Akt urodzenia Zofii Bojko, Bończa Krasnystaw, 1911

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
adivip125

Akt urodzenia Zofii Bojko, Bończa Krasnystaw, 1911

Post autor: adivip125 »

Witam serdecznie użytkowników forum,

Poszukiwania genealogiczne zaprowadziły mnie do Bończy. Moją prababcią jest Zofia Bojko - w celu znalezienia kolejnych przodków, próbuję odszukać akt urodzenia prababci. Niestety ani szukajwarchiwach, ani geneteka, ani baza lubgens nie posiada skanów dla roku 1911. Może ktoś z Was szczęśliwie posiada skany?

Prababcia urodzona w miejscowości Bończa Krasnystaw dnia 17.05.1911, zmarła w Białymstoku 07.06.1968. Wyznanie najprawdopodobniej prawosławne, ale nie wykluczam rzymskokatolickiego. Ojciec Filip Bojko, matka Maria - nazwiska nie znam, być może Kozieł bo takie małżeństwo zostało zarejestrowane w 1899 roku (baza lubgens), ale póki akt prababci nie potwierdzi tego nazwiska to pozostaje to w sferze domysłów.

Dziękuję i pozdrawiam,

Adrian

Awatar użytkownika
Greg

Re: Akt urodzenia Zofii Bojko, Bończa Krasnystaw, 1911

Post autor: Greg »

Znając datę urodzenia, należy zamówić w AP Lublin drogą elektroniczną akt urodzenia z parafii prawosławnej Bończa http://lublin.ap.gov.pl/jak-korzystac-z ... -pobrania/
Pozdrawiam Grzegorz

amileks

Post autor: amileks »

akt poniżej:

Pozdrawiam
Arek
Załączniki
000009.jpg
000008.jpg
Gminy: Kraśniczyn, Hrubieszów, Werba (powiat włodzimierski)
Parafia: Bończa, Kraśniczyn, Surhów, Hrubieszów, Moniatycze, Włodzimierz Wołyński

adivip125

Dziękuję za odpowiedzi i rady. Arku, załączony skan to akt urodzenia Heleny Bojko z 1901 roku. Być może pochodziła z tej samej rodziny co poszukiwana Zofia, jednak to nie Heleny poszukuję. Dzięki za zaangażowanie!

Adrian

adivip125

Witam wszystkich ponownie,

Dostałem odpowiedź od AP w Lublinie, która zabiła mi niezłego ćwieka... Odpowiedź poniżej:

W odpowiedzi na Pana zamówienie Archiwum Państwowe w Lublinie informuje, że w celu uzyskania skanu aktu urodzenia nr 222 Zofii Bojko należy się zwrócić do Archiwum Państwowego w Zamościu, gdzie przechowywana jest księga z 1911 r. z zespołu - Aktach stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Bończy,sygn. 35.Nadmieniamy, że powyższy zespół archiwalny dostępny jest w całości za pośrednictwem platformy www.szukajwarchiwach.gov.pl. Zamieszczone tam kopie cyfrowe może Pan nieodpłatnie przeglądać,pobrać i wydrukować.

Przeglądałem zasoby Zamościa, jeszcze raz Lublina i zgłupiałem... Zamość ma tylko informację o przekazaniu ksiąg (z innych zresztą roczników) do AP w Lublinie... Czy mógłbym prosić o przysługę i rzut oka czy może ja źle patrzę, że nie widzę tej księgi nigdzie w serwisie szukajwarchiwach?...

Dzięki i życzę Wesołych Świąt i znacznego przyrostu Waszych drzew genealogicznych w nowym, 2021 roku :)

Awatar użytkownika
Greg

adivip125 pisze:
23 gru 2020, 14:04
Czy mógłbym prosić o przysługę i rzut oka czy może ja źle patrzę, że nie widzę tej księgi nigdzie w serwisie szukajwarchiwach
W odpowiedzi archiwum jest określony numer zespołu sygn. 35 w którym zawarte są akta z tej parafii, ale nie ma tam przecież stwierdzenia, że udostępniono również interesujący Cię rocznik.
Pozdrawiam Grzegorz

MarcinR

Post autor: MarcinR »

Moją uwagę w odpowiedzi Archiwum zwrócił zapis " parafii rzymskokatolickiej w Bończy", a pytanie do archiwum chyba było w sprawie parafii prawosławnej.
Pozdrawiam Marcin

adivip125

MarcinR, sugerowałem parafię prawosławną ze względu na znalezione na lubgens osoby które mogły być rodzicami poszukiwanej Zofii. Ci potencjalni rodzice pochodzą z parafii prawosławnej. Parafii rzymskokatolickiej nie wykluczałem co zaznaczyłem w korespondencji do Archiwum, no i Archiwum znalazło Zofię pod księgami rzymskokatolickimi. Prawdopodobnie więc znalezieni potencjalni rodzice Zofii to fałszywy trop, ale to wykluczę dopiero jak przetłumaczę akt.

Archiwum musiało znaleźć Zofię bo podało numer aktu (222), którego wcześniej nie znałem.

Greg, Archiwum napisało, że poszukiwany zespół archiwalny udostępniony jest w całości na portalu szukajwarchwiach i że mogę samodzielnie pobrać dokument... Brzmi to jakby rocznik 1911 był gdzieś też dostępny do wglądu w internecie. Tak czy inaczej, poza pierogami będę musiał wysmażyć jeszcze dziś pisemko do Archiwum w Zamościu.

Pozdrawiam

MarcinR

Post autor: MarcinR »

Ale jak mogli znaleźć akt urodzenia w 1911 roku w parafii rzymskokatolickiej Bończa, jeśli w tym czasie nie było parafii rzymskokatolickiej w Bończy? Została on zlikwidowana w 1887 roku.
Pozdrawiam Marcin

adivip125

MarcinR - celne spostrzeżenie, ale Surhów (który wchłonął parafię w Bończy) też przejrzałem i też bez rezultatów. Jednak skądś ten numer aktu wyczarowali... Odpisałem z pytaniem do Archiwum w Lublinie, czas uzbroić się w cierpliwość.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Greg

adivip125 pisze:
23 gru 2020, 19:33
zespół archiwalny udostępniony jest w całości na portalu szukajwarchwiach i że mogę samodzielnie pobrać dokument
pobrać konkretny dokument, a pobrać dokumenty z zespołu to są dwa diametralnie różne stwierdzenia.
Pozdrawiam Grzegorz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”