Białkowscy

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
Białkowski

Białkowscy

Post autor: Białkowski »

Witam
Poszukuję informacji o przodkach Franciszka Białkowskiego, który żył w latach 1790-1856. Jego żoną była Dorota z domu Zalesińska lub Zaksińska lub Aksińska (różnie zapisywana w dokumentach ale w większości Zalesińska), która żyła w latach 1792-1853. Podane daty życia Franciszka i Doroty są orientacyjne tzn. wynikające pośrednio z istniejących dokumentów i mogą się troszkę różnić od rzeczywistych zwłaszcza jeśli chodzi o daty śmierci. Brakuje informacji o miejscu urodzenia i śmierci w/w.
Franciszek i Dorota doczekali się potomstwa:
Seweryn – ur. 30.12.1830 godz. 18:00 w Świdnikach; zm.17.06.1907 godz. 19:00 we własnym majątku Wygoda. Seweryn był burmistrzem w Jarczowie [1852] oraz kancelistą w Łaszczowie [1853].
Anna - ur. 1822; zm. 31.12.1830 godz. 6:00 w Świdnikach.
Jan - ur. 1828 w Świdnikach; zm. 1831 w Świdnikach.
Marianna - ur. ?; zm. ?

Seweryn ożenił się z Ludwiką z domu Kwiatkowską ur. 05.07.1834 w folwarku Teratyn Prichoda Ugan (taka pisownia w dokumentach); zm.28.12.1901 godz. 13:30 w Wygodzie.
Seweryn i Ludwika doczekali się potomstwa:
Stanisław (mój pradziadek) - ur. 1864-66; zm. 1915 w Wiszenkach (posiadał majątek w. Wygodzie).
Synezjusz - zm. 1919 w Łąkorzu (posiadał majątek w. Łąkorzu).
Robert - ur. 1865; zm. 1940 w Wiśniowie k. Wereszyna (posiadał majątek w. Wereszynie)
Eugenia – ur. 23.12.1856; zm. 23.12.1892 godz. 18:00 w Wygodzie.
Wincentyna - ur. ?; zm. ?
Ewelina - ur. ?; zm. ?
Zygmunt – ur. 10.01.1853 w Łaszczowie godz. 6:00; zm. ?

Stanisław (mój pradziadek - syn Seweryna i wnuk Franciszka) - ur. 1864-66 a zm. ok. 1915 w Wiszenkach pojął za żonę Jadwigę Teklę z domu Grzybowską,
z którą doczekał się 13-oro potomstwa. W śród nich był mój dziadek Kalikst
urodzony w Wygodzie 28 maja 1899 roku o godz. 17-tej– parafia Wereszczyn (akt 79; rok 1901). Na stronie z wynikami z Wereszczyna odnalazłem jeszcze
2 braci Kaliksta tj. Edward ur. 12 sierpnia 1901 w Wygodzie o godz. 10:00 (akt 169/07; rok 1901 – akt spisano w 1907) oraz Franciszek Wiktor ur. 26 lutego 1900 w Wygodzie o godz. 2:00 (akt 80; rok 1901).

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje mogące pomóc w ustaleniu:
- przodków Franciszka (ewentualnego rodzeństwa itp.),
- prawdopodobnego miejsca pochodzenia Franciszka (wiedziałbym gdzie dalej szukać),
- itd.

Pozdrawiam
Jacek Piotr Białkowski

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Poszukuję informacji o przodkach Franciszka Białkowskiego, który żył w latach 1790-1856. Jego żoną była Dorota z domu Zalesińska lub Zaksińska lub Aksińska (różnie zapisywana w dokumentach ale w większości Zalesińska), która żyła w latach 1792-1853. Podane daty życia Franciszka i Doroty są orientacyjne tzn. wynikające pośrednio z istniejących dokumentów i mogą się troszkę różnić od rzeczywistych zwłaszcza jeśli chodzi o daty śmierci. Brakuje informacji o miejscu urodzenia i śmierci w/w.
Przed 1790 to już ciężko będzie coś znaleźć, tym bardziej że są to tereny o małym zainteresowaniu genealogicznym. Świdniki należały prawdopodobnie przed 1790 do parafii Grabowiec. Księgi metrykalne w kościele w Grabowcu są prowadzone od 1786 r. i prawdopodobnie tylko tam dostępne. Jeżeli jeszcze nie szukałeś w tej parafii to może warto spróbować - kontakt z parafią
Pozdrawiam Grzegorz

Białkowski

Dzięki za zainteresowanie :-)
Szukałem w księgach metrykalnych z Grabowca (za pośrednictwem AP w Lublinie w 2003 r.) i znalazłem tam sporo materiałów na temat potomków Seweryna Białkowskiego, ale nic na temat Franciszka. Dostałem również informację, że znajdują się, w AP Lublin "akta osobowe Rządu Gubernialnego Lubelskiego tyczące się Białkowskiego Seweryna aplikanta Magistratu Miasta Horodła". Poprosiłem o wgląd w te akta myśląc, że może tam będzie jakaś wzmianka o Franciszku, która pozwoli mi pójść dalej... Była tam tylko wzmianka o "żonie w stanie brzemiennym" i "ojcu w wieku sędziwym" czyli Franciszku oraz inne ciekawe zapisy ale z innego zakresu.
Wiem, że Franciszek, przez jakiś czas, sprawował funkcję ekonoma dworskiego w Świdnikach [1830] gdzie na świat przyszedł Seweryn (tutaj nazwisko matki jest jeszcze inaczej zapisane a mianowicie Zalesrnska). Może gdzieś w dokumentach majątku będzie zapiska o Franciszku na podstawie, której będzie można dojść z kąd pochodził i czyim dzieckiem był ? Gdzie tych dokumentów szukać ?
Zatrzymałem się na Franciszku ok. 5 lat temu i nie mogę ruszyć z miejsca... :cry:

