Arbitraż - problemy spisujących

Moderator: avee

Roman

Post autor: Roman »

Czy można jednoznacznie ustalić, jak piszemy końcówkę -wski?
Poprawiamy "Pawłoski" na "Pawłowski" czy piszemy jak w akcie (czyli -ski)?
Pozdrawiam - Roman
Roman Dulski

harnas

Post autor: harnas »

Spotykam obie końcówki ski i wski ,więc piszę tak jak zapisanow akcie.Decyzję zostawiam arbitrom.
Alicja
Pozdrawiam Alicja
Szukam na terenie lubelszczyzny Gruda,Moskal,Zarychta,Mazurek,Ziarek

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Roman pisze:Czy można jednoznacznie ustalić, jak piszemy końcówkę -wski?
Poprawiamy "Pawłoski" na "Pawłowski" czy piszemy jak w akcie (czyli -ski)?
Obawiam się, że raczej w tym przypadku nie jest możliwe jednoznaczne ustalenie reguł i do każdego nazwiska z taką końcówką należy podejść indywidualnie. Twoje pytanie wynikło (jak myślę) z poprawiania przez arbitra nazwiska Pawłoski na Pawłowski występującego dosyć często podczas indeksacji parafii Bystrzyca. Piszący akty w indeksowanym okresie miał tendencję do pomijania w końcówkach "wski" litery "w". W późniejszym okresie widzi się tylko i wyłącznie w tej parafii nazwisko pisane w formie "Pawłowski".
Pomimo ustaleń i tak zawsze część osób się do nich nie stosuje. Zawsze jeżeli mam taką możliwość, sprawdzam w jakiej formie zapisywane jest nazwisko w późniejszych latach, bo w takiej formie wpisze go osoba używająca wyszukiwarki na FSI.
Chyba rzeczywiście najsłuszniejsze będzie tak jak napisała Alicja
Decyzję zostawiam arbitrom
Pozdrawiam Grzegorz

Roman

Żona (polonistka) mi podpowiada, że przed 1918 regułą ortograficzną było pisanie końcówek imion i nazwisk fonetycznie.
Przy braku sztywnych reguł będę poprawiał na współczesne zasady pisowni, czyli końcówkę -wski.
Jak arbiter poprawi, to jego decyzja (i strata czasu).
Pozdrawiam - Roman
Roman Dulski

Roman

Znowu mnie podkusiło i popatrzyłem na wyniki rozstrzygania.
Jest arbiter, który lansuje podwójne zapisywanie aktu - na stronie, gdzie się zaczyna i powtórnie na stronie, gdzie się kończy.
Bardzo bym się cieszył, gdyby wróciły stare zwyczaje w tym temacie.
Jeżeli Jakóbowskich poprawiamy na Jakubowskich, to czemu nie Cwików na Ćwików?
Kiedyś były jasne reguły - co ksiądz napisał, może zmienić tylko sąd. I było wiadomo, jak indeksować. Teraz są "mądrzejci" i zrobił się "бардак"
Pozdrawiam - Roman Dulski
Roman Dulski

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Romanie :) Dobrze spisujesz i dużo. Chwała Ci za to :)
Patrząc na to w jaki sposób publikowane są dane w wyszukiwarce FSI zastanawiam się w jaki sposób będę przedstawione akta dwustronne. Niestety nie przypomnę sobie tych, które były w części już opublikowanej i nie mam jak tego sprawdzić. Pamiętam, że większość danych znajdowała się na stronie z początkiem aktu. Gdy mamy do czynienia z aktami, gdzie widnieje tylko data a podstawowe dane są na drugiej stronie. Szkoda byłoby, gdybyśmy nie mieli dostępu do tych danych. Korzystając z faktu, że jeden wolontariusz spisał akt na pierwszym zdjęciu a drugi na następnym, postanowiłem przyznać obu rację, sprawdzając sam poprawność wpisanych danych.
Nie zmieniam zasad bo sam do końca nie jestem pewien czy to co myślę jest dobre. Nie chcę też dodawać Wam (być może) zbędnej pracy. Nie ma sensu spisywać drugi raz, czy tylko na drugiej stronie akt, gdzie na danym zdjęciu widnieje oświadczenie o umowie przedmałżeńskiej i podpis księdza ... ;-)
Ogólnie myślę, że nie da się usztywnić zasad w spisywaniu aktów. Są tak różne sytuacje, że czasem żadne instrukcje o nich nie mówią. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Każdy ma swoje zdanie i podchodzi do takich sytuacji indywidualnie. Jedni szukają pomocy, inni radzą sobie sami jak umieją najlepiej :) Ważne, żeby się nie poddawać, wyciągać wnioski i robić dalej.
Nikt tu nie jest "mądrzejszy" Wszyscy w tym siedzimy po równo i staramy się jak możemy najlepiej.

Roman

Moi przodkowie są spod Wrześni i spod Malborka. Pewnie z tego powodu genetycznie lubię "ordnung". A pisać dwa razy tego samego aktu na dwóch stronach nie będę.
A nazwiska piszę teraz w zależności od nastroju - raz jak ksiądz napisał, a raz jak "ładnie" brzmi. To po przodkach spod Kijowa.
Pozdrawiam - Roman
Roman Dulski

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Dziś przekonałem się, że pierwsza myśl jest zazwyczaj słuszna ;-)
W mocy zostaje więc zasada, że akt spisuje w całości osoba, u której w paczce, i na tej stronie, gdzie zaczyna się dany akt.
W związku z tym proszę arbitrów o niwelowanie dublowanych rekordów.
Moje wątpliwości zostały rozwiane i do drugiej części aktu będzie dostęp.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje bieżące”