Adam Józef Bajer

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
jagielka

Adam Józef Bajer

Post autor: jagielka »

Poszukuję aktu chrztu (zmiany wiary) niejakiego Adama Józefa Bajer.
Wiem o nim tyle, że zgodnie z aktem ślubu, jaki wziął w 1912 roku w Biskupicach z Anną Cichosz, był na dzień ślubu mieszkańcem Trawnik, lat osiemnaście, urodzonym z rodziców Herszek Majer Bajer i Jacheta Mandelbaum (Anna urodzona w Jaślikowie (Krasnystaw) stała mieszkanka Trawnik czyli też się przeniosła, nie była to parafia żadnego z nich). Przy ślubie świadkiem jest ojciec Ani.
O rodzicach Adama nie ma nic więcej - ja znalazłam informacje o nich w Wąwolnicy (tam brali ślub i tam rodziły się ich dzieci, ale Adama nie ma w księgach, tam mieszkali w momencie śmierci Herszka w 1905, a i przypuszczalnie później tam żyła rodzina, bo w 1927 w księgach gminy żydowskiej podatki płaci Chill Bajer, starszy brat Adama).

Kompletnie nie wiem, gdzie Adam zmienił wiarę. W Biskupicach nie (sprawdziłam indeksy do 1905 r). W Krasnymstawie też nie znalazłam. W Wąwolnicy również nie ma wpisu na jego temat - pierwszy katolicki Bajer pojawia się dopiero w 1928 roku. I to napływowy.
Adam nie miał na zmianę wiary za wiele czasu, bo urodził się teoretycznie w 1894 roku, czyli miał 18 lat w dniu ślubu (co wydaje mi się dziwnie o tyle, że musiałby otrzymać zgodę rodziców/opiekunów, a nie sądzę, aby takowi się zgodzili, choćby dlatego, że byli to Żydzi i nie sądzę, aby im w smak była zmiana wiary przez krewnego). Chyba że się mylę - jeśli tak, to proszę o poprawkę.

Bardzo proszę o wszelkie sugestie gdzie i jak szukać, bo póki co mam już pustkę w głowie i gonię w piętkę.
Nieduży grzebacz prastarych czasów
Bajer - Wąwolnica, Nałęczów, Drzewce, Podhorce
Mandelbaum - Wąwolnica, Nałęczów
Cichosz - Krasnystaw, Jaślików
Perestaj - Krasnystaw, Łopiennik

El
Post autor: El »

Fajsławice, akt nr 221/1909 (błędnie zindeksowane nazwisko jako Basr): https://szukajwarchiwach.pl/35/1816/0/2 ... 0vO7Gf8CXA
Adm. - Poprawiono w bazie na Bajer
Ostatnio zmieniony 07 sty 2020, 10:16 przez El, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

jagielka

Post autor: jagielka »

Dziękuję :)
Tak, to ten mój poszukiwany.

Czyli jednak miał 18 lat podczas ślubu i 15 gdy zmieniał wiarę.
Zastanawia mnie, co mogło skłonić piętnastolatka do zmiany wiary. Jego przodkowie byli bardzo bogatymi ludźmi w Wąwolnicy. Ojciec nie żył już w 1909, ale matka i rodzeństwo dużo starsze na pewno żyło (mam dokumenty starszego brata, gdy płacił składki do gminy żydowskiej w 1926 roku).
A on zamieszkał w miejscowości oddalonej o 80 km od domu rodzinnego i wyrzekł się wiary przodków.

Skomplikowane.
Ten sam Adam w 1919 roku pisany jest jako kościelny kościoła w Podhorcach. A w 1924 już podobno nie żyje.
W kościele w Podhorcach wydarzył się pożar w 1920 roku. Czy ktoś z Państwa zna może historię tego pożaru, wie coś więcej na jego temat? Na przykład o ewentualnych ofiarach pożaru?
Nieduży grzebacz prastarych czasów
Bajer - Wąwolnica, Nałęczów, Drzewce, Podhorce
Mandelbaum - Wąwolnica, Nałęczów
Cichosz - Krasnystaw, Jaślików
Perestaj - Krasnystaw, Łopiennik

wróblewski

Info dot;Nazwiska Bajer.

Post autor: wróblewski »

witam,z życzenami;zdrowia i spełnienia marzeń w 2020r.Jestem amatorem genealogii m/Rodziny Wróblewski-
Solpa(m/Mama z Lubelskiego).Otóż Dziadek m/synowej był Bajer jest pochowany na cmentarzu Brudzieńskim
w Warszawie.Jego Rodzina,pochowana jest na cm.Płn.(Wólka)Warszawa.Najstarszy z nazw.Bajer Józef ur;6.III.
1892r.zmarł 19.I.1980r.L.88.Na cm.tym jest dużo pochowanych o nazwisku Bajer.Można wejść w wyszykiwar-
kę grobów.Bajerowie są w kwaterze katolickiej.Synowa /m ma też Rodzinę w Krakowie lub w Krakowskim.
Z pozdrowieniami Stanisław Wróblewski z Warszawy.
stawr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”