Suska

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
susel1990

Suska

Post autor: susel1990 »

Witam!
Od paru miesięcy zajmuję się szukaniem korzeni rodziny Suska.
Jak dotychczas dotarłem najdalej do mojego praprapradziadka Jana Suska(1809-1864), jego małżonką była Franciszka Bielska(1804?-?). Zmarli oni w Woli Gułowskiej, ale nie jestem pewien czy w Woli Gułowskiej też się urodzili, a jeżeli nie, to skąd przywędrowali w te okolice?, kim byli ich rodzice?.
Słyszałem też od paru żyjących osób, że istniała kiedyś książka dotycząca dziejów nazwiska Suska, ale nikt nic więcej mi nie mógł na ten temat powiedzieć.
Jeżeli ktoś może mieć jakiekolwiek informacje dot. nazwiska Suska z terenów Lubelszczyzny, to proszę o pomoc.
Mam też jedno poboczne pytanie. W spisie aktów parafialnych nie ma parafii w Sobieszynie. Czy ktoś może wie cokolwiek na temat istnienia aktów parafialnych z Sobieszyna z lat mniej więcej 1840-1895.
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam!
Daniel

elbeta

Post autor: elbeta »

Witaj.
Rodzina Suska raczej nie przywędrowała w te strony. Była w Woli Gułowskiej raczej "od zawsze". :) To bardzo rozrodzona rodzina. Też mam wśród przodków osoby o tym nazwisku. Wg moich zapisków twój Jan był synem Kacpra Suski (gospodarz w Woli Gułowskiej, mieszkał w domu nr 12) i Marianny z Boguszów (ur. ok. 1784r. - zm. 16.08.1854r. jako wdowa). Świadkiem na ślubie twojego Jana z Franciszką Bielską, jak też na ślubie drugiego syna Kacpra (Bartłomieja) był Antoni Suska a to był mój praprapradziadek :) Niestety nie znam imion rodziców mojego Antoniego i trudno jest określić jakie pokrewieństwo łączyło twojego Kacpra z moim Antonim.
Elżbieta

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Suska

Post autor: dpawlak »

susel1990 pisze:Mam też jedno poboczne pytanie. W spisie aktów parafialnych nie ma parafii w Sobieszynie. Czy ktoś może wie cokolwiek na temat istnienia aktów parafialnych z Sobieszyna z lat mniej więcej 1840-1895.
W AP Lublin jest zespół akt 35/1811 dotyczący akt metrykalnych z Sobieszyna i Drążgowa.
W bazie pradziad trzeba szukać pod każdą nazwą z osobna, to raptem 5 ksiąg, z tego co się orientuję, unikatów bo duplikaty się nie zachowały najstarsze akta z 1865.
Tu link do zespołu z historią parafii:
http://szukajwarchiwach.pl/35/1811/0/-
Starsze akta wyłącznie na parafii ponoć do 1738 roku, choć parafia w Drążgowie sięga XIV wieku.
Może serwis szwa opublikuje zdjęcia z tej parafii i będzie można indeksować, fotografowanie akt na parafii wymaga zgody kurii, dlatego zdjęć i indeksów brak. Nie wiem też jak proboszcz zapatruje się na indywidualne poszukiwania.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

susel1990

Dziękuję serdecznie elbeto i Darku.
Niesamowicie cenne informacje od Was otrzymałem.
I w ogóle bardzo miło, z waszej strony, że tak chętnie i szybko mi odpowiedzieliście
Ale nie poprzestanę na tym:)
Mam jeszcze parę pytań w szczególności do Ciebie elbeto, bo widzę, że posiadasz na prawdę ciekawe informacje dot. nazwiska Suska.
Jestem ciekawy do którego roku najdalej wstecz można
znaleźć akty w Woli Gułowskiej,
albo w jakiejś innej okolicznej parafii przed spisami aktów w Woli Gułowskiej(np.Adamów).
Oraz mam pytanie dot. Bartłomieja(brata Jana). Czy jest to ten Bartłomiej, którego żoną była Marianna Si...??? . i ewentualnie czy wiesz coś o pozostałym rodzeństwie Jana oraz Bartłomieja?

Daniel

zbyszek

Post autor: zbyszek »

Witaj serdecznie Susel1990, ciesze sie, ze spotkalismy sie na tym portalu. Mnie rowniez interesuja metryki z Sobieszyna, ciesze sie ze jest szansa, ze w koncu poznam historie kim byli rodzice mojego pradziadka. Okazuje sie, ze mamy wspolnych przodkow ;)
Korzystam z okazji i pozdrawiam Pana Darka i Pania Elzbiete.

