Mapa Polesia Lubelskiego

Dział regionalny

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Greg

Mapa Polesia Lubelskiego

Post autor: Greg »

Mapa makroregionu Polesie Lubelskie
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
Krzysztof_Wasyluk

Post autor: Krzysztof_Wasyluk »

Południowe Podlasie nie jest Polesiem Lubelskim, a tym wynikałoby z tej mapki - skądinąd ładnej.
Pozdrawiam
Krzysztof Wasyluk

Paweł Fila

Post autor: Paweł Fila »

A chyba też jako osobny region występuje Pojezierze Łęczyńskie.
http://slonecznelubelskie.pl/

Awatar użytkownika
Greg

Według "mądrych opracowań" określenie Południowe Podlasie dotyczy raczej regionu historyczno-kulturowo-administracyjnego niż geograficznego, jednak ta de facto zwyczajowa, potoczna nazwa funkcjonuje tak powszechnie, że nikt nie nie stara się z tym terminem dyskutować. Rzeczywista granica geograficzna Polesia Podlaskiego (w bardziej popularnej nazwie Polesie Lubelskie) przebiega od północy po linii rzeki Krzna czyli w wersji bardzo zbliżonej jak na załączonej mapce. Niewątpliwie, kraina geograficzna Polesie Lubelskie wchodzi częściowo w teren zwyczajowej nazwy Południowe Podlasie - czyniąc tym samym nieco zamieszania.
Pozdrawiam Grzegorz

Paweł Fila

Post autor: Paweł Fila »

A Południowe to jaki region, miasta, granice?

Awatar użytkownika
Greg

Paweł Fila pisze:A chyba też jako osobny region występuje Pojezierze Łęczyńskie.
Makroregion Polesie Lubelskie składa się mezoregionów. Jednym z nich jest Równina Łęczyńsko - Włodawska (Pojezierze Łęczyńsko - Włodawskie)
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
Krzysztof_Wasyluk

Makroregiony Polesia Zachodniego, to:

Zaklęsłość Łomaska
Równina Kodeńska
Równina Parczewska
Zaklęsłość Sosnowicka
Garb Włodawski
Równina Łęczyńsko-Włodawska
Polesie Brzeskie

tyle np. w Wikipedii (ale nie tylko tam). Moim zdaniem trudno tu przypisać jakikolwiek obszar leżący nad Krzną.

Południowe Podlasie to obszar leżący po stronie lewego brzegu Bugu, praktycznie od Siedlec (i okolic), aż do Terespola, w obustronnym dorzeczu Krzny. A gdzie jest ta granica? - Może tu ustalimy?

Osobiście nie znam żadnego mieszkańca np. Białej Podlaskiej, który powiedziałby, że mieszka na Polesiu.
Pozdrawiam
Krzysztof Wasyluk

Awatar użytkownika
Greg

Dlatego też Krzysztofie napisałem, że nie dyskutuje się z zasiedziałościami. Wskaż mi inną, lepszą mapkę, określającą jasno i wyraźnie granice Polesia Lubelskiego, a natychmiast ją wstawię.
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
Krzysztof_Wasyluk

Sądzę, że warto by zacząć od podziału całej Lubelszczyzny na regiony, a później przymierzyć się do ich mapek. Tu oczywiście cała dyskusja odbędzie się głównie na zasadzie białe-czarne-białe-czarne. Doczytałem już w opisie Zaklęsłości Łomaskiej, że sięga do Krzny, ale przyznam, że dla mnie sygnalizującego swoje drzewo hasłem "Nad Krzną i Bugiem" i z wszystkimi przodkami z Podlasia Południowego, przypisanie tego terenu do Polesia brzmi, jak gwoździem po szkle. Emocje, emocjami, ale nawet z terminologią mielibyśmy kłopoty. Co jest geograficzne, co administracyjne, co historyczne, a co ... itd ? A pewnie jeszcze za chwilę znajdą się miłośnicy Roztocza i innych krain i też pomarudzą, że włączono ich ziemie do Polesia :)
Pozdrawiam
Krzysztof Wasyluk

Awatar użytkownika
Greg

Krzysztof_Wasyluk pisze:Sądzę, że warto by zacząć od podziału całej Lubelszczyzny na regiony
A żeby to było takie proste :) istne pomieszanie nazw historycznych, administracyjnych i geograficznych i nikomu nie dogodzi. Mapkę którą wstawiłem zapewne jakoś zmodyfikuję.
Pozdrawiam Grzegorz

Z Targoński

Post autor: Z Targoński »

Greg pisze:
Krzysztof_Wasyluk pisze:Sądzę, że warto by zacząć od podziału całej Lubelszczyzny na regiony
A żeby to było takie proste :) istne pomieszanie nazw historycznych, administracyjnych i geograficznych i nikomu nie dogodzi. Mapkę którą wstawiłem zapewne jakoś zmodyfikuję.
Jest jeszcze jedna mapa Regionów fizyczno - geograficznych województwa lubelskiego ale nad nią też spiera się przynajmniej dwóch Uczonych geografów.
Pozdrowienia
Zygmunt Targoński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polesie Lubelskie”