Informacje dotyczące Narcyza Drwalskiego Akta Biała/Janów

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
hiacyntlja
Kontakt:

Informacje dotyczące Narcyza Drwalskiego Akta Biała/Janów

Post autor: hiacyntlja »

Witam

Poszukuję jakich kolwiek informacji dotyczących Dominikanina Narcyza Drwalskiego, posiadam informacje że był właśnie Dominikaninem w Janowie Lubelskim lecz nie posiadam szczegółowych informacji kiedy zmarł/na co i kiedy się urodził itp. Znalazłem w regestrach informacje na temat zgonu lecz brakuje tam skanu księgi. Poniżej zamieszczam info na temat skanu którego oczekuję na dodanie z waszej strony ponieważ sam nie wiem gdzie mogę go szukać.

NAZWISKO IMIĘ, IMIONA PARAFIA AKT ROK UWAGI
Drwalski Narcyz Janów Lub. (m) 199 1870

Moje zainteresowanie tą osobą wynika ze strony tej iż Narcyz Drwalski był wujem mojej prababci od której się o nim dowiedziałem. Prababcia wspominała iż chodziła ze swoją matką na plac kościelny do niego na grób gdy dawniej znajdowały się tam kamienne płyty. Moja prababcia również zabierała moją mamę na ten grób jak była mała i przekazywała informacje iż spoczywa tu jej krewny i gdy tylko będzie mogła to niech go odwiedza. Mama do dziś pamięta płytę kamienna znajdującą się przy zjawieniu, lecz od kilku lat nie można zidentyfikować owej płyty kamiennej . Chcąc zdobyć informację od swojej prababci było już za późno. Przyszedł wiek na babcie i się ze starzała popadając w chorobę którą chorowała od dłuższego czasu lecz 3/4 lat przed śmiercią było już co raz gorzej się cokolwiek od niej dowiedzieć. Niestety prababcia zmarła rok temu w wieku 97 lat. A wcześniej nikt się tak nie interesował dokładnie genealogią i niestety tylko tyle udało mi się od niej uzyskać informacji. Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu mi dokładniejszych informacji na temat "Dominikanina Narcyza Drwalskiego"

Dziękuję za każdą informację.

Pozdrawiam

Kamil Wybrański
Poszukuję nazwiska: Wybrański/Wybrańska, Drwal, Drwalski, Kuliński/Kulińska, Łukasik, Czechyra, Niemczuk, Igras, Bańka, Drzazga, Łokaj, Pokora, Zegan, Mazurek, Gdański/Gdańska, Wachmiler/Wachmiller . Jeżeli ktoś ma coś to proszę o kontakt :P !

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

Zdjęcie jest słabej jakości niestety... w dodatku po rusku i charakter pisma mało wyrazisty....

ksiądz Narcyz Drwalski
zmarł w lipcu
syn Michała i Katarzyny (nazwiska panieńskiego brak)
urodzony w Janowie (zapewne pod nazwiskiem Drwal)
wieku nie jestem w stanie odczytać (może to 21 lat?, a jeśli tak, to pasujący akt urodzenia 121 z 1849 - http://lubgensftp.eu/janow_lubelski/uro ... 20-122.jpg)Obrazek
Pozdrawiam Krzysiek

hiacyntlja
Kontakt:

A czy mógłbyś mi udostępnić w jakiś sposób akt zgonu Narcyza? :)
Poszukuję nazwiska: Wybrański/Wybrańska, Drwal, Drwalski, Kuliński/Kulińska, Łukasik, Czechyra, Niemczuk, Igras, Bańka, Drzazga, Łokaj, Pokora, Zegan, Mazurek, Gdański/Gdańska, Wachmiler/Wachmiller . Jeżeli ktoś ma coś to proszę o kontakt :P !

