Zakończyliśmy już zbiórkę na roczne opłaty związane z działalnością portalu Lubelskie Korzenie w 2021 roku.
Zebrane środki pozwalają patrzeć optymistycznie również w 2022 rok. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wsparły Lubgens, oraz wszystkim trzymającym za nas kciuki.
Wpłat dokonali w kolejności alfabetycznej : Adam Koma, Agnieszka, Aleksandra Choina, Andrzej Ciempiel, Andżelika, Anna Blahut, Anna Frelek, Artur Aloszyn, Artur Martyka, Barbara Cieszko, Barbara Wierzchowska-Bekasiewicz, Beata 66, Beata Kroszka, Beata Szymborska, Daniel Domka, Dariusz Bernat, Dariusz Segit, Dariusz Woliński, Dawid, DeKa, Dominik Róg, Eduardo Mokwa Glaner, Elżbieta Chomik, Ewa Kapłon, Ewa Mizerska, Jerzy Sowa, Joan24, Katarzyna Pasek, Katarzyna Przybysz, Kinga Postawa, Krystyna.waw, Krzysztof Bogusz, Krzysztof Czarnecki, Leszek Gnyp, Łucja Wierzycka, Łukasz M. Majewski, Łukasz Makarewicz, Łukasz Pasim, Marcin Rybicki, Margaret Godek, Mariusz Momont, Marta Gawrońska, Miro Jan, Mirosław Chomacki, Monika Bukacińska, Monika Smykowska, Piotr Krotofil, Piotr Reszka, Radek Lesniewski, Renata Goleń, Sławomir Chęć, Tomasz Pieczykolan, Tomek Wojtaszek, Wiesława, Zbigniew Jawoszek

Potok Górny

Indeksacja ksiąg i sprawy z nią związane. Publikacja danych na naszym portalu.

Moderatorzy: avee, El

sbasiacz

Post autor: sbasiacz »

mam mały problem z właściwym odczytem, mianowicie;
ksiądz nie zawsze określa wieś z której pochodzi dziecko, zawsze pisze skąd są chrzestni co nie oznacza, że z tej samej wsi, ale spotykam taki zapis jak w załączonym zdjęciu, gdzie napisał, że chrzestną była Teresa Czernikowa "de villa Borowina cum infante"
Chciałam się upewnić co oznacza ten zapis, czy dziecko też z Borowiny, czy też coś innego?
pozdrawiam
B.Sikorska
SBASIACZ

sbasiacz

następny problem:
co oznacza "skrót" występujący przy imieniu Sebastian i Antoni ??
z góry dziękuję
Basia S
SBASIACZ

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

sbasiacz pisze:ksiądz nie zawsze określa wieś z której pochodzi dziecko, zawsze pisze skąd są chrzestni co nie oznacza, że z tej samej wsi
Najczęściej przed miejscowością jest słowo "omnes", czyli wszyscy są z tej z miejscowości. Dziecko również. W akcie poniżej masz "cuncti", to oznacza dokładnie to samo co "omnes". Nawet, jeśli brak tych określeń, to i tak przyjąłbym, że wszyscy byli z tej samej miejscowości.
sbasiacz pisze:Teresa Czernikowa "de villa Borowina cum infante"
Chciałam się upewnić co oznacza ten zapis, czy dziecko też z Borowiny
Tak, dziecko było z Borowiny.
Pozdrawiam Krzysiek

sbasiacz

Mam problem z nazwiskiem, ja odczytuję, że został ochrzczony Maciej, rodzice:Bartłomiej i Marianna KOKODUPY!!!
Dodatkowo w rodzicach chrzestnych 3 razy występuje Katarzyna Kokodupka.
Dobrze odczytałam?
Ps.wydaje mi się, że Bartłomiej w akcie ślubu nazywa się Ferrifaber, a w późniejszych aktach chrztu dzieci Kowal (jedyne małżeństwo z Kulna w tym czasie)
dziękuję i pozdrawiam
Barbara Sikorska
SBASIACZ

Krzysiek

Dobrze widzisz :) To pewnie przydomek Kowali z Kulna. Indeksując ślub Bartłomieja zapisałem w uwagach Kowal ze znakiem zapytania. Katarzyna Kokodupka, to może być bratowa (albo żona kuzyna) Bartłomieja. W 1779 r. ślub wzięli Sebastian Ferrifaber i Katarzyna Szarzyńska (może siostra żony Bartłomieja?).

Zindeksowałbym to jako Kowal, a w uwagach napisał "w akcie Kokodup" lub Kowal vel Kokodup.
Pozdrawiam Krzysiek

sbasiacz

ach, te przezwiska:-)
dziękuję
Basia S
ps szukając właściwych nazwisk, zauważyłam błąd w ślubie z Kulna z roku 1785 (048.jpg) Jan Kruceń z Marianną Buciorową, a tam widzę Krucień Ruthenus, może warto poprawić?
Basia S
SBASIACZ

Krzysiek

Jeśli chodzi o nazwisko, to rzeczywiście zgubiłem jedną literkę, dzięki za zwrócenie uwagi :) Co do "ruthenus", to zapewne tylko określenie etniczne "Rusin", a nie część nazwiska ;) W Kulnie była parafia unicka.
Pozdrawiam Krzysiek

sbasiacz

dzięki!
wciąż odkrywam nowe i się uczę:-)
pozdrawiam
Basia S
SBASIACZ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Indeksacja”