Furtas Andrzej - Chodel

Na tym forum poruszamy tematy dotyczące tylko naszego regionu

Moderatorzy: avee, MarcinR

ODPOWIEDZ
Macfeer
Furtas Andrzej - Chodel

Post autor: Macfeer »

Potrzebuję pomocy w poszukiwaniach moich przodków, którzy od wieków zamieszkiwali na Lubelszczyźnie, w okolicach Wąwolnicy, Chodla oraz Opola Lubelskiego. Sam niestety mam ograniczone możliwości z racji pandemii i zamieszkiwania czasowego za granicą. Dysponuję kilkoma informacjami, które mogą ułatwić poszukiwania – niestety niepełna jest baza, stąd wiele rzeczy pozostaje w sferze domysłów. Pewnym jest, że mój dziadek, Józef Furtas, urodził się 20 listopada 1895 roku, najprawdopodobniej w Chodlu (zm. 25.12.1960 roku w Gdańsku). Jego żoną była Marianna z Gierczyńskich, ur. 8 stycznia 1899 roku, najprawdopodobniej w Ludwikowie lub Opolu Lubelskim (zm. 31.05.1963 roku w Gdańsku). Poszukuję pradziadków: ojcem Józefa był najprawdopodobniej Andrzej Furtas i Marianna z Sitarskich, natomiast Marianny z Gierczyńskich – Wojciech Gierczyński i Wiktoria z Pietroniów. Na podstawie dostępnych informacji ustaliłem, że Andrzej Furtas mógł być dwukrotnie żonaty – z Marianną Sitarską (w 1885 roku, Chodel) oraz w 1904 roku z Marianną Włodarczyk w Wąwolnicy. Zmarł najprawdopodobniej w Wąwolnicy w 1919 roku, przy czym w dostępnych dokumentach (jeśli to ta sama osoba) imiona rodziców Andrzeja to raz Franciszek i Anna zd. Rzeźnik, a raz Tomasz i Anna zd. Rzeczycka. I tutaj moje poszukiwania się zatrzymały. A szkoda, bo wiem iż rodzina mieszkała tam od pokoleń.
Nec Temere, Nec Timide

El
Re: Furtas Andrzej - Chodel

Post autor: El »

Wg aktów obu małż. Andrzeja, jego rodzice to: Franciszek i Anna zd. Rzeczycka (akt małż. jest zindeksowany w Bochotnicy).
Sądzę, że w akcie zg. Andrzeja błędnie wpisano imię Tomasz, dodatkową informacją identyfikującą jest informacja, że pozost. owd. żonę Mariannę z Włodarczyków:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1835162
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

300sl

Post autor: 300sl »

Dzień dobry.
Macfeer pisze:
22 lut 2021, 13:49
Potrzebuję pomocy w poszukiwaniach moich przodków, którzy od wieków zamieszkiwali na Lubelszczyźnie, w okolicach Wąwolnicy, Chodla oraz Opola Lubelskiego. Sam niestety mam ograniczone możliwości z racji pandemii i zamieszkiwania czasowego za granicą.
Na szczęście większość jest dostępne zdalnie :)
Macfeer pisze:
Dysponuję kilkoma informacjami, które mogą ułatwić poszukiwania – niestety niepełna jest baza, stąd wiele rzeczy pozostaje w sferze domysłów. Pewnym jest, że mój dziadek, Józef Furtas, urodził się 20 listopada 1895 roku, najprawdopodobniej w Chodlu (zm. 25.12.1960 roku w Gdańsku). Jego żoną była Marianna z Gierczyńskich, ur. 8 stycznia 1899 roku, najprawdopodobniej w Ludwikowie lub Opolu Lubelskim (zm. 31.05.1963 roku w Gdańsku).
Nasza baza jest niepełna, ale szukajka pokazuje ślub Józefa i Marianny (jest nawet zalinkowany akt) w którym jest miejscowość i parafia nowożeńców. Aktu urodzenia Józefa trzeba samemu poszukać, ale rocznik 1895 jest dostępny na stare SzWA i nowe SzWA :)
Macfeer pisze:
Poszukuję pradziadków: ojcem Józefa był najprawdopodobniej Andrzej Furtas i Marianna z Sitarskich, natomiast Marianny z Gierczyńskich – Wojciech Gierczyński i Wiktoria z Pietroniów. Na podstawie dostępnych informacji ustaliłem, że Andrzej Furtas mógł być dwukrotnie żonaty – z Marianną Sitarską (w 1885 roku, Chodel) oraz w 1904 roku z Marianną Włodarczyk w Wąwolnicy. Zmarł najprawdopodobniej w Wąwolnicy w 1919 roku, przy czym w dostępnych dokumentach (jeśli to ta sama osoba) imiona rodziców Andrzeja to raz Franciszek i Anna zd. Rzeźnik, a raz Tomasz i Anna zd. Rzeczycka. I tutaj moje poszukiwania się zatrzymały. A szkoda, bo wiem iż rodzina mieszkała tam od pokoleń.
Chodel jest spisany (z małymi lukami) i z dostępem do większości aktów, trzeba tylko trochę cierpliwości i systematyczności w zapisywaniu danych.
Pozdrawiam.
300sl

Macfeer

Post autor: Macfeer »

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Zapadnę się w dostępne informacje i poszukam dalej. Pozdrawiam serdecznie.
Nec Temere, Nec Timide

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia - tylko Lubelszczyzna”