июля 1874 г. пишет, что действительно, будучи в Енисейской губернии пособия не получал, но там было возможно <приискать место и средства к существованию>, в Цивильске же не смотря на все старания места не нашел и поэтому пособие - единственное средство к существованию. Исправник в своем рапорте губернатору, подтверждая вышеприведенные слова Г. Бартолевского, пишет, что действительно, в Цивильске <не имеются частные заработки> и Бартолевскому без пособия невозможно будет существовать. 10 июля 1874 г. назначено пособие 6 руб. в месяц. 23 августа 1874 г. умер в Цивильске. [Павлов В.А. Польск.полит.ссылка в Казанск.губ-нии в 2-пол.XIXв]
Dla nieznających języka rosyjskiego – skrót:
„Uczestnik polskiego powstania. Pod nadzorem od 16 marca 1874 roku. Za uczestnictwo w szajce buntowników pozbawiony wszelkich praw i zesłany na Syberię. Przybył do Cywilska z guberni jenisejskiej.”
Cywilsk to miasto w guberni kazańskiej, stolica tzw. Republiki Czuwasji, gdzie z Syberii w ramach „amnestii” wielu powstańców trafiało na „osiedlenie w europejskiej części Rosji”. Pozbawiony możliwości pracy i bez środków do życia – otrzymywał od lipca zapomogę 6 rubli miesięcznie. Mimo tej „pomocy” zmarł w sierpniu 1874 roku.
Aleksander Bartolewski osiadł w Łęcznej, gdzie w 1843 roku zawarł związek małżeński ze Scholastyką Rabińską córką Jakuba i Bibianny. Był tam aptekarzem, mieli sześcioro dzieci: Aurelię Ignacę (ur.1844), Zbigniewa Jana Jakuba (ur.1846), Kamillę Wilhelminę Bibiannę (ur.i zm. 1848), Filipinę Sabinę (1849-1856), Zasława Mariana (1851-1936), Aleksandrę Eugenię (ur. 1854). Z losów tych dzieci, oczywiście oprócz Zasława, znamy tylko datę ślubu Aleksandry z Piotrem Tylmanem, w 1876 roku w Warszawie.
Los Aleksandra Bartolewskiego także był związany z Powstaniem Styczniowym. Istnieje domniemanie, że działał w komitecie obywatelskim i niósł pomoc medyczną powstańcom. Jego akt zgonu, 11.12.1863 w szpitalu w Łęcznej, pozwala przypuszczać iż musiał być ranny w trakcie potyczki pod Wolą Korybutową, która odbyła się 10 grudnia 1863 roku.
Zasław Marian Bartolewski (1851-1936), podobnie jak wielu przedstawicieli klasy średniej z tego pokolenia, zajmował się zarządzaniem majątkami ziemskimi. Było to zajęcie wymagające, jakbyśmy to dzisiaj nazwali, wszechstronności i mobilności. Można to prześledzić na podstawie miejsc urodzenia jego ośmiorga dzieci – Bezek, Wola Korybutowa, Kaniowola, Olchowiec, na koniec Lublin.
Wojny i powstania dotknęły także następne pokolenia.
Michał Bartolewski, początkowo zaczynający karierę urzędniczą jako buchalter w Lublinie, wstępuje w 1920 roku do 7 pułku piechoty, i ginie w potyczce pod Kozanką w czerwcu 1920 roku.
W tej samej wojnie ginie narzeczony Jadwigi, która do końca długiego życia nie otrząsnęła się z tej tragedii.
Stanisław Batolewski osiadł początkowo w Milejowie. Pracował w okolicznych cukrowniach. Wymieniany jest w źródłach jako komendant podobwodu POW w 1918, w Jaszczowie. W latach międzywojennych rodzina przeniosła się do Warszawy. Tu źródła podają jego działalność w Związku Strzeleckim, w 1923 prezes koła Warszawa Powiat. Stanisław miał trzech synów.
