UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Ludność historycznego powiatu lubelskiego w latach 1582-1900

Na tym forum poruszamy tematy dotyczące tylko naszego regionu

Moderatorzy: avee, MarcinR

rawli
Posty: 56
Rejestracja: 24 lip 2012, 15:42
Lokalizacja: ur. Włodawa

Ludność historycznego powiatu lubelskiego w latach 1582-1900

Post autor: rawli »

Znalazłem coś takiego, pewnie informacja już znana. Wykład jak wykład ale inicjatywa zacna. Ciekawe jak z wykonaniem. A konkurencja jak to konkurencja zawsze sprzyja konsumentom :mrgreen: .Lubelskie TG zaprasza na wykład dra Piotra Rachwała pt " Księgi metrykalne i stanu cywilnego w archiwach parafialnych Lubelszczyzny" który odbędzie się dnia 12 grudnia 2013 roku o godzinie 16.00 w siedzibie Fundacji Aktywności Obywatelskiej (ul. Dolna 3-go Maja 8/2 w Lublinie)

Spotkanie jest związane z nowym projektem prowadzonym na terenie województwa lubelskiego a polegającym na skatalogowaniu i utrwaleniu w postaci cyfrowej ksiąg przechowywanych w archiwach parafialnych oraz udostępnieniu źródeł na nowo powstałej stronie.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2015, 22:29 przez rawli, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Greg
Posty: 2101
Rejestracja: 24 kwie 2011, 22:38
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Greg »

W jakim sensie się rozwija? LTG nie jest udziałowcem tego projektu, a o nim samym słyszę już od roku. Znając dzisiejsze podejście kościoła do zwykłych amatorów genealogów, życzyłbym sobie by ktoś jasno potwierdził że skany będą na stronie http://ksiegimetrykalne.pl/?p=regulamin
ogólnodostępne i Diecezja Lubelska wyraziła zgodę na ich publikację. Póki co, mam wrażenie robienia ułudy i że dostępne to będzie dla "posiadających kluczyk" .
Pozdrawiam Grzegorz

rawli
Posty: 56
Rejestracja: 24 lip 2012, 15:42
Lokalizacja: ur. Włodawa

Post autor: rawli »

Pewnie jest tak jak Pan podejrzewa Panie Grzegorzu niestety. Chociaż życzyłbym sobie i innym aby zdjęcia ksiąg metrykalnych publikowane były z jak największej ilości źródeł i bez "kluczyka" o którym Pan napisał.

Pozdrawiam
Radek

Dominik Szulc
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2012, 20:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Dominik Szulc »

Szanowni Panowie,

sprawa ma się precyzyjnie następująco - skany będą ogólnodostępne. Ks. Arcybiskup wydał już stosowną zgodę na piśmie, skanowanie już właściwie się zakończyło, brakuje jeszcze kilku parafii. W ciągu kilku miesięcy dr P. Rachwał zakończy juz pracę nad nową ksiązką, która jak sądze powinna nas wszystkich zainteresować - będzie to ok. 500 stronicowy szczegółowy inwentarz ksiąg metrykalnych z terenu diecezji lubelskiej. Dodam, że dzięki pisemnemu upoważnieniu Kol. Rachwał otrzymał, co dotychczas właściwie nie miało miejsca, pełny dostęp do ksiąg na parafiach - udostepniono mu wszystko, włacznie z "chomikowanymi" księgami, nigdy wcześnie nie pokazanymi genealogom-amatorom.
Więcej szczegółów na spotkaniu. Zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Pozdrawiam
Dominik Szulc
Dominik Szulc

Bob0815
Posty: 128
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:21

Post autor: Bob0815 »

Mała prośba do uczestników tego spotkania.

Może ktoś zechciał by zdać krótkie spawozdanie osobom nie mogącym w tym uczestniczyć.

Piotr r.
Posty: 1221
Rejestracja: 24 kwie 2011, 19:17

Post autor: Piotr r. »

Dariusz Segit pisze:Byłem dzisiaj na prezentacji tego projektu http://www.ksiegimetrykalne.pl/?p=o_projekcie Wszystkie księgi już zeskanowane poza parafią katedralną i dwiema parafiami z diecezji siedleckiej. Skany zaczną być udostępniane na stronie internetowej projektu niestety dopiero w 2015 r. Jak już się pojawią to zacznie się nowa era indeksacji.
Proszę bardzo. Jak mniemam więcej informacji będzie w publikacji.

