Siedliszcze- cmentarz

Cmentarze Lubelszczyzny

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Humieniuk

Siedliszcze- cmentarz

Post autor: Humieniuk »

Dzień dobry, mam wielką prośbę do osoby, która ma niedaleko na cmentarz w Siedliszczu. Pracuję nad drzewem genealogicznym i brakuje mi pewnych danych. Gdyby znalazła się jakaś dobra dusza i zrobiła zdjęcie nagrobka/nagrobków ANTONIEGO HUMIENIUK,IGNACEGO CZUŁCZYŃSKIEGO I FELIKSY CZUŁCZYŃSKIEJ.
Pozdrawiam Elżbieta W. z domu Humieniuk
Wnuczka Antoniego Humieniuka/Gumieniuka i Justyny z Czułczyńskich

Mazurek_Jacek

Post autor: Mazurek_Jacek »

Cmentarz w Siedliszczu jest dość rozległy. Czy posiadasz może bliższe dane o umiejscowieniu tych grobów? Mieszkam około 12 km od tego cmentarza i w sierpniu/wrześniu wybieram się na ten cmentarz zrobić dokumentację swoich przodków. Bez bliższych danych trudno mi będzie pomóc.

Humieniuk

Niestety nie znam tego cmentarza, nigdy tam nie byłam... mam trochę skomplikowaną sytuację rodzinną i nawet nie znałam imienia dziadka. Dzięki Lubelskim Korzeniom i dziadek się ujawnił i mnóstwo innych przodków :)
Gdybyś będąc na tym cmentarzu w swoich sprawach natknął się przypadkiem na tych moich w/w krewnych będę bardzo wdzięczna, jeśli nie, trudno.
Dziękuję za zainteresowanie pozdrawiam
Elżbieta W.

Mazurek_Jacek

Cmentarz katolicki w Siedliszczu został założony w 1909 roku obok istniejącego cmentarza prawosławnego. Mam pytanie w którym roku zmarli Twoi krewni?

Humieniuk

Nie wiedziałam, że istnieje jeszcze cmentarz prawosławny, ciekawi mnie w jakich latach odbywały się pochówki ( z jakich lat zachowały się groby), pewnie tam też jacyś przodkowie by się znaleźli..... chyba trzeba zrobić sobie wycieczkę w tamte strony.

Ale do rzeczy...
Dziadek Antoni Humieniuk zm. 1938 r.
Prababcia Feliksa Czułczyńska zm. 1933 r.
o Ignacym Czułczyńskim nie posiadam danych :( tylko tyle, że urodził się około 1889 roku

Wszystko co wiem, pochodzi z Lubelskich Korzeni, od których nie mogę się oderwać od ponad roku. Od momentu kiedy nie znałam nawet imienia rodzonego dziadka, do obecnej chwili moje drzewo genealogiczne z lubelską "gałęzią" bardzo się rozrosło :)

Mazurek_Jacek

Ta wycieczka i badania doprowadzą Cię zapewne do ciekawych wniosków co do swojego pochodzenia. Obszar Ziemi Chełmskiej a w szczególności jej części zachodniej w przeszłości w dominującej większości zamieszkiwali Rusini. Dlatego sieć kościołów katolickich była bardzo rzadka i tak w zachodniej części Ziemi Chełmskiej były to Pawłów, Chełm, Olchowiec i Puchaczów. Natomiast interesujący nas obszar usiany był małymi na ogół drewnianymi cerkiewkami wg obrządku greko-katolickiego. W 1875 roku grekokatolicy(unici) zostali wcieleni do prawosławia. Te cerkiewki były na naszym obszarze w miejscowościach: Spas (Podgórze), Pawłów, Rejowiec, Kanie, Chojeniec, Siedliszcze, Mogielnica, Kulik, Święcica, Pniówno, Bezek, Syczyn.
Też prowadzę badania na tym terenie swoich przodków od około roku. Skarcony na tym forum za brak wiedzy historycznej o Ziemi Chełmskiej przeczytałem sporo różnych książek i opracowań. i to pozwala mi na lepsze zrozumienie tematu. Mam ambitny plan na 2-3 lata, zbadania, zrozumienia i opracowania dla "potomnych". Nie ukrywam, że bardzo mnie to wciągnęło i zafascynowało.
Wracając do tematu - ustaliłem, że cmentarz prawosławny stanowi część cmentarza katolickiego i prawdopodobnie znajduje się tam parę zachowanych grobów. Niestety naród był biedny i na ogół zmarłych grzebano w grobach ziemnych.
Postaram się znaleźć interesujące Cię groby i je udokumentować.
pozdrawiam Jacek

Humieniuk

Dziękuję bardzo, mam nadzieję, że uda się znaleźć choć jeden nagrobek.

Poszukiwania genealogiczne faktycznie naprowadziły mnie na dotychczas nieznane fakty, przodkowie porozrzucani w różnych wyznaniach. Część w greko-katolickim i prawosławnym ( miejscowości- Chojeniec, Siedliszcze), część w wyznania katolickiego ( Pawłów, Olchowiec i Siedliszcze )
Pozdrawiam Elżbieta W.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Idąc cmentarną aleją...”