Stanisław Zgliniecki ur. 1842 w Modliborzycach - prośba o pomoc

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
lukasz_swierzewski
Stanisław Zgliniecki ur. 1842 w Modliborzycach - prośba o pomoc

Post autor: lukasz_swierzewski »

Dzień dobry,
jestem nowym użytkownikiem forum. Od jakiegoś czasu próbuję swoich sił w rodzinnej genealogii, trafiłem jednak na przeszkodę, która skłoniła mnie do zarejestrowania się na forum i poszukania tutaj pomocy.

Mowa o moim praprapradziadku, Stanisławie Grzegorzu Zglinieckim, urodzonym w 1842 r. w parafii Modliborzyce, akt 46, zaindeksowany na Lubgens. Jego rodzicami byli Józef i Agnieszka - brak w bazie Lubgens informacji o jej nazwisku. Problem polega na tym, że również w akcie ślubu Stanisława Grzegorza z 1867 r. (par. Opole Lub.) i jego akcie śmierci z 1901 r. (par. Wilkołaz) jest ona "nieznana z nazwiska".

Tymczasem w r. 1844 w Modliborzycach urodził się Wojciech Józef Zglinicki, akt 37 (karta 10), syn Józefa i Agnieszki WĘGOREK. Wygląda na to, że Józef Zglinicki i Agnieszka Węgorek musieli zmienić miejsce zamieszkania - mieli jeszcze kilkoro dzieci, urodzonych w par. Wilków nad Wisłą.

W związku z powyższym kieruję do Państwa swoją prośbę - na forum zdążyłem przeczytać o specyficznej sytuacji w parafii w Modliborzycach. Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby ktoś zaangażowany, mający dostęp do tamtejszych akt, był w stanie przejrzeć dla mnie akty urodzin Stanisława Grzegorza i Wojciecha Józefa. Interesują mnie wszystkie bardziej szczegółowe dane - dzienne daty urodzin, dokładniejsze miejsce urodzenia, wiek rodziców, etc. Istotny jest dla mnie szczególnie ten pierwszy akt - zakładam, że skoro w bazie Lubgens brak informacji o nazwisku Agnieszki, to w akcie jest ona "nieznana z nazwiska", choć może istnieje choć cień nadziei, że indeksujący je pominął i ono tam jest...

Interesuje mnie, co myślicie o takiej sytuacji; jak ją interpretować. Na ile możliwe, że Józef Zgliniecki i Agnieszka "nieznana z nazwiska" to Józef Zglinicki i Agnieszka Węgorek? Czy macie jakieś pomysły - w perspektywie Waszego doświadczenia - jak posiadane informacje zweryfikować inaczej?

Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc! :)

Pozdrawiam,
Łukasz

300sl
Re: Stanisław Zgliniecki ur. 1842 w Modliborzycach - prośba o pomoc

Post autor: 300sl »

Dzień dobry.
To prawdopodobnie ta Agnieszka. W 1836 biorą ślub, a potem w '37, '38, '39, '42, '44, '45, '48, '50, '52, '55, '58 rodzą się dzieci (a może i więcej). Występuje również jako "Zgliński", a imiona to chyba raz "Agata" i "Stanisław", ale spojrzałem dość pobieżnie. Trzeba ich wszystkich rozpisać i samo wyjdzie. Akt zgonu Józefa też by potwierdził przypuszczenia.
Pozdrawiam.
300sl

El

Post autor: El »

Również sądzę, że nazwisko Agnieszki to Węgorek. W akcie zg. Jozefa - 31/1876 - nie ma jej nazwiska, zg. zgłosił Stanisław Zglinicki:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931
Pozdrawiam.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

lukasz_swierzewski

Dzień dobry,

serdecznie dziękuję za Państwa pomoc.
300sl pisze:
17 wrz 2020, 01:45
Dzień dobry.
To prawdopodobnie ta Agnieszka. W 1836 biorą ślub...
Czy mógłbym prosić o informację, gdzie szukać aktu w/w ślubu Józefa i Agnieszki? Być może imiona rodziców i zajęcie pana młodego uprawomocniłyby moje przypuszczenia.
El pisze:
17 wrz 2020, 11:27
Również sądzę, że nazwisko Agnieszki to Węgorek. W akcie zg. Jozefa - 31/1876 - nie ma jej nazwiska, zg. zgłosił Stanisław Zglinicki:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931
Pozdrawiam.
Dziękuję za tę informację o zgłaszającym zgon Stanisławie. Z tym aktem zetknąłem się już wcześniej, z racji nieznajomości rosyjskiego, cyrylicy i ograniczania się do rozszyfrowywania treści nie chciałem na wyrost wiązać go z moimi przodkami i zostawiłem go sobie "na kiedyś". Teraz wiem, że mogę go powiązać z moim prapraprapradziadkiem. Za to zawarte w nim imiona rodziców Józefa (Adam i Brygida) pozwoliły mi dotrzeć prawdopodobnie do aktu zgonu ojca Józefa - Adama (par. Ratoszyn, 1838, akt 8). Zgłaszający zgon Józef występuje w nim jako karbowy. Jest to o tyle godne uwagi, że funkcję tę pełni również Józef mąż Agnieszki Węgorek - zetknąłem się z nią przynajmniej w jednym akcie narodzin ich dzieci (Kajetan Zglinicki, par. Wilków nad Wisłą, 1855, akt 84). W tym akcie zawarta jest także informacja, że mieszka we wsi Czarna.

Co ciekawe, od któregoś momentu Józef Zglinicki zaczął parać się wyszynkiem - już 3 lata później, w akcie narodzin jego syna Mateusza (par. Wilków nad Wisłą, 1858, akt 150), Józef występuje jako szynkarz. Józef Zglinicki, jako szynkarz zamieszkały we wsi Czarna, występuje w przywoływanym przeze mnie wcześniej akcie ślubu jako ojciec mojego przodka Stanisława (par. Opole Lubelskie, 1867, akt 1), co znacznie uprawomocnia stawianą wcześniej tezę.

Wygląda na to, że sporo informacji się pokrywa i przynajmniej Józef mąż Agnieszki Węgorek i Józef mąż Agnieszki "nieznanej z nazwiska" to ta sama osoba. Wciąż jednak będę niezmiernie wdzięczny, jeżeli komuś uda się dotrzeć do zawartości wspominanych wcześniej aktów z Modliborzyc.

Pozdrawiam! :-)
Łukasz

300sl

Post autor: 300sl »

lukasz_swierzewski pisze:
21 wrz 2020, 17:15
Dzień dobry,

serdecznie dziękuję za Państwa pomoc.
300sl pisze:
17 wrz 2020, 01:45
Dzień dobry.
To prawdopodobnie ta Agnieszka. W 1836 biorą ślub...
Czy mógłbym prosić o informację, gdzie szukać aktu w/w ślubu Józefa i Agnieszki? Być może imiona rodziców i zajęcie pana młodego uprawomocniłyby moje przypuszczenia.
Po wpisaniu w naszą szukajkę "Zgliniecki Józef" wyskoczy tylko jeden akt ślubu z Agnieszką.
Pozdrawiam.
300sl

lukasz_swierzewski

Rzeczywiście, zmyliło mnie nazwisko Sokołowska - wystarczyło spojrzeć do treści aktu.

Bardzo dziękuję!
Łukasz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”