Wspólne indeksowanie - par. Racławice

Indeksacja ksiąg i sprawy z nią związane. Publikacja danych na naszym portalu.

Moderatorzy: avee, El

Krzysiek
Wspólne indeksowanie - par. Racławice

Post autor: Krzysiek »

Parafia Racławice
Urodzenia 1885-1892 dla Niska.
Arkusz do indeksacji
Księga dostępna jest na fotolubgens, ale można pobrać ją też stąd.

Indeksować/poprawiać może każdy.
Najłatwiej pobrać sobie zdjęcia na komputer i indeksować w sposób przedstawiony na zrzucie ekranu.
Można pomagać sobie szukając nazwisk w zindeksowanych ślubach z parafii Racławice lub też sprawdzić występowanie nazwiska np. tutaj

Ogólne zasady indeksacji są zbieżne z zasadami panującymi w naszej bazie. W skrócie:
- imiona zapisujemy w postaci współczesnej, po polsku;
- nazwiska zapisujemy w formie współczesnej, chyba, że nie ma pewności co do jej brzmienia (formę archaiczną/błędną zapisujemy w uwagach);
- zamiast zapisywać "syn Jana", "żona Jana", "z Nowaków" stosujemy skróty i zapisy: "O: Jan", "mąż: Jan", "z d. Nowak";
- indeksacja uwag nie jest konieczna, ale mile widziana;
- jako, że są to księgi "austriackie" w indeksie winna się znaleźć miejscowość, jeśli takowej
brak zapisujemy [?];
- w przypadku problemów z rozczytaniem również stosujemy [?];
- jeśli zawarto w akcie informację o pochodzeniu z innej wioski, to warto ją zindeksować.

Jeśli o czymś zapomniałem lub są jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiem.
Zapraszam do zabawy ;-)

Pomysł, który pojawił się już kiedyś na forum i przez krótki czas był realizowany w związku z parafiami lwowskimi.
Na, miejmy nadzieję, początek przygraniczna parafia Racławice.
1. Zgony z lat 1867-1904, dla wsi: Zarzecze, Huta Deręgowska, Nowosielec, Kończyce.
2. Urodzenia 1890-1904 dla wiosek Huta Deręgowska i Zarzecze.
Poza tymi wioskami w skład parafii Racławice wchodziły: Racławice, Nisko, Nowa Wieś, Przędzel, Wolina. Księgi czasem nie są kompletne, o czym świadczy fakt, że niektóre roczniki rozpoczynają się od aktów o numerach 6 czy 7, ich druga część znajduje się zapewne w USC Nisko.

Dwie uwagi:
Stupczy, a nie Słupczy (zwróćcie uwagę, że ksiądz zapisywał tę kręskę nad wieloma różnymi nazwiskami i nie ma ona związku z literą "ł").
Mozdrzech, a nie Modrzech
Ostatnio zmieniony 27 mar 2020, 02:09 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 6 razy.
Pozdrawiam Krzysiek

Łucja

Post autor: Łucja »

Pytanie o to jak widać, że ktoś w tej chwili to spisuje? Żeby nie dublować. A może nie można wyświetlić jednocześnie i nie ma problemu?
Ale pomysł ciekawy, ważne to, że zawsze można poprawić.
I jeszcze jedno - jak chcę wpisywać dane po nazwie miejscowości to nazwa miejscowości mi znika i muszę ją od nowa wpisywać, czy tak ma być. Albo jak chcę coś poprawić to też jakby wpis od nowa.

Łucja

Krzysiek

Kiedy ktoś spisuje, to pole poddawane edycji zmienia kolor, nie da się tego nie zauważyć.
Co do drugiego problemu, to dwie opcje: albo kliknąć F2 na danej komórce, albo kliknąć w nią dwukrotnie myszką/touchpadem.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2020, 19:56 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Krzysiek

Krzysiek

1137 indeksów zgonów z lat 1867-1887 z parafii Racławice, głównie dla wiosek Zarzecze i Huta Deręgowska. Cieszę się, że Nasz projekt się rozwija. Indeksy po drobnych poprawkach (głównie literówki) wysłałem dziś do Grzegorza.
Pozdrawiam Krzysiek

aradecki

Post autor: aradecki »

Proponuję wysyłać całość po zakończeniu indeksowania, to ułatwi obsługę poprawek.
Obecnie komórki dla opublikowanych lat są zablokowane do edycji...
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

Krzysiek

Tak, zablokowałem komórki wysłane, żeby nie mieszać. Wpisujcie poprawki do kolumny G, a ja je naniosę i wyślę jak się trochę ich uzbiera. Wg mnie przez to, że część indeksów jest już w bazie łatwiej jest wyszukiwać błędy.
Pozdrawiam Krzysiek

aradecki

Indeksacja "Racławice: Zarzecze, Huta Deręgowska, Nowosielec, Kończyce_1867-1904_zg" zakończona. Poprawki w kolumnie G. Co następne ? :)
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

Krzysiek

Dziękuję za zaangażowanie, w przyszłym tygodniu sprawdzę, naniosę poprawki i wyślę do Grzegorza :)

Co powiesz na urodzenia dla Huty i Zarzecza? Szczegóły w pierwszym poście.
Pozdrawiam Krzysiek

aradecki

Jeszcze takie pytanie techniczne: w jakim celu osobno wydzieliłeś kolumny Ojciec oraz Matka, skoro te same dane są w Uwagach ?
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

Krzysiek

Uwagi to automat, oszczędziłem wpisywania "O:" i "M:", jeśli ojciec będzie nieznany, to na końcu zmienię formułę. Wiem, że można zrobić to łatwiej z formatowaniem warunkowym, ale dawno nie bawiłem się excelem i musiałbym sobie przypomnieć jak to się robiło ;)
Pozdrawiam Krzysiek

aradecki

Mam pytanie dotyczące aktu numer 12/1898 widocznego tu:
https://fotolubgens.lubgens.eu/raclaw/r ... 04/065.JPG

Czy dobrze rozumiem, że na mocy wyroku sądu z 1927 roku ojcem uznany został Tomasz Małek ?
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

El
Post autor: El »

Może Tomasz Osetek.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

aradecki

Może być Osetek, oba nazwiska występują w okolicy. Tak czy inaczej moja logika była słuszna? To wpis o uznaniu go za ojca ?
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

El
Post autor: El »

Stwierdzenie, że Marcin jest prawowitym s. Tomasza Osetek i Barbary Pałka, a nie nieprawowitym s. Barbary Pałka.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Awatar użytkownika
MireQ

Post autor: MireQ »

aradecki pisze:Tak czy inaczej moja logika była słuszna? To wpis o uznaniu go za ojca ?
Dokładnie TAK, Twoja logika była słuszna!
Uznano go za ojca!
Pozdrawiam: MireQ

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.
Odpowiadam tylko na majle, na PW NIE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Indeksacja”