UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Kucharzyk Krasienin

Na tym forum poruszamy tematy dotyczące tylko naszego regionu

Moderatorzy: avee, MarcinR

ODPOWIEDZ
mqma

Kucharzyk Krasienin

Post autor: mqma »

Czy ktoś ma w swoim drzewie Kucharzyków z Krasienina? Chodzi mi o XVII wiek.

Monika Alicja
Re: Kucharzyk Krasienin

Post autor: Monika Alicja »

Ja mam w swoim drzewie Kucharzyków z Krasienina; mam drzewo na MH, ale w XVII w to tylko prawdopodobnie Szymon Kucharzyk mąż Katarzyny z Mazurków,

Rodzice Tomasza Kucharzyka: Szymon Kucharzyk i Katarzyna Mazurek
Niestety brak aktu chrztu Szymona (ur. ok 1681, wg aktu zgonu i na pewno nie po 1698 ) (brak stron w księdze Krasienińskich chrztów za lata 1676-1698 – prawdopodobnie urodził się w tym czasie) – w związku z tym nie można wywnioskować kto był jego ojcem i matką – być może Wojciech i Marianna Janikowa (ich dzieci rodziły się w latach 1700-1714 – była wśród nich 1 para bliźniąt, a Szymonowi urodziły się bliźnięta) Marianna Kucharzykowa zmarła 7.08.1732 w wieku 66 lat (ur. ok. 1666-1670), ślub ok. 1690, akt zgonu Wojciecha brak – umarł pewnie przed 1727 (bo od tego czasu notowane zgony w Krasieninie).

Wojciech Kucharzyk urodził się zapewne 8.04.1668, s. Macieja/Mateusza Kucharzyka i Katarzyny (http://ksiegimetrykalne.pl/viewer/#kras ... 1_0072.jpg)
Mateusz Kucharzyk prawdopodobnie urodził się 16.09.1640 (http://ksiegimetrykalne.pl/viewer/#kras ... 1_0041.jpg), jako syn Pawła Kucharzyka i Marianny (w 1665 urodziła mu się c. Jadwiga) – ale to już spekulacje!!

Najprawdopodobniej akt chrztu Katarzyny Mazurek z dnia 21.08.1701, Krasienin (pozostałe nie pasują)
Ojciec: Piotr Mazurek
Matka: Maryna
Chrzestni: Stanisław Widałek, Anna Szewczykowa, poddani plebańscy

Ślub przed/lub w 1721 roku (akty ślubu w par. Krasienin od 1727r)

Dzieci Szymona Kucharzyka i Katarzyny Mazurek (rodzeństwo Tomasza seniora)
1. Sebastian Kucharzyk, brat Tomasza, ur. 19.12.1721 w Krasieninie, mógł umrzeć przed 1727- brak aktu zgonu i/lub ślubu)
2. Andrzej Kucharzyk, brat Tomasza, ur. 25.11.1722 w Krasieninie, umarł przed 1723, brak aktu zgonu i ślubu w Krasieninie
3. Andrzej Kucharzyk, brat Tomasza, z bliźniąt, ur. 30.11.1723 w Krasieninie, mógł umrzeć przed 1727- brak aktu zgonu i/lub ślubu)
4. Barbara Kucharzyk, siostra Tomasza, z bliźniąt, ur. 30.11.1723 w Krasieninie, być może wyszła za mąż za Szczepana Telipskiego 3.02.1760, (w 1.12.1761 ur. się ich córka) , chyba zmarła w 1761/1762 (brak aktu zgonu) prawdopodobnie po porodzie, bo Szczepan ożenił się powtórnie z Agnieszką Masłowską wd. 24.05.1763 (Szczepan zmarł chyba 14.03.1793 w wieku 70)
5. Katarzyna Kucharzyk, siostra Tomasza, ur. 10.11.1726 w Krasieninie, wyszła za mąż za Józefa Piotraka 16.02.1749, zmarła 24.12.1752 w wieku 23 lat w Krasieninie, pozostał wdowiec Józef
6. Mikołaj Kucharzyk, brat Tomasza, z bliźniąt, ur. 9.12.1728 w Krasieninie, zmarł po ochrzczeniu 9.12.1728 w Krasieninie
7. Tomasz Kucharzyk, brat Tomasza, z bliźniąt, ur. 9.12.1728 w Krasieninie, zmarł po ochrzczeniu 9.12.1728 w Krasieninie
8. Ewa Kucharzyk, siostra Tomasza, z bliźniąt, ur. 16.10.1729 w Krasieninie, zmarła 1.12.1729 w wieku 1 tyg. w Krasieninie
9. Teresa Kucharzyk, siostra Tomasza, z bliźniąt, ur. 16.10.1729 w Krasieninie, prawdopodobnie wyszła za mąż za Michała Drozda 6.02.1752, prawdopodobnie zmarła w wieku 70 lat 17.01.1797 w Krasieninie 9/46?
10. Jadwiga Kucharzyk, siostra Tomasza, ur. 19.10.1732 w Krasieninie, brak aktu zgonu lub ślubu
11. Józef Kucharzyk, brat Tomasza ur. 21.03.1736, Krasienin, ożenił się z Marianną Michalak 13.01.1760, zmarł prawdopodobnie 5.03.1790 w wieku 60 lat w Krasieninie
12. Tomasz Kucharzyk ur. 14.12.1739 - mój przodek
13. Maciej Kucharzyk, brat Tomasza ur. 15.02.1743 (błąd w imieniu ojca w indeksie napisane Maciej), zmarł 17.02.1744 w wieku 1 roku
14. Monika Kucharzyk, siostra Tomasza, ur. 14.04.1745, zmarła 9.01.1758 w wieku 12 lat w Krasieninie

