Poszukuję aktu chrztu i aktu zgonu Stanisławy Pawłowskiej/Kowal

Wszystko co dotyczy genealogii.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
kubax232

Poszukuję aktu chrztu i aktu zgonu Stanisławy Pawłowskiej/Kowal

Post autor: kubax232 »

Witam
Dzięki pomocy użytkowniczki El w przetłumaczeniu aktu ślubu wiem że osoba którą poszukuję - Stanisława Pawłowska urodziła się w roku 1855 lub 1856 w parafii rz. k. Międzyrzec Podlaski. Niestety nie ma żadnej osoby o takim nazwisku i imieniu w tych latach w bazie indeksów. Tak samo brak aktu zgonu Stanisławy (już) Kowal z 1895 roku z parafii rz. k. Łukowa. Akty w tych parafiach w tych latach są dostępne dlatego proszę o pomoc.

El
Re: Poszukuję aktu chrztu i aktu zgonu Stanisławy Pawłowskiej/Kowal

Post autor: El »

W każdym razie, kierunek wydaje się dobry, ponieważ jest w ww. par. akt ur. starszego brata Stanisławy (spisany z opóźnieniem) - 132/1848:
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 230b76_max
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

kubax232

Tak widziałem ten akt. Jednak nazwisko jej matki to De Ramer prawdopodobnie z Wohynia, a nie De Ramir jak to pisało po rosyjsku w akcie ślubu. Bardzo to dziwne że nie ma tych aktów.

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

kubax232 pisze:
28 lip 2020, 14:22
Bardzo to dziwne że nie ma tych aktów.
Zdarza się, że w związku z okresowym przemieszczaniem się rodziny miejsce urodzenia dziecka nie będzie się pokrywało z miejscem chrztu i spisania aktu (wyjazd w inne miejsce zaraz po porodzie i chrzest w innej parafii) Skąd jest znane dokładne miejsce i rok zgonu ?
Pozdrawiam Grzegorz

kubax232

Greg pisze:
29 lip 2020, 13:43
kubax232 pisze:
28 lip 2020, 14:22
Bardzo to dziwne że nie ma tych aktów.
Zdarza się, że w związku z okresowym przemieszczaniem się rodziny miejsce urodzenia dziecka nie będzie się pokrywało z miejscem chrztu i spisania aktu (wyjazd w inne miejsce zaraz po porodzie i chrzest w innej parafii) Skąd jest znane dokładne miejsce i rok zgonu ?
https://szukajwarchiwach.pl/88/619/0/-/ ... HAEB_6prSQ akt nr 42. Tutaj akt ślubu Stanisławy Pawłowskiej i przetłumaczone z rosyjskiego dane: Stanisława - panna, l.23, c. ordynackiego gajowego Ksawerego i Wiktorii de Ramirowej zam. Rakówka, ur. folwark Żerocin par. Międzyrzec pow. radzymiński [radzyński] gub. siedlecka zam. Rakówka przy rodzicach. I stąd wiem że urodziła się w roku 1855 lub 1856 w par. Międzyrzec Podl. , gdzie jest akt urodzenia jej brata. A data śmierci w akcie ślubu Konstantego Kowala z drugą żoną jest info o śmierci Stanisławy Kowal w 1895r (załączam plik).
Załączniki
info_o_smierci.jpg
info_o_smierci.jpg (340.66 KiB) Przejrzano 200 razy

Awatar użytkownika
Greg

kubax232 pisze:
29 lip 2020, 14:39
A data śmierci w akcie ślubu Konstantego Kowala z drugą żoną jest info o śmierci Stanisławy Kowal w 1895r
Nie ma podanego miejsca zgonu, więc też nic dziwnego że to nie musi być parafia Łukowa.
Pozdrawiam Grzegorz

kubax232

A dlaczego brak aktu urodzenia skoro jest wyraźnie napisane urodzona parafia Międzyrzec podl. lat 23 w roku 1878. Czyli akt powinien być w 1855 lub 1856 parafia Międzyrzec podl. prawda? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Greg

Napisałem wcześniej, że czasami akt był spisywany z opóźnieniem już w innej parafii.
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
Krzysztof_Wasyluk

Post autor: Krzysztof_Wasyluk »

Właśnie dzisiaj poszerzałem trochę linię przodków i ich rodzeństwa u moich krewnych. W akcie małżeństwa młody miał zapisane urodzenie w Hołodnicy (parafia w Janowie Podlaskim) - tam urodził się jego ojciec, zmarli dziadkowie, a jego śladu nie znalazłem. Nie znalazłem również śladu ślubu rodziców. Zauważyłem jednak, że często u kogoś w MyH występują Koszoły (taka unicka parafia niedaleko Białej Podlaskiej. Poszedłem po śladzie. Okazało się, że lata wczesne nie są zindeksowane. W roku 1832 pierwszym urodzonym dzieckiem był poszukiwany delikwent, dwa roczniki wcześniej znalazł się ślub rodziców, a ojciec znalazł się w Koszołach jako lokaj we dworze. Dlaczego w akcie podano inne miejsce urodzenia? Pewnie ktoś tak podyktował i tak pozostało. Niezbadane są wyroki stanu cywilnego. :)
Pozdrawiam
Krzysztof Wasyluk

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia ogólnie”