Akta Biała

Moderatorzy: avee, El

trurlo

Post autor: trurlo »

W księdze austriackiej "Biała sl 1808-1825" pomiędzy stronami 98 a 139 (pliki 55 i 56 w fotolubgensie lub PA231384.JPG i PA231385.JPG na ftp) jest luka - czy były one fotografowane i są gdzieś dostępne?
Tomasz

zenluc

Post autor: zenluc »

Nie fotografowano pustych stron.

KubaZych

Post autor: KubaZych »

zenluc pisze:To jest księga zapisów do bractwa MB Szkaplerznej, które funkcjonowało w parafii Biała k. Janowa Lb. Dokonywały się one przy okazji różnych świąt maryjnych. Fakt, że ciężko jest dopasować do konkretnych osób.
Ale to w ogóle dotyczy okresu staropolskiego, bo akta metrykalne są lakoniczne. Trzeba jest konfrontować z inwentarzami pańszczyźnianymi i innymi źródłami, jak właśnie np. księgi brackie, księgi wiejskie (ale zachowały się one praktycznie tylko w Galicji).
A jakie pozametrykalne źrodła ma Pan na myśli. ? Ja szczerze szukałem no i średnio mi to wychodzi. Oczywiście artykuły z pomocnika przeczytałem. Ja zrobilem tak, że założyłem, że mój przodek skoro wziął ślub w Białej/Janowie w 1810 i wpisany był jako mieszczanin to urodził się i w Janowie. Do tego wiem, ze był rzeźnikiem (z tabeli prestacyjnej Zaklikowa, gdzie się przeniósł), więc pewnie pochodził z miasta. Mając tylko jego wiek znalazłem akt urodzenie osoby o takim samym imieniu i nazwisku i w danym roku. W tym przypadku, akurat wiek zgadza się idealnie, więc chyba, moża uznać, ze jest to jedna i ta sama osoba. Podobnie zrobiłem z jego ojcem, tym, że w jego przypadku miałem tylko odpowiadający akt zgony z wiekiem. Ojciec ten był majstrem kunsztu szewskiego w Janowie. Odnalazłem jego domniemany akt urodzenia odejmując od jego daty śmierci jego wiek i odrzucając jednego urodzonego w podobnym okresie z racji innej małżonki. Dalej to samo z jego ojcem. W tym przypadku założyłem, że wtedy też mieszkali w Janowie i po prosty przeszukałem lata, kiedy miałby od 18 do 50 lat w chwili urodzenia syna i znalazłem tylko jedną osobę o tym imieniu i nazwisku. Jak Pan widzi wszystko to dość duże domniemanie. Dlatego, też szukam jakiś dodatkowych źródeł, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Myślałem o dokumentacji cechów, ale nie mogę jej znaleźć. Pomogły by też jakiekolwiek dane o przeorze klasztoru Aleksandrze Wszelakim bracie przodka, który wziął ślub w 1810.

zenluc

Post autor: zenluc »

Pisząc pozametrykalne miałem na myśli źródła do dziejów rodzin, osób zazwyczaj nie zawierające danych metrykalnych, tylko wzbogacające je. Źródeł pozametrykalnych zawierających dane metrykalne no nie jest za wiele (m.in. różne akta osobowe, notarialno-hipoteczne), a w tym okresie i z niższych warstw to już marnie.
Chodziło mi o wykazy mieszkańców, rzemieślników (cechowych akt z Janowa nie ma), inne różności np. z akt miejskich (ktoś brał pożyczkę, budował dom, wnosił jakie podanie, itp.), które w powiązaniu dają wysokie prawdopodobieństwo, że chodzi o te osoby, których szukamy.
Aleksander [to imię zakonne, a z daty ur. czy chrz wynika że to Józef] Wszelaki, ur. 14 marca 1794 r., szkoła normalna w Janowie, szkoła wojewódzka w Lublinie 1808, nowicjat dominikanów 1811 w Lublinie, święcenia kapłańskie 16 kwietnia 1817 r., profesor w klasztorze, od 1825 r. przeor klasztoru w Janowie, 1828 r. profesor w klasztorze w Warszawie, 1834 do Janowa, źródło: Wykaz duchowieństwa zakonnego diecezji lubelskiej 1834-39, Archiwum Archidiecezjalne Lubelskie, sygn. Rep. 60 251. Tu masz źródło poza- z danymi metr.