Awatar użytkownika
dpawlak

susel1990 pisze:Jestem ciekawy do którego roku najdalej wstecz można znaleźć akty w Woli Gułowskiej, albo w jakiejś innej okolicznej parafii przed spisami aktów w Woli Gułowskiej(np.Adamów).
PAarafia w Woli Gułowskiej powstała w 1869, została wydzielona z parafii ADamów księgi sięgają 1709 a w internecie są te z AP Lublin od 1810 częściowo zindeksowane u nas.
Ponoć istniały jeszcze zapiski metrykalne prowadzone w klasztorze przed powstaniem parafii ale chyba się nie zachowały.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

elbeta

Post autor: elbeta »

Tak jak Darek napisał metryki z Woli Gułowskiej znajdują się w parafii Adamów. Do czasu utworzenia parafii w Woli Gułowskiej mieszkańcy tej wsi podlegali pod parafię w Adamowie. Przeglądałam te akta, które znajdują się w AP Lublin (od 1810r. ale na początku brakuje kilku lat), nie miałam okazji przeglądać starszych metryk, które są w parafii Adamów.
Z moich zapisków wynika, że Kacper Suska i Marianna z Boguszów mieli 4 dzieci. Może mało dokładne będą to informacje, ale gdy się zorientowałam, że to nie moja linia, to nie spisywałam już zbyt dokładnie.
1. Najstarszy Jan, ślub w lutym 1833 z Franciszką Bielską (nie spisałam danych jej rodziców), mam wpisany numer domu 22 więc w jednym miejscu było przekłamanie (dom albo 12 albo 22). Miał w chwili ślubu 23 lata.
2. Bartłomiej (ur. ok. 1812r.) ślub 20.11.1836r. z Anną Cąkała i powtórnie w dn. 28.02.1848r. z Marianną Kosutówną
3. Marianna (ur. ok. 1817r. ślub w dn. 28.01.1839r. z Tomaszem Cąkała
4. Wojciech (ur. kwiecień 1820r.) ślub 7.02.1858r. z Honorata z Suchańskich (wdowa po Stanisławie Masiak). Wojciech był żołnierzem urlopowanym z wojsk cesarsko-rosyjskich z pułku (Tomickiego?) piechoty. Świadkami na ślubie był Bartłomiej Suska i Jan Suska (zapewne jego bracia). Mam wpisany numer domu 25.

I mała uwaga. W tym czasie w Woli Gułowskiej żył jeszcze jeden Kacper Suska. Jego żoną była Zofią Stępniak. Przez jakiś czas myślałam że to ten sam Kacper, który miał dwie żony ale potem wykluczyłam to. Piszę to tylko dlatego, że być może w swoich poszukiwaniach też się natkniesz na tego drugiego Kacpra.

Pozdrawiam
Elżbieta

danisha

Post autor: danisha »

W parafii Prawno nazwisko Suska było odmieniane -on Suski,ona Suska.
Danka

susel1990

zbyszek pisze:Witaj serdecznie Susel1990, ciesze sie, ze spotkalismy sie na tym portalu. Mnie rowniez interesuja metryki z Sobieszyna, ciesze sie ze jest szansa, ze w koncu poznam historie kim byli rodzice mojego pradziadka. Okazuje sie, ze mamy wspolnych przodkow ;)
Korzystam z okazji i pozdrawiam Pana Darka i Pania Elzbiete.
W znacznym stopniu dzięki forum na lubgens.eu mogliśmy się poznać Zbyszku
i teraz możemy wspólnie szukać przodków dlatego:

Jeszcze raz dziękuję Wam wszystkim za pomoc
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
w dalszych badaniach genealogicznych!
Daniel

kbogusz

Post autor: kbogusz »

W moim drzewie widnieje osoba - Józef Bogusz (ur. 11.03.1854 w Urszulinie, zm. 25.03.1917 tamże) - który poślubił 28.01.1874 w Woli Gułowskiej Apolonię z Susków (ur. 08.02.1854 w Woli Gułowskiej, zm. 15.12.1934 w Urszulinie), córkę Ignacego (1825) i Agnieszki Susków (1828), także z Woli Gułowskiej. Czy ktoś z was ma może informacje o nich?

Józef i Apolonia niestety nie mieli dzieci, ale słyszałem, że przygarnęli jedną dziewczynkę na wychowanie (na dniach dowiem się dokładnie o kogo chodzi).

Zbyszku, ja też jestem mocno zainteresowany parafią w Sobieszynie. Można wiedzieć o kogo konkretnie ci chodzi? Zdarzało się, by osoby z tej parafii były zapisywane w aktach z Nowodworu - na przykład osoby z Zawitały.

zbyszek

Post autor: zbyszek »

Witaj kbogusz,
Chodzi mi o mojego pradziadka Jakuba Kos ur w 1853 ktory prawdopodobnie bral slub w Sobieszynie z Dorota Chojdak, a dokladnie o to kim byli jego rodzice i skad pochodzili.
viewtopic.php?t=167

amelyande

Post autor: amelyande »

Witam :) Jestem tu nowa. Szukam przodków ale na razie mam natłok informacji. Moja babcia nazywała się z domu Suska i dotarłam do rodziny Suska w Jugowie. Ponoć prababcia nazywała się z domu Szczypa. Jeśli to koniec "łańcuszka" od Woli Gułowskiej to byłoby wspaniale jeśli znalazłby się środek :) Pozdrawiam serdecznie :)

Awatar użytkownika
dpawlak

Powojenna "emigracja" na ziemie odzyskane?
Darek

amelyande

Post autor: amelyande »

Całkiem możliwe... Wielka szkoda, że jako dziecko nie rozmawiałam z dziadkami... Teraz już niestety za późno :(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”