Parafia Goraj - nazwisko Bracha

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
CoreAdmin

Parafia Goraj - nazwisko Bracha

Post autor: CoreAdmin »

Dzień dobry,

staram się ustalić początek pojawienia się nazwiska Bracha w parafii Goraj.
W latach 1788 - 1809 rodzą się tam dzieci Sebastiana B. i Stanisława B. z małżonki Agnieszki (Godek).
Czy ktoś z dostępem do tych aktów mógłby mi je udostępnić?
Proszę także o akt ślubu Stanisława Brachy i Agnieszki Bida z 1788 r.

Jest możliwość Stanisław i Sebastian to te same osoby, a Agnieszka Godek to Bida, możliwe że skany pomogą mi to ustalić.

Z góry dziękuję.

Piotr

jarcun

Post autor: jarcun »

Dzień dobry,
na początek uzupełnię może brakujące a ważnie informacje w ślubach:

ślub Braszkowski Wojciech i Mazurek Barbara / Goraj / Liber /1760 /12.01 - brak informacji

ślub Braszka Stanisław i Misa Jadwiga / Goraj / Liber /1766 / 02.01 - kawaler i wdowa

ślub Leśniewski Walenty i Braszka Barabara / Goraj / Liber / 1772 / 19.01 - kawaler i wdowa

ślub Bracha Stanisław i Bida Agnieszka / Goraj / Liber / 1788 / 20.01 / Goraj - wdowiec i panna

Wygląda na to, że kilka form nazwiska stosowano zamiennie: Bracha, Braszka i Braszkowski

jarcun

Bracha Kazimierz / Goraj / liber / 1792 / O: Sebastian, M: Agnieszka, honest. Goraj
W akcie rzeczywiście stoi Sebastian

Wg inwentarza dóbr gorajskich z 1795 roku na ulicy Błońskiej mieszka Stanisław Braszka, Sebastiana jakby nie widzę. Sprawdzę jeszcze, może mieszkał u Stanisława.

Wg ślubu: Bracha Kazimierz, Styk Marianna / Goraj / 13,22 / 1814: Kazimierz jest synem Sebastiana mistrza kunsztu szewskiego zamieszkałego w Goraju i Agnieszki z Godków

zgon Bracha Agnieszka / Goraj / 122 / 1828 / Goraj; z d. Godek - żona Sebastiana, córka Wojciecha i Franciszki

zgon Bracha Sobestyan / Goraj / 52 / 1830 - wg aktu zgony ma lat 67, wdowiec

Mam nadzieję, że pomogłem.
Podrawiam

CoreAdmin

Jeden z ich synów Adam Bracha umiera w Szczebrzeszynie w szpitalu w 1844 i faktycznie zarówno on jak i rodzice są wymienieni jako szewce. Matka niestety Marianna ale podejrzewam że zgłaszający posługiwacze szpitalni nie znali..

Co do oboczności nazwiska, to już w 1638 pojawia się ślub Jadwigi Bracha [Braszkówny]. Nazwisko zapewne od zajęcia lub narzędzia z nim związanego więc możliwe, że nie ma nic wspólnego z "moimi" Brachami.

Dzięki za informację z inwentarza dóbr. Wynika z tego że pierwotnie nazwisko brzmiało Braszka.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MireQ

Post autor: MireQ »

CoreAdmin pisze:Dzięki za informację z inwentarza dóbr. Wynika z tego że pierwotnie nazwisko brzmiało Braszka
A może raczej Braszek?
Pozdrawiam: MireQ

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.
Odpowiadam tylko na majle, na PW NIE

CoreAdmin

MireQ pisze:A może raczej Braszek?
Możliwe, ale to wymagało by dokładnego przeanalizowania w/w Inwentarzy Klucza Gorajskiego.
Nie znajduję go nigdzie online, więc dopiero w wakacje będę mógł to zrobić w AP Lublin.
Możliwe, że pomoże mi to ustalić czy nazwisko się wklarowało w tym okresie czy może pojawiło wraz z nowymi mieszkańcami.

jarcun

Sprawdziłem w kilku innych inwentarzach:
W inwentarzu z 1760 na ulicy Błońskiej mieszka Wojciech Brach
W 1768 Wojtek Braha, a 5 domów dalej Stach Braszka.
A w 1780 mieszka Stach Braszka.

Inwentarzy z XIX wieku niestety nie posiadam.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Janowska”