Akta Biała

Moderatorzy: avee, El

KubaZych

Post autor: KubaZych »

Krzysiek pisze:
KubaZych pisze:download.php?id=178 może taki linki zadziała
2/3 zdjęcia się wczytało, a reszta nie... ale nieważne, sprawdziłem w innym miejscu, tutaj rzeczywiście jest 87, ale powtarzam, że spisy z lat 1811-1825 są sporządzone na podstawie ksiąg opisowych, a nie ksiąg austriackich, a w księdze opisowej ksiądz wyraźnie napisał, że zmarły miał 68 lat. Oczywiście nie należy przyjmować tego za pewnik, w końcu wiek podali mu świadkowie, sąsiedzi (wg aktu).
Rozumiem i dziękuję za pomoc. Mam jeszcze tylko pytanie czy podobnie do tego Wojciecha z 1811 roku w tym akcie podani byli rodzice ?

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

Niestety nie, ale za to wyjaśniła się tajemnica liczby 87 ;) To numer domu pod jakim zmarł Wojciech.
Pozdrawiam Krzysiek

KubaZych

Krzysiek pisze:Niestety nie, ale za to wyjaśniła się tajemnica liczby 87 ;) To numer domu pod jakim zmarł Wojciech.
Właściwie to dzięki informacji:

Wojciech Wszelaki, lat 50, mieszkaniec Przedmieścia Janowskiego 2, owdowił Mariannę Ziębińską (prawdopodobnie częste w tamtym okresie zniekształcenie nazwiska - Zięba), syn Kacpra i Marianny Gierłach.

Wiem, że Wojciech Wszelaki urodzony w 1761 syn Kazimiera i Małgorzaty to nie ten Wojciech, a najprawdopodobnie ten Wojciech, którego szukam. Muszę jeszcz raz na spokojnie przejrzeć akta i upewnić się, że innego Wojciecha w tym okresie już nie ma.

stratoss

Post autor: stratoss »

Mam pytanie o rodziców JACKA SOWY i ROZALI OSIEWICZ i ich daty urodzin. (ślub w Janowie Lub. 1887 nr 653 ). W księgach urodzeń i zm. nie ma wzmianki o Rozali.. slady się urywają ... :-( a rodziców Jacka Sowy nie znam może po dacie urodzin -ale też nie wiem z którego roku on jest ... :?: może ktoś da radę coś ustalić ...
Janów Lubelski, Biała, Krzemień: rodzina Sowów, Surteli, Katów

Krzysiek

stratoss pisze:Mam pytanie o rodziców JACKA SOWY i ROZALI OSIEWICZ i ich daty urodzin. (ślub w Janowie Lub. 1887 nr 653 ). W księgach urodzeń i zm. nie ma wzmianki o Rozali.. slady się urywają ... :-( a rodziców Jacka Sowy nie znam może po dacie urodzin -ale też nie wiem z którego roku on jest ... :?: może ktoś da radę coś ustalić ...
Ktoś coś źle/niedokładnie spisał... akt 330 z 1856 roku, to akt urodzenia Rozalii Osiewicz.
Co do księgi zmarłych, to wiele roczników nie jest dostępnych na parafii, wiele jest niekompletnych (lata 1907-1938).

Jacek Sowa - tutaj z kolei nie rozumiem z czym masz problem... akt 255 z 1832
Zarówno z aktu małżeństwa, jak i aktu urodzenia Jacka można dowiedzieć się, że jego rodzicami są Mateusz i Anastazja Paryś.
Pozdrawiam Krzysiek

stratoss

z Jackiem Sową - miałem problem -że był taki stary w dniu ślubu miał 55 lat - czy to normalne ? Mysłałem że może z 1852 nr 334 - to ten !!! ? - miałby 25 lat w dniu ślubu a Rozalia 31 lat . Nie mogę znaleść w spisie tych akt Rozali nr 330 z 1856 - nic takiego nie widzę - jaka to parafia ? - szukam i nic .....pół nocy zarwałem :) :lol:

Krzysiek

stratoss pisze:Nie mogę znaleść w spisie tych akt Rozali nr 330 z 1856 - nic takiego nie widzę - jaka to parafia ? - szukam i nic .....pół nocy zarwałem
Księga druga urodzeń z 1856 roku nie została przez nikogo spisana, więc aktów tych nie znajdziesz w bazie. Jeśli chcesz pomóc i spisać tą księgę (ledwo ok. 200 aktów po polsku), to zgłoś się na PW lub na maila do Piotra.

Natomiast Jacek był wdowcem (jak wynika z aktu).
Pozdrawiam Krzysiek

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Z racji iż jeden akt zajmuje czasem trzy zdjęcia w księgach z Białej, i ciężko dodać link w regestrach, zamieszczam księgi USC 1811-1825 w Źródłach on-line .
Dziś wstawiłem małżeństwa.
CDN.

stratoss

Dzięki akurat szukałem w 1825 nr 49 ślub Mateusza Sowy i Anastazji Parys :)

stratoss

znalazłem księgi USC 1811-1825 / Małżeństwa / 1825 /
PA233246 nr 49 ale nie mogę odczytać imion i nazwisk Mateusza Sowy i Anastazji Parys - bardzo dużo tego tam napisali w tym USC :-? ... :)

Piotr r.

No cóż. Maszynę do pisania wynaleźli nieco później ;-)
(taki żart)

Obrazek

Link do zdjęcia: http://lubgensftp.eu/fotolubgens/janow_ ... 233246.jpg

KubaZych

Co właściwie oznaczają te wszystkie nazwiska w księdze brackiej ?

stratoss

no cóż .. pewnie są to osoby które żyły w tamtych latach - szkoda tylko że pozostały po nich tylko nazwiska i imiona i nic więcej .Więc nie można na tej podstawie nic pewnego ustalić bo w danym czasie mogło i często zdarzały się osoby o tych samych imionach i nazwiskach ..!! :-/

Piotr r.

CDN.
Jak powiedział tak zrobił ;-)
Zgony 1810-1825 dodane do źródeł on-line na Fotolubgens

zenluc

Post autor: zenluc »

To jest księga zapisów do bractwa MB Szkaplerznej, które funkcjonowało w parafii Biała k. Janowa Lb. Dokonywały się one przy okazji różnych świąt maryjnych. Fakt, że ciężko jest dopasować do konkretnych osób.
Ale to w ogóle dotyczy okresu staropolskiego, bo akta metrykalne są lakoniczne. Trzeba jest konfrontować z inwentarzami pańszczyźnianymi i innymi źródłami, jak właśnie np. księgi brackie, księgi wiejskie (ale zachowały się one praktycznie tylko w Galicji).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Janowska”