Awatar użytkownika
Greg
Posty: 2101
Rejestracja: 24 kwie 2011, 22:38
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Greg »

Bob0815 pisze:Może ktoś zechciał by zdać krótkie spawozdanie osobom nie mogącym w tym uczestniczyć.
Warto wspomnieć, że projekt jest realizowany za publiczne środki i finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informacje o nim powinny być więc ogólnodostępne, tym bardziej że pobocznym jego efektem są zainteresowane dziesiątki osób z całej Polski. Z przykrością zauważam jednak , że informacji udzielono jedynie garstce osób , tylko tym którzy są mieszkańcami Lublina. Dziwne to tym bardziej, że Pan Dominik Szulc jest jednocześnie uczestnikiem projektu, jak i prezesem Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego. Szczególnie jemu powinno zależeć na szerokiej informacji o projekcie, która dotrze do wielu genealogów amatorów. Na stronie LTG brak jakichkolwiek wzmianek informacyjnych po wykładzie Pana Rachwała.

Odnośnie udostępniania najwcześniej w 2015 r. skanów ksiąg metrykalnych - Na taką ilość skanów i chętnych do korzystania potrzeba niezłej inwestycji w serwery i łącza światłowodowe. Jak to będzie sprawnie działać będę bił brawo, a i czasu straconego na czekanie nie będzie szkoda.
Pozdrawiam Grzegorz

Bob0815
Posty: 128
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:21

Post autor: Bob0815 »

@Piotr

chodzi mi krótką relacje ze spotkania z 12 grudnia 2013 w Lubelskim TG,
a nie o przekierunkowanie do projektu.
n.p. informacja była by mile widziana,
kiedy i w jaki sposb będzie dostępna ta pozycja 500 stronicowa wspomniana przez Dominika Szulc.

Awatar użytkownika
Greg
Posty: 2101
Rejestracja: 24 kwie 2011, 22:38
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Greg »

Dwa posty wyżej napisałem po czyjej stronie leży relacja ze spotkania i wyczerpująca informacja dla genealogów, natomiast w poście Dominika Szulca jest napisane w jakim okresie ma być ukończony inwentarz ksiąg. Prosiłeś o krótką relację więc Piotr Ci ją udostępnił od osoby uczestniczącej w spotkaniu.
Pozdrawiam Grzegorz

Bob0815
Posty: 128
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:21

Post autor: Bob0815 »

Dziękuje pięknie.
Oczekiwałem troche więcej informacji, ale skoro ich brak, trzebe się tym cieszyć, co jest.
Świetnie, za 2 lata będziemy zarzucenia skanami z każdej strony! :-)

Dariusz Segit
Posty: 66
Rejestracja: 23 lis 2013, 22:16
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Dariusz Segit »

Na spotkaniu użyto określenia "w 2015 r. czyli za rok" :) Jak rozumiem od początku 2015 r. mają zacząć umieszczać, chyba że coś się odmieni Kurii i cofną zgodę. Cały projekt w ogóle trwa do 2017 r. Skany mają być umieszczane w 2015 i 2016 r. Na początku mają być księgi staropolskie do 1797 r., jeśli się nie mylę. Z okresu austriackiego mają być umieszczone później. Pan Rachwał stwierdził, iż księgi z XIX wieku zostały przez niego tylko spisane i będzie z nich sporządzony inwentarz. Z kontekstu wcześniejszych wypowiedzi zrozumiałem jednak, że przez księgi z dziewiętnastego wieku rozumie księgi od 1810 r. Zostały pokazane przykładowe skany. Ładnie to wyglądało w miarę. Autor nie użył maksymalnej dostępnej mu rozdzielczości ale zastosowana jest wystarczająca dla celów genealogicznych. Księgi z kilku parafii nie są dostępne niestety, bo uległy zniszczeniu. Z tego co pamiętam nie ma ksiąg np. z parafii w Garbowie bo uległy spaleniu w pożarze na początku XX wieku.

Bob0815
Posty: 128
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:21

Post autor: Bob0815 »

Super!
Dziękuje za obszerne informacje. Właśnie o takie informacje mi chodziło.
Jak domyślam się sprawa dotyczy wyłącznie kurii lubelskiej
t.j. archidiecezja lubelska, diecezja sandomierska, diecezja siedlecka
będą ujęte tym porozumieniem,

Zapewnie inne kurie nie będzie dotyczyć ta zgoda na dojście do archiwów.
Jednakże jak wszystko dobrze pójdzie, to naśladowcy się znajdą.