KubaZych

Post autor: KubaZych »

Dziękuję za odpowiedz, teraz już wiem czego można szukać. Szkoda tylko, że te akta cechów się nie zachowały.

ELADAB

Post autor: ELADAB »

Witam. Na forum tym jestem dopiero od dzisiaj i byc moze dlatego mam problem z poruszaniem sie po nim. Jesli bladze to prosze mi wybaczyc. Moj problem powazniejszy to wejscie na skany Przodkow ktorych odnalazlam tutaj, skanow tych nie moge wogole zobaczyc :oops:
Chodzi o akta trydenckie urodzin rodzenstwa Gutkowskich: Tekla Klara ur 1779r i Piotr Lukasz ur 1783r w Kocudze (Janow Lubelski -Biala). Jest to napewno rodzenstwo praprapra dziadka bo imiona rodzicow sie zgadzaja a na dodatek ta Kocudza i daty.
Oto strona:

http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=139

Problem jest taki ze jest napis "skan" na ktory mozna kliknac ale .... klikajac pojawiaja sie zupelnie inne roczniki, nie ma wcale rocznikow tych dwoch osob, sa powyzej 1797r.

Prosze , moze ktos mnie oswieci :lol: Czy ja cos zle szukam czy jest jakis blad. Prosze bardzo wskazac mi gdzie moge zobaczyc te dwa zapisy narodzin Gutkowskich w Kocudze (dzieci Jana Kantego i Franciszki).
Pozdrawiam serdecznie.
Elzbieta

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

ELADAB pisze:Na forum tym jestem dopiero od dzisiaj
Więc witaj na naszym forum :)

Podawanie linków z wyników wyszukiwania nie ma sensu bo to są Twoje wyniki i nikt inny ich nie widzi. ;-)

Księgę postaram się podpiąć w najbliższym czasie. Zrobiłem "mijaka" i nie zamieściłem tej księgi.

ELADAB

Oups!!! Nie wiedzialam ze link sie nie wyswietla, dziwne ale juz przyjmuje do wiadomosci
:-/
Bede z niecierpliwoscia czekac na skany Gutkowskich z Kocudze. Gdyby byly jeszcze roczniki wczesniejsze to i Pra... Dziadek Tadeusz i jego brat Adam by sie tez "załapali" :-D

Pozdrawiam.

Elzbieta

Piotr r.

Sory wielkie ale zdjęcia z tej księgi nie są nasze i nie możemy ich pokazywać.

ELADAB

Ojej ....a czy bedzie mozna je kiedykolwiek zobaczyc???? Bardzo mnie to zmartwilo :-( tym bardziej, ze juz zaczelam przegladac i nabralam apetytu :-? A moze "wlasciciel" je podepnie :lol: do strony ???

Elzbieta

ELADAB

Daleeeeko mi i tu i tam .... No coz, daruje sobie.
Dziekuje za chec pomocy.

Pozdrawiam serdeczne.

Elzbieta

Piotr r.

Sory :) skasowałem swój post ;-) Link do tych mikrofilmów mormońskich coś nie chciał się sprasować.

W nowej wersji wyszukiwarki coś nie działa.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Piotr r., łącznie zmieniany 1 raz.

dgrajper

Post autor: dgrajper »

Nie wiem cz w tym miejscu, ale jest w regestrach taki wpis:

Zgony
Fila Stanisława Janów Lub. (m) 129 1951 Kraśnik; zd. Grajpel

Nie mogę nigdzie znaleźć skanu, czy ktoś ma do niego dostęp? Lub więcej danych z tego aktu?

Pozdrawiam

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

Akt zbyt młody na publikację online. Więcej na PW.
Pozdrawiam Krzysiek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Janowska”