Jerzy Adam, ur. 1917, od października 1939 do maja 1945 roku więzień stalagu XA.
Janusz Stanisław, ur. 1919, brał udział w PW, pseudonim „Jur”.
Stanisław, ur. 1925, pseudonim „Stefan”, żołnierz batalionu Baszta, zginął 18 września 1944 roku.
Natomiast ich ojciec, Stanisław Batolewski, zaginął w czasie wojny, i losy jego nie są znane.
Brat Stanisława, Stefan, ukochany wujek i brat, wybrał karierę medyczną, ale też i wojskową. Studiował medycynę w Krakowie, w 1920 roku był kierownikiem szkoły podoficerów sanitarnych w Lublinie. W 1939 roku przez obóz internowanych w Egerze,Węgry i Jugosławię dotarł w grudniu 1940 roku do Palestyny. Służył w 4 szpitalu polowym, którego szlak prowadził od Palestyny, Syrii, Egiptu do Iraku. Po zakńczeniu wojny szpital przeniesiono do Wielkiej Brytanii, Stefan pracował w Iscoyd Park, potem w Penley, na koniec osiadł w Ośrodku Polskim w Penhros. Zmarł w 1960 roku w Bangor, pochowany jest na cmentarzu w Pwlheli.
Bartolewscy z Łęcznej
-
- Posty: 226
- Rejestracja: 08 paź 2013, 11:32
ODPOWIEDZ
Posty: 1
• Strona 1 z 1
Wróć do „Ziemia łęczyńska i okolice”
Przejdź do
- Forum genealogiczne - Lubelskie Korzenie
- ↳ Genealogia ogólnie
- ↳ Genealogia - tylko Lubelszczyzna
- ↳ Szukam korzeni na Lubelszczyźnie
- ↳ Tłumaczenia i pomoc w odczytaniu dokumentów
- ↳ Tłumaczenia - język rosyjski
- ↳ Tłumaczenia - łacina
- ↳ Tłumaczenia - język niemiecki
- ↳ Tłumaczenia - język polski
- ↳ Archiwum tłumaczeń
- ↳ Tłumaczenia innych dokumentów
- ↳ Idąc cmentarną aleją...
- ↳ Pomocnik badacza
- Baza Indeksów Ksiąg Metrykalnych - regestry.lubgens.eu
- ↳ Indeksacja
- ↳ Korekty / poprawki / uzupełnienia
- Nasze regiony
- ↳ Ziemia Janowska
- ↳ Lublin i okolice
- ↳ Chełmszczyzna
- ↳ Ziemia krasnostawska i okolice
- ↳ Ziemia Stężycka
- ↳ Ziemia Łukowska
- ↳ Historia i etnografia regionów
- ↳ Źródła do historii Lubelszczyzny
- ↳ Polesie Lubelskie
- ↳ Ziemia kraśnicka
- ↳ Ziemia zamojska
- ↳ Ziemia łęczyńska i okolice
- ↳ Ziemia włodawska i okolice
- Kresy Wschodnie
- ↳ Forum ogólne
- ↳ Gdzie znajdę księgi metrykalne
- Nasze spotkania
- ↳ Cztery lata działalności portalu Lubgens
- ↳ Pięć lat działalności portalu Lubgens
- ↳ Sześć lat działalności portalu Lubgens
- ↳ Siedem lat działalności portalu Lubgens
- ↳ Osiem lat działalności portalu Lubgens
- Archiwum
- ↳ Polska, Diecezja Lublin - Księgi Metrykalne, 1864 - 1948 [Część 4]
- ↳ Informacje podstawowe
- ↳ Informacje bieżące
- ↳ Zestawienia z prac nad projektem
- ↳ Kategoria: Portal, Sondy i inne
- ↳ Portal
- ↳ Sondy
- ↳ I inne
- ↳ Archiwum