Szukam korzeni - Chybowski

Moderatorzy: avee, El

l.chybowski
Kontakt:

Post autor: l.chybowski »

elbeta pisze:Lipiny do 1869 podlegały pod parafię Żabianka. Akt metrykalnych Żabianki z tego okresu nie ma nigdzie. Też mi zależy na aktach Żabianki ale najprawdopodobniej nigdy nie dotrzemy do nich. Turzystwo podlegało pod Adamów więc te dzieci Mikołaja Chybowskiego, które urodziły się tam znajdzie Pan w aktach Adamowa.
Elżbieta
Bardzo dziękuję za odpowiedź, szkoda, że tak to wygląda.

A tak wracając do tematu to dowiedziałem się dziś gdzie urodził się Mikołaj - wieś Biernaty par. Łosicka :)

Pozdrawiam
Leszek
syn Janusza syna Edwarda syna Edwarda Włastibora syna Władysława syna Józefa syna Mikołaja syna Michała syna Pawła Chybowskiego zwanego Skuza

l.chybowski
Kontakt:

dpawlak pisze:
elbeta pisze:Akt metrykalnych Żabianki z tego okresu nie ma nigdzie.
Dla ścisłości, w AP-ach nie ma, na parafii też - sprawdzałem, AD Siedlce się nie przyznaje.
Dziwi mnie, że w starej parafii nie ma ani jednej starej księgi, przetrwały obie wojny światowe i nagle ich nie ma? Pytałem się 92 letniej mieszkanki, czy za jej życia płonął kościół (jest drewniany) albo plebania, ponoć plebania się paliła. Jednak jeśli spaliłyby się księgi, to dlaczego ocalały raptularze z okresu międzywojennego, które i tak są do odtworzenia, bo księgi z tego okresu są w USC, a nie zachowało się nic innego?
Ciągle mam nadzieję, że księgi mogą być w archiwum diecezjalnym.
Dziękuję za odpowiedź. Dopóki nie udowodniono, że dokumenty zniszczono lub spłonęły trzeba przyjąć, że gdzieś leżą i czekają :)
Pozdrawiam
Leszek
syn Janusza syna Edwarda syna Edwarda Włastibora syna Władysława syna Józefa syna Mikołaja syna Michała syna Pawła Chybowskiego zwanego Skuza

l.chybowski
Kontakt:

l.chybowski pisze:Dzień dobry
Znalazłem córkę Mikołaja Apolonię Chybowską ur. ok. 1853 w Lipinach.
W Pradziad.pl nie ma nigdzie tego rocznika, gdzie szukać tego aktu urodzenia?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Leszek
A jednak znalazłem ten akt :) Jakie to ciekawostki się mogą przydarzyć:
Mimo, że w akcie małżeństwa Apolonii był podane, że urodziła się w Lipinach to znalazłem jej akt urodzenia w Adamowie 18/1853 :) Wcześniej go przeoczyłem w związku z przekręconym nazwiskiem: http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=216 jest Chybaska zamiast Chybowska - nie spodziewałbym się takiej oboczności podczas prowadzonych przeszukiwań, a jednak trafiłem na ten dokument :)) Pozdrawiam serdecznie.
Leszek

elbeta

Post autor: elbeta »

Tylko dlatego, że Apolonia urodziła się nie w Lipinach (parafia Żabianka) ale w Turzystwie (parafia Adamów). Błąd w jej akcie ślubu i dlatego takie długie poszukiwania.
Elżbieta

l.chybowski
Kontakt:

elbeta pisze:Tylko dlatego, że Apolonia urodziła się nie w Lipinach (parafia Żabianka) ale w Turzystwie (parafia Adamów). Błąd w jej akcie ślubu i dlatego takie długie poszukiwania.
Elżbieta
Dokładnie :) Ważne, że to jakiś kroczek do przodu.

l.chybowski
Kontakt:

Dzien dobry
W jednej z gazet znalazłem informacje dot. Telesfora Chybowskiego:

http://zapodaj.net/764eb12d4d010.bmp.html
http://zapodaj.net/6149bae6cc964.bmp.html

Z innych źródeł wiem, że nazywał się on Julian Telesfor Chybowski, pracował i mieszkał w Lublinie (znalazłem kilka aktów urodzenia jego dzieci, w tym te z "Lubelskich Korzeni" oraz dwa akty zgonu treści części z nich jeszcze nie posiadam).

W jednym z aktów mojej rodziny "Julian Chybowski pracownik sądu w mieście Lublinie"
jest drużbą na ślubie (ślub córki mojego 4x pradziada).

Chciałbym potwierdzić hipotezę, że to ten sam Julian - prawnik z Lublina
ur. ok. 1834 roku oraz znaleźć powiązanie jego z moim drzewem (możliwe, że był to syn mojego 4x pradziada), a do tego potrzebuję znać rodziców wymienionego w ogłoszeniu i/lub w liście pracowników sądu.

Moje pytanie brzmi, gdzie mogę znaleźć wykaz pracowników sądu w Lublinie w latach 1860-1870 oraz wykaz pełnomocnictw jak w ogłoszeniu - to powinno być w jakimś akcie notarialnym, tylko gdzie tego szukać?
A może w archiwach dot. spółki K.Pułaski i spółka - tylko gdzie?
Czy ktoś ma jakiś pomysł? Z góry bardzo dziękuję za wskazówki.

P.S. Informacje o nim i jego żonie pojawiają się też w:
"Ruch rewolucyjny 1861 roku w Królestwie Polskim", Ossolineum 1963 -
http://allegro.pl/ruch-rewolucyjny-w-kr ... 22977.html Niestety nie mam tej pozycji i nie wiem co tam jest dokładnie - może ktoś z szanownych forumowiczów ma tę książkę i może mi coś podpowiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie
Leszek

l.chybowski
Kontakt:

Jeszcze o Julianie Telesforze:

"Zaraz po ogłoszeniu w Lublillie w kwietniu 61 roku zakazu chodzenia po
ulicach po godz. lO-ej wiecz. bez zapalonej latarni zjawiło się
na Krakowskiem Przedmieściu kilkudziesięciu uczniów miejsco-
wego gimnazjum oraz szkoły realnej. demonstracyjnie niosących
w ręku, na kijach i drągach, pojedyńczo i po dwóch, zapalone
latarnie różnej wielkości i rodzaju. Główni sprawcy tej swawoli,
Juljan Telesfor Chybowski i syn rejenta Aleksander Ci
wicki, wywiezieni zostali nazajutrz do twierdzy Zamość."

Źródło: http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... ublication&

l.chybowski
Kontakt:

l.chybowski pisze:Jeszcze o Julianie Telesforze:

"Zaraz po ogłoszeniu w Lublillie w kwietniu 61 roku zakazu chodzenia po
ulicach po godz. lO-ej wiecz. bez zapalonej latarni zjawiło się
na Krakowskiem Przedmieściu kilkudziesięciu uczniów miejsco-
wego gimnazjum oraz szkoły realnej. demonstracyjnie niosących
w ręku, na kijach i drągach, pojedyńczo i po dwóch, zapalone
latarnie różnej wielkości i rodzaju. Główni sprawcy tej swawoli,
Juljan Telesfor Chybowski i syn rejenta Aleksander Ci
wicki, wywiezieni zostali nazajutrz do twierdzy Zamość."

Źródło: http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... ublication&
Tak więc finalnie odnalazłem rodziców Juliana Telesfora - to Mikołaj i Mayanną z Wierzbickich.
To miłe uczucie połączyć 2 dzrzewa :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Łukowska”