Nazwiska w moim drzewku

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
Onyks1955

Nazwiska w moim drzewku

Post autor: Onyks1955 »

Witam
Przedstawiam nazwiska po kądzieli występujące w moim drzewie genealogicznym.
Moi przodkowie pochodzili z Żyrzyna, Zagród, Żerdzi, Baranowa, Śniadówki i prawdopodobnie Końskowoli. Najstarsze znalezione metryki i dokumenty świadczą o tym, że byli na tym terenie co najmniej od XVIII w.
Jeśli wśród wymienionych nazwisk znajdziecie jakiś wspólny element, to proszę o info.

Adamczyk/Jadamczyk
Galow
Goluch
Grzegorzak
Koska/Kosek
Krawczak
Krawczyk
Małoszka/Małoszek
Mazurek
Mikos
Nankiewicz
Nogalska
Pasternak
Plewińska
Rybak
Stefaniak
Szczotka
Szymanek
Teodorowicz
Wawer/Wower
Wąsik
Zarychta

Dodałam 3 nowe nazwiska.

Pozdrawiam, Jola
Ostatnio zmieniony 09 sty 2015, 16:02 przez Onyks1955, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Nazwiska w moim drzewku

Post autor: dpawlak »

Moi też z parafii Żyrzyn, tyle że głównie wioski Skrudki i Parafianka, więc nie będzie zaskoczeniem, że parę nazwisk się pokrywa.
Szczotka
Goluch - popularne
oraz
Wawer i Zarychta w liniach bocznych.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Beata Tyka

Post autor: Beata Tyka »

Moi też z Parafianki i okolicznych miejscowości. Zresztą do tej pory bliska rodzina tam mieszka.
Jestem dopiero od kilku dni na forum więc nie ogarnęłam jeszcze tematów jakie już są ani kto jest skąd i od kogo.
Nazwiska:
Grobel
Łazarz
Kozdrój
Wawer
Tymek
Olszak
Goluch
Kamińska
Ciuba
Wyczółek
Gawda.
Najwięcej linii jest z Groblów.
Jeśli nie w tym miejscu ten post dałam to przepraszam
Szanuję przodków.

brulion

Post autor: brulion »

Dzień dobry,

mała część moich przodków po kądzieli znalazła się w Żyrzynie i Baranowie.

Jeśli chodzi o Żyrzyn, moi bezpośredni przodkowie to rodzina Moszyńskich (także Muszyńskich) - ci przywędrowali raczej z innej parafii, to rodzina rzemieślnicza (garncarze, murarze, strycharze i prawdopodobnie zduni).
- Stanisław Moszyński ur. ~1770 zm. 1827, Żyrzyn
- jego żona, Zofia Karaś ur. 1770, Żyrzyn, zm. 1844, Żyrzyn; córka Antoniego oraz Krystyny Grągiel/Grabel - moze Grobel, jak u p. Beaty?

Syn Stanisława i Zofii, a mój 5xpradziadek, Wincenty (1793-1829), ożenił się z Józefą Szymczak/Szymanek z Huty Baranowskiej, córką Floriana oraz Katarzyny (możliwe nazwiska panieńskie: Szczuka, Podkowska).

Wśród szwagrów i szwagierek Wincentego pojawiają się:
- Marcin Wiak ze Skrudek (1796-1889)
- Józef Wawer z Żyrzyna (1799-1857)
- Mikołaj Dudek z Żyrzyna (~1793-?)
- Karol Namięta ze Strzyżowic z parafii Gołąb (~1795-?)
- Małgorzata Gębal/Gębala z Rud z parafii Końskowola (1812?-1878).

Wśród rodzeństwa Zofii Karaś udało mi się namierzyć dwóch braci, którzy się ożenili:
- Józef Adam Alojzy Karaś/Karasiewicz (1773-1818), żonaty z Małgorzatą Sobiech z Osin (1791-?)
- Franciszek Karaś (1776-1817?), żonaty dwukrotnie: z Ewą Mazur z Pogonowa (1783-1812) i z Różą (Rozalią) Bicką/Biłcką z Wolicy z parafii Kurów (1789-?), która później wyszła za Franciszka Wawra (1800-?-1854).

Stanisław Moszyński miał brata, Bernarda, który również został w Żyrzynie i ożenił się z Rozalią Lisowską - nie znalazłam żadnych aktów dotyczących jego żony, więc nie wiem, skąd mogła pochodzić. Wśród ich zięciów i synowych mamy:
- Błażeja Mickę z Zagród (1805-1852)
- Józefa Marka (ślub z Elżbietą Micką zd. Moszyńską w 1855, nic więcej nie mam)
- Mariannę Goluch z Żyrzyna (1817-1878)
- Ludwikę Kozdrój (1850-1895).

Natomiast w Baranowie, oprócz wspomnianej wyżej rodziny Szymczaków/Szymanków, mam przede wszystkim rodzinę o nazwisku Michna ze Śniadówki, wcześniej z Woli Baranowskiej:
- Wojciech Michna (~1770-1830), włodarz na dworze baranowskim i Franciszka Kosek/Koska (~1774-1814, miała brata Wojciecha)
- ich syn Jan (1800?-1845?) i Wiktoria Piecyk? (1795?-1839)
- syn Jana i Wiktorii, Wawrzyniec (1823- ok. 1888) ożenił się z córką Wincentego Moszyńskiego, Jadwigą (są to moi 4xpradziadkowie). W Śniadówce urodził się tylko ich pierwszy syn, a mój praprapradziadek, Tomasz Michna (1849-1919), później rodzina mieszkała w parafiach Rudno i Michów. Ale znowu w Woli Baranowskiej urodziła się jego córka, a moja praprababcia, Agnieszka (1878-1935).

To chyba najbardziej wędrująca część moich przodków - i, co ciekawe, wśród Moszyńskich jest chyba najwięcej nieślubnych dzieci.

Mam też w drzewie pojedynczych Grzegorzaków, Szczotków i możliwe, że jeszcze jakieś z Pań list by się znalazło.

Pozdrawiam
Kasia
Poszukuję aktu zgonu Ignacego Kaz(a)nowskiego, urodzonego w Zawadach (Wąwolnica) ok. 1772 z Idziego i Katarzyny, wdowca po Franciszce Kaweckiej i męża Zofii Dobosz, zmarłego prawdopodobnie w latach 30. XIX wieku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”