Pozdrawiam
Jacek

marcela

Post autor: marcela »

Witam , BIAŁKOWSCY napewno byli związani z KRYŁOWEM ,a po wojnie z LUBLINEM .
Nazwiska słyszałam w rozmowach rodzinnych , ale imion nie pamiętam .Pozdrawiam .marcela :-)

Białkowski

marcela pisze:Witam , BIAŁKOWSCY napewno byli związani z KRYŁOWEM ,a po wojnie z LUBLINEM .
Nazwiska słyszałam w rozmowach rodzinnych , ale imion nie pamiętam .Pozdrawiam .marcela :-)
Witam. Dziękuję za zainteresowanie :-) . W Kryłowie właścicielem młyna był Robert Białkowski (ur. 1865; zm. 1940 w Wiśniowie k. Wereszyna - posiadał majątek w. Wereszynie). Czy Robert miał jeszcze jakieś nieruchomości w Kryłowie nie wiem? Robert był bratem mojego pradziadka Stanisława, który był synem Seweryna i wnukiem Franciszka (ur. 1864-66 a zm. ok. 1915 w Wiszenkach). Stanisław był właściciela majątku Wygoda. Jeśli chodzi o łączność z Lublinem to syn Roberta Ludwik pojął za żonę Halinę z domu Du-Chateau urodzoną w Lublinie a potomkowie drugiego syna Roberta – Tadeusza – do dnia dzisiejszego mieszkają w Lublinie. Od paru lat „drepczę w miejscu”, w przypadku Franciszka Białkowskiego ur. 1790 a zmarłego po roku 1856. Wiem tylko, że w roku 1830 przebywał w majątku Świdniki a w latach 1852-53 w Jarczowie i Łaszczowie u boku swego syna Seweryna, który pełnił tam funkcje kancelisty oraz burmistrza. Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do zlokalizowania miejsca urodzenia Franciszka a tym samym dalszego zagłębienia się w genealogię…. Pozdrawiam. Jacek

port14

Post autor: port14 »

Białkowskich poznałem przy okazji szukania Białkowskich :)
w Wołajowicach i Moniatyczach byli właścicielami majątków - później po nich wziął to Grotthus. Nazwisko Białkowski występuje także na Wołyniu, skąd przybyli w 1945 roku do wsi Horyszów Polski, a następnie rozprzestrzenili się po dzisiejszej Polsce. Mam opracowania tej rodziny, gdyż wykonywałem drzewo na zlecenie Pani Jaworowskiej z d. Białkowskiej, której matka była z d. Twierkowska.
Przemek

Białkowski

port14 pisze:Białkowskich poznałem przy okazji szukania Białkowskich :)
w Wołajowicach i Moniatyczach byli właścicielami majątków - później po nich wziął to Grotthus. Nazwisko Białkowski występuje także na Wołyniu, skąd przybyli w 1945 roku do wsi Horyszów Polski, a następnie rozprzestrzenili się po dzisiejszej Polsce. Mam opracowania tej rodziny, gdyż wykonywałem drzewo na zlecenie Pani Jaworowskiej z d. Białkowskiej, której matka była z d. Twierkowska.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie.
Nie miałem informacji, że Białkowscy byli właścicielami majątków w Wołajowicach i Moniatyczach.
Jest to dla mnie bardzo cenna informacja. Mój praprapradziadek Franciszek Salezy Grzegorz Białkowski brał ślub w Trzeszczanach k. Hrubieszowa w roku 1813 z Dorotą z Zalepnickich. Franciszek Salezy Grzegorz urodził się w fol. Łowicz (1790) gdzie jego ojciec Andrzej pełnił funkcję Pisarz Klucza Łowickiego - Księstwa Łowickiego - Prymasów Polski. Zastanawiałem się co miało wpływ na fakt, iż młody Franciszek ruszył z Łowicza pod Hrubieszów i tam postanowił budować swoją przyszłość. Może ta zagadka właśnie się wyjaśniła...:)
Jeśli można to prosiłbym o kontakt na prywatny adres @. Dysponuję drzewem genealogicznym 3 linii Białkowskich zapoczątkowanych przez Franciszka Salezego Grzegorza Białkowskiego i może uda się nam znaleźć jakieś powiązania genealogiczne.
Pozdrawiam
dr Jacek Piotr Białkowski z Olsztyna

adam.panasiuk

Re: Białkowscy

Post autor: adam.panasiuk »

Prowadzimy jako Stowarzyszenie Wereszczyński Gościniec prace renowacyjne na cmentarzu w Wereszczynie. Więcej o naszych pracach:
https://zrzutka.pl/juzryp
Z grobowców pozostał nam jedynie grobowiec rodziny Białkowskich. Jest w bardzo złym stanie, ale i też jest bardzo dużym grobowcem, więc koszty jego odrestaurowania będą duże. Czy można liczyć na pomoc w finansowaniu, gdybyśmy rozpoczęli prace przy nim? Albo pomoc w pozyskaniu finansowania.
Gdyby był Pan zainteresowany tematem to proszę o kontakt:
panasiuk.adam80@gmail.com

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”