Jeszcze raz dzięki Dariuszu.

Awatar użytkownika
dpawlak
Posty: 1255
Rejestracja: 06 maja 2011, 22:59
Lokalizacja: ziemia stężycka

Post autor: dpawlak »

Bob0815 pisze:Jak domyślam się sprawa dotyczy wyłącznie kurii lubelskiej
t.j. archidiecezja lubelska, diecezja sandomierska, diecezja siedlecka
będą ujęte tym porozumieniem
Nie, skoro zgoda kurii lubelskiej to dotyczy archidiecezji lubelskiej, nie wiem skąd ci przyszły do głowy pozostałe diecezje, one też mają swoje kurie.

W dodatku w tekście masz napisane, że dwie parafie z diecezji siedleckiej nie zostały przebadane.
Projekt dotyczy terenu staropolskiego powiatu lubelskiego. Zresztą co ci będę tłumaczył strona do projektu została zalinkowana. Wziąłem pod lupę pogranicze lubelsko-łukowskie i wyszło mi, że nie chodzi o parafię Kock (należała do ziemi i powiatu Łukowskiego) nie chodzi o parafię Czemierniki bo ta jako należąca do archidiecezji lubelskiej została udostępniona. Chodzi o Parczew i Ostrów Lubelski, tylko dwie i aż dwie współczesne parafie z diecezji Siedleckiej należące do starego powiatu lubelskiego. Pozostaje pytanie brak zgody z kurii siedlaeckiej? Spowodowany odmową, czy brakiem wniosku? Jeśli brakiem wniosku, to dlatego, że jeszcze nie wysłano go? Czy po prostu odpuszczono sobie te dwie parafie bo za dużo mitręgi biurokratycznej?

Diecezja sandomierska w ogóle nie wchodzi w grę, parafie powiatu Urzędowskiego są bowiem poza ramami tego projektu.

Budujące są wieści o tym, że dotyczyć to będzie również ksiąg z okresu austriackiego i młodszych ale na stronie projektu pisze jedynie o digitalizacji ksiąg staropolskich.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Dariusz Segit
Posty: 66
Rejestracja: 23 lis 2013, 22:16
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Dariusz Segit »

Dokładnie. Była mowa o tych parafiach - Parczew i Ostrów Lubelski. To jedyne parafie z diecezji siedleckiej objęte tym projektem. Na spotkaniu mówiono dość oględnie o tym. Wspominano, że ogólnie są problemy z dostępem do ksiąg w tej diecezji. Nie dostali chyba odpowiedzi jeszcze z tych parafii. Zgoda góry zdaje się jest.
Pan Piotr Rachwał ma umieścić na stronie www.ksiegimetrykalne.pl , jak się uda jeszcze przed świętami, listę parafii zeskanowanych z rocznikami ksiąg, które zeskanowano.
Całe spotkanie prowadził wypowiadający się wcześniej w tym wątku Dominik Szulc - członek zespołu pracującego nad projektem. O szczegóły trzeba się więc jego pytać, chyba że są na razie tajne :)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Dariusz Segit, łącznie zmieniany 1 raz.

Bob0815
Posty: 128
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:21

Post autor: Bob0815 »

Chętnie odpowiem na Twoje pytanie Darku.

Otóż kuria w obecnych czasach to pojęcie szersze niż w początkach kościoła.
Początkowo kuria to prezbiterium miasta biskupiego.
Biskup sprawował władze administracyjną jak i sądowniczą w diecezji biskupiej.
W obecnych czasach kuria jest na stopniu biskupim i diecezjalnym.
Biskupów mamy również na tych dwóch poziomach.
Ten wyższy rangą zwany jest Biskupem Rzymskim a ten niższym Biskupem Diecezjalnym.
Onegdaj zwano kurie diecezyjne Konsolarzami a obcnie kuriami, stąd łatwo dochodzi do nieporozumienia.

W skład biskupiej Kurii Lubelskiej, wchodzą 3 diecezje, jak podałem uprzednio.

Pytanie moje było uzasadnione.
czy porozumienie zostało zawarte z na poziomie kurii rzymskiej i w związku z tym dotyczy wszyskich diecezji w tejże kurii w jednakowy sposób, czy też jest ograniczone na jedną z diecezji.

W wypowiedzi wnioskuje, że porozumienie zostało zawarte na poziomie archidiecezji lubelskie i nie dotyczy innych diecezji lubelskich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia - tylko Lubelszczyzna”