UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

300 tkaczy z Saksoni

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
macrow

300 tkaczy z Saksoni

Post autor: macrow »

Witam,
szukam informacji na temat opisywanego w historii Końskowoli zdarzenia
"August Aleksander Czartoryski ...dążąc do rozwoju ekonomicznego Końskowoli sprowadził tu 300 rzemieślników z Saksonii, przede wszystkim tkaczy."
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat. Nazwiska daty, miejsca skąd przybyli ?. Podejrzewam że wśród nich byłą rodzina mojego przodka .
Pozdrawiam i z góry dziękuje
Maciej Rowiński

Awatar użytkownika
konskovolensis
Re: 300 tkaczy z Saksoni

Post autor: konskovolensis »

Była już o tym mowa na tym forum. https://lubgens.eu/viewtopic.php?p=19975#p19975
Pomocniczo wątek o jednej z rodzin: https://lubgens.eu/viewtopic.php?f=1&t=4448
Pozdrawiam, Grzegorz.

macrow

Grzegorz,
bardzo dziękuję za odpowiedź. Nie potrafiłem wcześniej dotrzeć do tego wątku.
Z tym że ja w pytaniu odwołuję się do Stanisława Augusta Czartoryskiego , który, jak poddają opracowania, po ślubie w 1731 roku z Zofią z Sieniawskich, rozwinął przemysł włókienniczy i sprowadzający tych 300 tkaczy z Saksoni. Moi antenaci właśnie pojawiają się w miejscowościach klucza Końskowolskiego po 1750 r. Zakładam zatem że to zdarzenie musiało mieć miejsce w latach 40-tych XVIII w.
Natomiast w cytowanym wątku wspominasz o Adamie Czartoryskim i Stanisławie Zamoyskim - zatem koniec XVIII w. Czy były to kolejne fale kolonizacji - zapewne z Prus jak pisałeś ?
Z góry przepraszam jak cos pokręciłem , bo moja wiedza z historii tego okresu jest na poziomie Google :)
Maciej

Awatar użytkownika
konskovolensis

Post autor: konskovolensis »

W zacytowanym wątku (nie ja pisałem główny post) jest mowa o prostowaniu informacji, jakoby tkaczy z Saksonii sprowadził Adam Czartoryski . Prawdę mówiąc, nie wiem, skąd ten Adam. W różnych miejscach podaje się bowiem, że chodziło o Augusta Aleksandra Czartoryskiego, który wszedł w zarządzanie Końskowolą wraz z małżeństwem z Zofią z Sieniawskich (tu z kolei ty piszesz błędnie o Stanisławie Auguście). O ile dobrze zrozumiałem jednak post autorki, to nie krytykuje on tezy, że to tenże Czartoryski sprowadził tkaczy, tylko że sprowadził ich z Saksonii. Faktycznie ten Jastrów znajduje potwierdzenie metrykalne (por. drugi wątek), a Saksonia jest niepewna.

Nie mam pojęcia, czyją własność stanowiła formalnie Końskowola po ślubie, jego czy jej. W każdym razie, ona zmarła w 1771, a on w 1782. Licząc do tej drugiej daty, A.A. Czartoryski miał 51 lat na sprowadzenie tych tkaczy (jeśli to faktycznie on). Nie znalazłem informacji, kiedy miałby dokładnie ściągnąć tych tkaczy. W zacytowanym poście autorki nie ma mowy o końcu XVIII wieku, to już chyba twoje dopowiedzenie. Równie dobrze mogło być kiedykolwiek między 1731 a 1782. Czartoryski ściągnął też żołnierzy i pewnie inną służbę też. Moi też się wtedy pojawiają.
Pozdrawiam, Grzegorz.

macrow

bardzo dziękuję za dalsze wyjaśnienia.
Tak, oczywiście chodzi o Augusta Aleksandra . W tym kontekście ciekawa może być uwaga na stronach Staszowa z "A. Makowska, Prywatne miasto Staszów…, s. 122-123" - dotyczące działalności księcia Augusta Aleksandra Czartoryskiego.
"W 1755 roku dzięki staraniom księcia założony został cech sukienników, a w 1760 roku do Staszowa przybyła grupa niemieckich fachowców"
Może zatem nie było jednej umowy kolonizacyjnej, jak w przypadku Andrzeja Zamoyskiego zezwalającego w 1784 na osiedlenie się 80- niemieckich rolników w jego dobrach (na podstawie Ryszard Orłowski - Koloniści rolnicy niemieccy w ordynacji Zamoyskiej...), a jedynie pewien proces trwający przez lata.
Widać nawet od początku XVIII w. metrykach Końskowolskich osoby przybyłe z Saksoni np:
Ortel Ludwik Końskowola 83 1704 12.10.1704; Miasto; O: Ludwik, M: Katarzyna; chrzestni: Maciej i Anna Majerowiczowie tkacze z Miasta; Ludwik Ortel z Saksonii; ; s.103

Raz jeszcze dziękuje za wszystkie wskazówki i odpowiedzi
maciej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”