Akt zgonu Szymona Kucharzyka z dnia 1.12.1761, par. Krasienin (ur. ok 1681)
Szymon Kuharzyk został pochowany dnia 1.12.1761 w wieku lat 80 w Krasieninie

Akt zgonu Katarzyny Kucharzyk z dnia 4.01.1762, par. Krasienin (ur. ok 1692)
Katarzyna Kucharzykowa, wdowa została pochowana 4 .01.1762 w wieku 70 lat w Krasieninie

Nazwisko Kucharzyk pojawia się w Krasieninie po raz pierwszy w 1624 roku :
Urodziła się Anna Kucharzyk c. Macieja Kucharzyka i Barbary (Maciej chyba był szewcem)
W 1627 urodziły się bliźnięta Wojciech i Andrzej Stanisława Kucharzyka i Agnieszki
W 1632 rodzi się Jan s. Szymona Kucharzyka i Felicjany
W 1633 rodzi się dziecko Jana i Jadwigi

Wcześniej w parafii Krasienin pojawia się nazwisko Cocus/Kucharz
W 1607 rodzi się Łukasz s. Jana i Reginy Kucharzów (w 1629 – znowu Łukasz, ale zapisane , że w Snopkowie),
Ale Maciej Kucharzyk mógł być synem jakiegoś innego Kucharza/Kucharzyka, i urodził się ok. 1600 roku, a księgi są prowadzone od 1605
pozdrawiam

Monika B

mqma

Post autor: mqma »

Dzięki Ci Moniko.
Ja tez mam drzewo na MH już od wielu lat, ale teraz zabrałam się za jego uzupełnienie i poszerzenie. Mam też na Family Search znacznie obszerniejsze bo tam nie ma limitu w wersji nieodpłatnej, z tym że tam ozwinęłam bardziej inną, nielubelską linię.

Zaraz uwaznie porównam to co napisałaś z moimi ustaleniami, ale już widzę, że Mateuszz 1640 się zgadza jak też jego rodzice. Ciekawe kto jest naszym wspólnym przodkiem.

Pozdrawiam,
Beata

Monika Alicja

Niestety im bardziej w tył tym mniej pewne informacje
moim ostatnim przodkiem z Kucharzyków była Anna Kucharzyk, córka Tomasza Kucharzyka i Rozalii Czerwonki i żona Wawrzyńca Prażmo; z kolei Tomasz Kucharzyk (*którego aktu chrztu nie znalazłam w Krasieninie; ur. ok. 1796) był synem Sebastiana Kucharzyka i Agnieszki Drozd, a tenże Sebastian synem Tomasza Kucharzyka i Małgorzaty Kośmiej, no a Tomasz senior synem Szymona Kucharzyka i Katarzyny Mazurek, o której pisałam.

pozdrawiam
pozdrawiam

Monika B

Udzin

Post autor: Udzin »

Witam,
Może nie okres XVII wieku ale...
rodzina była powiązana z Kucharzykami i Krasieninem, mam takie zdjęcie może ktoś z rodziny? - co prawda podpis Kucharzyk (imię nieczytelne) Warszawa ul Puławska, ale wynika że jeżeli jest w rodzinnym "pudełku" czyli jest powiązane z Kucharzykami z Krasienina.