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

hiacyntlja pisze:A czy mógłbyś mi udostępnić w jakiś sposób akt zgonu Narcyza? :)
Wstawiłem przecież obrazek w poprzednim poście.
Pozdrawiam Krzysiek

hiacyntlja
Kontakt:

A tak, nie zauważyłem. Przepraszam za zamieszanie :p

zenluc

Post autor: zenluc »

Odczyt z bardziej czytelnego zdjęcia:
1/13 lipca 1870,
św. Augustyn Wybrański, 46 l., Walenty Peret, 53 l., obaj szewcy z Janowa,
29 czerwca/11 lipca, o 12 w północy, zmarł ksiądz Narcyz Drwalski, zakonnik dominikańskiego zakonu, emeryt, mieszkał i urodził się w Janowie, 81 l., syn zmarłych Michała i Katarzyny nieznanej rodziny,
A to jego rodzina:
rodzice ślb. ok. 1782, Michał Drwal i Katarzyna Zygmunt (zm. 1836)
ur. 1783, Krzysztof
1786, Marianna
1789, Paweł Drwal (k. 53), z daty zgonu należy wnioskować, że to jest Narcyz
1790, Marcin Drwal
1793, Tekla Drwal
1795, Andrzej Drwal
1798, Rozalia
1803, Magdalena
Ojciec był szewcem, Narcyz to oczywiście imię zakonne. Dalsze info nt. rodziny możesz wyzyskać z metryk janowskich.
Twoja rodzina to najpewniej stąd: ślub - Wybrański Łukasz - Drwal Tekla, nr 46/1813, czyli twój przodek (prapra... ) z siostrą zakonnika.
Z dokumentów podominikańskich wiadomo, że po likwidacji klasztoru w Janowie ze względu na chorobę pozostał w nim. Był ostatnim dominikaninem w mieście po opuszczeniu o. Mikosińskiego w 1867 r. i przejęciu kościoła przez kler świecki. Symboliczna postać.
Jego życiorys nie jest znany, musiał być w nowicjacie, ok. 1820, pewnie w Lublinie, określany jest jako ksiądz, więc nie był zwykłym bratem, potem pewnie był w różnych klasztorach dominikańskich. Trudno to odtworzyć, chociaż w Arch Diec. w Lublinie jest taka księga nt. duchowieństwa zakonnego w diecezji lub. l/30/40 XIX w. ale to by musiał być w granicach diecezji.

hiacyntlja
Kontakt:

Dziękuję Panie Zenku za wszelkie informacje, uzupełnię swoje dotychczasowe braki ale i również wprowadzę nowe wiadomości. Bardzo mi się przydała każdego z was pomoc. A nawiązując do Narcyza znalazłem również informacje o nim w książce:
-Rocznik religijny wyznań chrześcijańskich w Królestwie Polskiém na rok 1847 ( występuję w niej jako jeden z dominikanów następująco: Przeor-Ostrowski Damian, Plejn Rajmund, Kąpiński Onufry, Narcyz Drwalski, Mikusiński Kornel
-Księga Elekcyjna Bracka-( Zauważyłem tam również podpis jako ksiądz Narcyz Drwalski ale nie jestem pewien na 100%. Może to tylko moje przywidzenie ale napis jest nie za bardzo dokładny lecz myślę że to może być on)

Chcę się dowiedzieć o nim jak najwięcej jest to możliwe i bardzo proszę każdego kto przypadkiem znajdzie jakieś informację odnośnie jego osoby o przekaże mi je dalej. Będę każdemu za to bardzo wdzięczny. Interesuje mnie również miejsce jego pochówku ze względu że znajdowało się ono na placu kościelnym z opowieści prababci i mamy. I chciałbym to w jakiś sposób potwierdzić i dowiedzieć się tego z innych źródeł lecz w tej chwili jest to bardzo ciężko zrobić iż z tego co wiem wiele płyt kamiennych na placu kościelnym zostało dawno zlikwidowane lub uległo zniszczeniu.

Liczę że w końcu uda mi się zebrać wszystkie informacje odnośnie NARCYZA DRWALSKIEGO.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wszelką pomoc.

Pozdrawiam

Kamil Wybrański

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Janowska”