UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Księgi Parafialne - Trzebieszów

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Karwowski
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2017, 13:11
Lokalizacja: Łuków

Księgi Parafialne - Trzebieszów

Post autor: Karwowski »

Czy ktoś posiada skany ksiąg parafialnych z parafii Trzebieszów ?
W archiwum NAC są tylko te od 1810 roku. Telefonowałem do parafii i przechowują księgi starsze od 1585 roku, ale jest problem z udostępnieniem ich. Telefon do parafii 25 796-06-17 lub 25 796-05-98 Ktoś ma jakiś pomysł gdzie pisać , aby udostępnili ?

Krystyna
Posty: 364
Rejestracja: 29 lut 2016, 16:23
Lokalizacja: wawa

Post autor: Krystyna »

Tylko ksiądz może podjąć decyzję.
Jakiś list od hierarchy/znajomego/autorytetu popierający twoją prośbę może pomóc, ale nie musi

Kożuchowski
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2017, 12:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Kożuchowski »

Chyba wykładnia biskupa jest "tylko do badań naukowych".
Maciej -> Jan -> Mateusz -> Wojciech -> Franciszek -> Władysław -> Czesław -> Piotr -> Roch

Karwowski
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2017, 13:11
Lokalizacja: Łuków

Post autor: Karwowski »

Dziś byłem na parafii i organista udostępnił dostęp do akt za zgodą proboszcza. Proboszcz nie wyraził jednak zgody na jakiekolwiek robienie zdjęć akt. Oczywiście jak to na parafii ofiarę trzeba zostawić. Odnalazłem to co mnie interesuje. Niestety akta z lat 1585- 1622 są w bardzo złym stanie.. pojedyńcze kartki około 100 - 200 wielkości kartki zeszytu A6 po łacinie i bardzo kruche i wypłowiałe. Proboszcz jak powiedziałem, że do celów naukowych w celu opisania historii swojego rodu nie robił problemu. Jednak praca na miejscu i wypisywanie interesujących informacji bez zgody na fotografowanie. Cały czas organista pilnuje :)

aradecki
Posty: 99
Rejestracja: 27 sty 2016, 20:34
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: aradecki »

Nie rozumiem o co chodzi z trzymaniem tak starych ksiąg w parafii. Czy to problem pieniędzy, procedur czy po prostu braku zainteresowania hierarchii kościelnej. Przecież to dawno powinno trafić do archiwum, jeśli nie państwowego to chociaż diecezjalnego. W razie wypadku wiedza w nich zawarta przepadnie na zawsze. Niedawno byłem w parafii gdzie zgubiono księgi z przełomu lat 40 i 50 XX w., a co dopiero 300-letnie czy starsze... Ręce opadają.

A co do poszukiwań w parafii - w ub. roku byłem w jednej w okolicach Łukowa, zgodę na poszukiwania dostałem po 5 minutach rozmowy telefonicznej, można było robić zdjęcia (ksiądz zakrywał tylko sąsiadujące wpisy) i nie chciał przyjąć ofiary. Może trafiłem na dobry dzień :)
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

lukasz.karwowski
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2021, 22:29

Re: Księgi Parafialne - Trzebieszów

Post autor: lukasz.karwowski »

Jakie są procedury , aby zdigitalizować te akta i mieć na to zgodę ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Łukowska”