Pozdrawiam
Załączniki
Kucharzyk Warszawa Puławska sm.jpg
Pozdrawiam Eugeniusz, ojciec Zygmunt, dziadek Aleksander, pradziadek Andrzej, 2xpradziadek Wawrzyniec, 3xpradziadek Jakób, 4xpradziadek Wincenty, 5xpradziadek Jan, 6xpradziadek Mateusz, 7xpradziadek Jan

tomq

Post autor: tomq »

Witam,
ja mam w swoim drzewie Kucharzyków z Krasienina.
Wymienieni wcześniej Tomasz Kucharzyk Urodzony w 1739 i jego ojciec Szymon są moimi przodkami.
Nie udało mi się rozszyfrować przodków Szymona ze względu na lukę w księgach metrykalnych.

Nie zgadza mi się poniższy opis:

"Niestety im bardziej w tył tym mniej pewne informacje
moim ostatnim przodkiem z Kucharzyków była Anna Kucharzyk, córka Tomasza Kucharzyka i Rozalii Czerwonki i żona Wawrzyńca Prażmo; z kolei Tomasz Kucharzyk (*którego aktu chrztu nie znalazłam w Krasieninie; ur. ok. 1796) był synem Sebastiana Kucharzyka i Agnieszki Drozd, a tenże Sebastian synem Tomasza Kucharzyka i Małgorzaty Kośmiej, no a Tomasz senior synem Szymona Kucharzyka i Katarzyny Mazurek, o której pisałam."

Według moich ustaleń Tomasz Kucharzyk mąż Rozalii Czerwonki był synem Macieja Kucharzyk i Klary Wójcik.
Maciej Kucharzyk był bratem Sebastiana.

Czy Anna, o której jest tu mowa urodziła się w roku 1839

Pozdrawiam

Monika Alicja

Pewnie masz (ma Pan?Pani?) rację. Dlatego napisałam, że im w dalej las tym więcej niewiadomych - tu największą niewiadomą jest brak chrztu Tomasza Kucharzyka - z aktu ślubu wynika, że powinien urodzić się ok. 1794. Dodatkowo w akcie jego ślubu z Rozalią napisano syn Macieja czyli Tomasza i Agnieszki Kucharzyków i jakoś mi ten Maciej umknął, a skupiłam się na Agnieszce.
Mam wrażenie, że czasem wyszukiwarka nie wyszukuje jak należy i gdzieś mi ten Maciej w czasie wyszukiwania nie wyskoczył. Teraz jak zwróciłeś na to uwagę znalazłam akt zgonu Macieja i pojawia się tam Tomasz jako osoba zgłaszająca (choć nie zapisano, że syn). Tylko dlaczego ksiądz przy ślubie Tomasza wpisał matkę Agnieszkę zamiast Klary? No cóż pozostaje dużo wątpliwości wszak Maciej z Klarą wzięli ślub pod koniec 1798 - co by oznaczało, że Tomasz był mocno nieletni lub był ich nieślubnym dzieckiem.
Meczę się z Tomaszem od dawna i miałam nadzieję, że jak zindeksuję Krasienin to coś się wyjaśni - ale niestety akt chrztu Tomasza gdzieś się zapodział.

Tak moja Anna Kucharzyk urodziła się 10.06.1839 i została żoną Wawrzyńca Prażmo i była matką Katarzyny Prażmo mojej 2x prababki
pozdrawiam

Monika B

tomq

Post autor: tomq »

Dokładnie te same wątpliwości i przypuszczenia miałem analizując akt ślubu Tomasza i Rozalii Czerwonki. Było to kilka lat temu.
Teraz jeszcze raz się temu przyjrzałem i widzę dwie możliwości.

Z punktu widzenia dat ślubów potencjalnych rodziców najlepiej pasuje Sebastian i Agnieszka Drozd.
W tym przypadku musiała nastąpić pomyłka w imieniu ojca w akcie ślubu Tomasza.
Przyjąłem, że Tomasz urodził się w okolicach roku 1796 roku. W dniu ślubu miał dwadzieścia lat.
To jest rok po ślubie Sebastiana i Agnieszki.

Jeśli w akcie ślubu nie pomylono imienia ojca, to Tomasz pewnie był dzieckiem urodzonym przed ślubem i na dodatek prawdopodobnie matką nie była Klara Wójcik.

Pozdrawiam
Tomasz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia - tylko Lubelszczyzna”